Na otyłość wciąż choruje wiele milionów ludzi na całym świecie. W Polsce sytuacja też nie wygląda najlepiej pod tym względem. Dlatego warto znać podstawowe działania profilaktyczne oraz skuteczne sposoby na zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niczym odkrywczym nie będzie tu stwierdzenie, że bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, pełni dieta. Nie każdy jednak wie, że do kluczowych jej elementów, gdy chodzi odchudzanie i walkę z otyłością, należą makro i mikroelementy.
Makro i mikroelementy a otyłość — czy istnieje między nimi zależność
Makro i mikroelementy należą do związków egzogennych, czyli tych, których Twój organizm nie potrafi syntezować. W praktyce oznacza to, że powinieneś dostarczać je swojemu ciału wraz z pożywieniem. Gdy zachodzi taka potrzeba, dodatkowo możesz to robić w postaci dobrze dobranej suplementacji.
W przypadku osób otyłych poziom składników mineralnych może być bardzo zaburzony. A to właśnie tu są one bardzo potrzebne, wręcz niezbędne do zachowania równowagi prooksydacyjno-antyoksydacyjnej w organizmie. Związane to jest ze stresem w komórkach, za który odpowiada dodatni bilans energetyczny, charakterystyczny dla tej przewlekłej choroby, jaką jest otyłość. Przewlekły stres oksydacyjny skutkuje między innymi utlenianiem i produkcją reaktywnych form tlenu oraz uszkodzeniem DNA i białek.
Niezbędne jest w tej sytuacji wsparcie systemu antyoksydacyjnego, który zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Oprócz witaminy C, E i b-karotenu oraz innych związków, ważną rolę w walce ze stresem oksydacyjnym w komórkach, pełnią składniki mineralne.
Należą do nich:
- makroelementy, czyli magnez, fosfor, siarka, sód, potas, chlor i wapń,
- mikroelementy, czyli cynk, żelazo, miedź, selen, chrom, mangan, molibden, fluor, kobalt i jod.
Otyłość prowadzi do zmiany wielu procesów zachodzących w organizmie. Sprawia to, że zaburzone zostają między innymi procesy metaboliczne, które dotyczą też mikro i makroskładników. Mowa o ich przemianie i rozprowadzaniu po całym organizmie. To jedna z możliwych przyczyn zbyt niskiego poziomu składników mineralnych u osób cierpiących na otyłość.

Potwierdzeniem wpływu mikroelementów i makroelementów na problemy z nadwagą i otyłością, może być cynk oraz wapń.
Cynk
To mikroelement, który znajdziesz między innymi w jajach, rybach, nasionach słonecznika i dyni. Jest jednym z tych elementów, które mają znaczący wpływ na redukcję masy ciała u osób otyłych. Wpływa na profil metaboliczny chorych i wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym.
Poza tym cynk ważny jest ze względu na związek z syntezą oraz magazynowaniem insuliny. Wpływając na zmniejszenie insulinooporności, która jest jednym z mechanizmów odpowiedzialnych za nadwagę i otyłość, cynk ma też swój udział w lepszym metabolizmie tkanki tłuszczowej i tym samym utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.
Wapń
Znajdziesz go przede wszystkim w przetworach mlecznych. Zwiększenie jego ilości w diecie może skutecznie pomóc w obniżeniu poziomu tkanki tłuszczowej i tym samym utracie masy ciała. Wynika to z wpływu wapnia na hamowanie lipogenezy i obniżenie wchłaniania kwasów tłuszczowych w jelicie.
O czym warto pamiętać?
Jeśli cierpisz na otyłość, bardzo ważna jest aktualna wiedza na temat tego, na jakim poziomie w Twoim organizmie są zarówno witaminy, jak i makro oraz mikroelementy. Powyższe informacje to tylko niewielki wycinek tego, jak składniki odżywcze oddziałują na siebie nawzajem i w jakich procesach biorą udział. A że jest ich całkiem sporo, to zaburzenie ich podaży w diecie oraz suplementacji, może mieć znaczący wpływ na odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz problemy z jej skuteczną redukcją w procesie odchudzania.
Uzupełnianie niedoborów składników odżywczych jest ważne przede wszystkim w przypadku osób otyłych. Udział makro i mikroelementów w przemianach metabolicznych sprawia, że każde większe obniżenie ich poziomu sprzyja otyłości i chorobom metabolicznym. Ze względu na gorsze wchłanianie oraz większe niż w przypadku osób zdrowych wydalanie składników mineralnych, ważna jest regularna kontrola ich poziomu w organizmie oraz uzupełnianie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Źródło: