Dobra dieta odchudzająca oddziałuje na cały organizm i pozbawiona jest skutków ubocznych. Jeśli szukałeś takiej, która pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy i przy żadnej z nich nie czułeś się wystarczająco dobrze, czas pomyśleć o czymś innym. Jak w takim razie znaleźć najlepszą dietę dla siebie, a nie tylko dla jej twórców?
Dobra dieta odchudzająca – jak ją znaleźć?
Dieta dobra dla wszystkich tak naprawdę nie istnieje. Dlatego właśnie powinieneś skupić się na takiej, która będzie dobra dla Ciebie. Nawet, jeśli by to miała być dieta, która tylko w Twoim przypadku, przynosi spodziewane rezultaty. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć dietę, które nie tylko zapewni Ci wymarzoną sylwetkę, ale też wspierać będzie Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Dlaczego i po co się odchudzasz?
To dwa pytania, które powinieneś zadać sobie na samym początku. Bez odpowiedzi na nie, bardzo szybko zrezygnujesz z wysiłku, jaki związany jest z wprowadzaniem zmian żywieniowych. Gdy jednak wiesz, jaki jest powód i cel, nie tylko z przyjemnością przygotowywać będziesz nowe dla siebie posiłki, ale też szybciej uzyskasz zamierzone efekty.
Jaka jest Twoja relacja z jedzeniem?
Gdy cierpisz na nadwagę, możesz postrzegać jedzenie jako wroga. I trudno się dziwić, bo w końcu to ono według Ciebie stoi za otyłą sylwetką i Twoimi problemami w związkach, które z tego wynikają. To jednak nie jest najlepsza droga do zrzucenia nadmiaru kilogramów. Im bardziej się czemuś opierasz, by mocniej to do siebie przyciągasz. Gdy patrzysz na jedzenie jak na owoc zakazany, bardzo szybko ulegniesz pokusie i zjesz więcej, niż potrzebujesz, albo sięgniesz po dania, które ze zdrowiem nie mają wiele wspólnego.
Uświadomienie sobie swojej relacji z jedzeniem pomoże Ci zmienić to negatywne nastawienie. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wybierać poszczególne produkty, a nie czuć się zmuszonym do ich zjedzenia i to w dużo większych, niż faktycznie potrzebujesz ilościach.
Jaki masz cel?
To również ważny element, którego nie może zabraknąć. Dobra dieta odchudzająca to taka, która ten cel pomoże Ci osiągnąć, dlatego ustal go na samym początku i koryguj w razie konieczności. Dopiero wtedy możesz do niego dopasować rodzaj stosowanej diety i sposób odżywiania, który również ma bardzo duże znaczenie. Nie bez znaczenia jest też tryb życia, jaki prowadzisz, wiek, poziom aktywności fizycznej i ilość energii, jakiej potrzebujesz do wykonywania codziennych zadań.

Jak reaguje na jedzenie Twoje ciało?
Dobra dieta nie powinna pomijać rzeczywistych potrzeb Twojego ciała. Dlatego, zanim wybierzesz potrawy, które na jakiś czas lub na stałe trafią do Twojego codziennego menu, powinieneś wsłuchać się w potrzeby Twojego ciała. Nie dostrzeżesz ich jednak, jeśli nadal będziesz jeść w pośpiechu i nieświadomie. A tak właśnie w przypadku wielu osób wygląda spożywanie posiłków, co nierzadko wynika ze stylu życia oraz nadmiaru codziennych obowiązków zawodowych, rodzinnych i osobistych.
To, co jesz, wpływa na Twoje ciało, które odpowiednio reaguje na poszczególne składniki pokarmowe. Jeśli chcesz wybrać odpowiednią dla siebie dietę, najpierw wsłuchaj się w siebie i zwróć uwagę na odczucia płynące z ciała.
Możesz w tym celu prowadzić dziennik, w którym zapisywać będziesz reakcje organizmu po zjedzeniu konkretnych produktów i potraw. Wpływ na nie ma bowiem nie tylko pojedynczy składnik posiłku, ale też sposób łączenia go z innymi. Wynika to z faktu, iż Twój organizm inaczej trawi węglowodany, a inaczej białka. Gdy łączyć je będziesz ze sobą, czas trawienia się wydłuży i powstawać będą nie zawsze korzystne reakcje choćby w postaci wzdęć, czy zgagi. Innym negatywnym skutkiem jest mniejsza wchłanialność wartości odżywczych z przyjmowanych pokarmów.
Sprawdzisz w ten sposób, po jakim posiłku czujesz się dobrze i lekko, a kiedy masz problemy gastryczne. Dzięki temu łatwiej Ci będzie już na samym początku wyeliminować te produkty, które Ci nie służą i źle skomponowane posiłki, które wywołują konkretne dolegliwości oraz wydłużają czas trawienia.
Jak wygląda Twój sposób żywienia?
Nie zawsze ilość spożywanych pokarmów przyczynia się od nadwagi lub otyłości. Czasem wystarczy zmiana godzin i okresów w ciągu dnia, kiedy zwykle jadasz. Zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe pod tym względem. Może się bowiem okazać, że obfite posiłki jadasz tuż przed snem, a rano ograniczasz się do filiżanki kawy i słodkiej przekąski. Może to wynikać z przyzwyczajeń albo z grafiku, który w ciągu dnia jest tak napięty, że nie masz czasu na spokojne zjedzenie obiadu, a rano w pośpiechu wybiegasz do pracy po źle przespanej nocy.

Dobra dieta odchudzająca powinna brać pod uwagę Twój styl odżywiania. Możesz zacząć od zwiększenia przerwy, jaka dzieli Twój ostatni posiłek w ciągu dnia od nocnego odpoczynku. Odciążysz w ten sposób organizm, który nie będzie musiał zajmować się trawieniem w czasie, gdy powinien skupić się na regeneracji i odpoczynku.
Możesz też zwiększyć przerwy między ostatnim i pierwszym posiłkiem. Sprawdź, jak sprawdzi się u Ciebie post przerywany, w którym posiłki spożywasz tylko w tak zwanym okienku żywieniowym. Idealnie by było, gdyby trwało ono 16 godzin, co w połączeniu z dobrze dobranym składnikami pokarmowymi, może skutecznie pomóc Ci zrzucić nadmiar kilogramów.
Jaki jest Twój obecny stan zdrowia?
Dobra dieta odchudzająca powinna nie tylko pomóc Ci w zrzuceniu nadmiaru kilogramów, ale też wspierać zdrowie całego organizmu. Dlatego niezbędna jest dokładna diagnostyka.Tę zaś pozwoli Ci uzyskać badanie krwi ukierunkowane na nietolerancje pokarmowe, czy alergie. Co ważne, nie chodzi tylko o zwykłe nietolerancje pokarmowe, które dają czytelne objawy, ale o te ukryte. W tym przypadku, dolegliwości po zjedzeniu alergenu mogą wskazywać na coś zupełnie innego. W praktyce oznacza to, że składniki diety będą Ci szkodzić zamiast pomagać.
Wydawać by się mogło, że odchudzanie to nic wielkiego i wystarczy po prostu trochę mnie jeść. Teraz wiesz jednak, że sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli więc dobra dieta odchudzająca to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, możesz skorzystać z pomocy dietetyka. Ten podczas konsultacji określi potencjał metaboliczny Twojego organizmu i pomoże dobrać odpowiedni dla Twoich potrzeb rodzaj diety.