Dlaczego serce boli? Jakie są rodzaje bólu w okolicy serca?

Dlaczego serce boli? Jakie są rodzaje bólu w okolicy serca?

Serce to ważny organ naszego organizmu. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest nam niezbędne do życia. Odczuwane dolegliwości w okolicy serca, zwłaszcza bólowe, są przyczyną niepokoju u wielu pacjentów. Uczucie, że twoje serce boli, jest niepokojące, dlaczego pacjenci szukają przyczyny tych dolegliwości. Pojawienie się bólu w okolicy serca jest w pierwszej kolejności kojarzone z zawałem mięśnia sercowego. To poważna diagnoza, którą zwiastować mogą pewne charakterystyczne objawy, a ból w klatce piersiowej jest jednym z nich. Jednak nie jest to jedyna przyczyna. Dlaczego serce boli i jakie mamy rodzaje bólu?

Jak opisać ból lekarzowi?

Udając się na wizytę do specjalisty z powodu bólu w klatce piersiowej, możesz się spodziewać, że lekarz zada Ci kilka ważnych pytań. Dokładne odpowiedzi pozwolą mu ustalić prawdopodobną przyczynę i zaproponować odpowiednią diagnostykę, a następnie leczenie. Pytania, które możesz usłyszeć w gabinecie lekarskim to m.in.:

– kiedy pierwszy raz pojawił się ból?

– jaka jest lokalizacja bólu?

– czy ból nasila się przy poruszaniu?

– jak często się pojawia?

– jaki jest charakter bólu? 

– czy ból promieniuje do innych części ciała?

Udzielenie szczegółowych odpowiedzi na zadane przez lekarza pytania umożliwi wstępne określenie przyczyny oraz rozpoczęcie jej różnicowania z innymi jednostkami chorobowymi. Wśród charakterów bólu w klatce piersiowej, możemy wyróżnić ból ostry, gniotący, kłujący, piekący, palący, rozpierający czy tępy. Zastanów się, co dokładnie odczuwasz, aby szczegółowo opisać ból lekarzowi.

Do potwierdzenia lub wykluczenia poszczególnych diagnoz mogą być przydatne badania laboratoryjne lub obrazowe. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego serce boli – dowiedz się jak najszybciej jakie mogą być tego przyczyny!

dlaczego serce boli?

Dlaczego serce boli? – najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej.

Nawet osoba będąca na pierwszy rzut oka okazem zdrowia może pewnego dnia poczuć ból w klatce piersiowej. Warto pamiętać, że nie powinniśmy tego lekceważyć. Wczesne rozpoznanie przyczyny pozwoli uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami. Wśród przyczyn bólu w klatce piersiowej możemy wyróżnić wiele chorób. Co istotne – nie są to jedynie schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Ból lokalizujący się w klatce piersiowej może pochodzić także z innych układów. Do najczęstszych przyczyn, które usłyszą pacjenci zastanawiający się, dlaczego serce boli, zaliczamy:

– refluks żołądkowo-przełykowy,

– kamica pęcherzyka żółciowego,

– stany zapalne trzustki,

– zawał mięśnia sercowego,

– fibromialgia,

– nerwobóle,

– stany pourazowe,

– zatorowość płucna,

– choroby tchawicy lub oskrzeli,

– odma opłucnowa,

– półpasiec.

Dlaczego serce boli? Tych przyczyn może być o wiele więcej. Jeśli czujesz ból w klatce piersiowej – nie ignoruj go. Może on być zwiastunem groźnych dla życia i zdrowia chorób. 

Ból w klatce piersiowej – niezbędne badania

Jedną z groźniejszych przyczyn, dlaczego serce boli, jest zawał mięśnia sercowego. Warto w pierwszej kolejności wykluczyć tę przyczynę. Do tego może być konieczne wykonanie badań laboratoryjnych. Mowa tutaj o badaniach takich jak: D-dimery, troponiny, kinaza keratynowa oraz podstawowe badanie jakim jest morfologia. Konieczne będzie także wykonanie badania EKG. W przypadku różnicowania z refluksem żołądkowo-przełykowym lekarz może zalecić wykonanie gastroskopii lub manometrii. Niekiedy niezbędne będzie uwidocznienie struktur klatki piersiowej w badaniu RTG lub w tomografii komputerowej. 

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA