Czas wolny to w dzisiejszych czasach towar deficytowy. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, jak odpoczynek wpływa na zdrowie? Zagłębiając się w to zagadnienie szybko można dojść do wniosku, że na dłuższą metę odmawianie sobie odpoczynku jest ogromnym błędem. Odbija się to bowiem na wielu sferach naszego życia – również na zdrowiu – zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym. A wszystko zaczyna się od zmęczenia, które tak często bagatelizujemy.
Zmęczenie — współczesne zagrożenie cywilizacyjne
Żyjemy coraz szybciej, a każdego dnia mamy mnóstwo obowiązków. Praca, dom, dzieci, pupile, a do tego zakupy, gotowanie i czasem najzwyczajniej brakuje nam doby. W konsekwencji zarywamy noce, a weekendy, które z założenia powinny być czasem odpoczynku i relaksu, upływają na nadrabianiu domowych zaległości albo – co gorsza – na pracy. Do tego dochodzą jeszcze piętrzące się problemy i stres, który towarzyszy nam niemalże na każdym kroku.
Wszystko to prowadzi do zmęczenia, które jest niczym innym jak uczuciem osłabienia fizycznego, ale i psychicznego. To drugie jest o tyle gorsze, że nie wystarczy dobre jedzenie i przespana noc, aby zregenerować się i wrócić do formy, jak ma to miejsce w przypadku zmęczenia fizycznego. Zmęczenie psychicznego wpływa bowiem na nasz system nerwowy, naruszając jego wydolność. Jeśli ten stan często powraca lub – co gorsza – utrzymuje się stale, może mieć daleko idące skutki, prowadzące nawet do zespołu chronicznego zmęczenia. Zamiast więc bagatelizować objawy zmęczenia, warto sięgnąć po antidotum, które mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki, a nazywa się ono odpoczynek.
Odpoczynek to nie to samo co lenistwo
Odpoczynek najczęściej kojarzy się z lenistwem i brakiem aktywności, co prowadzi właśnie do odmawiania sobie prawa do niego. Od dziecka jesteśmy bowiem uczeni, że ludzie leniwi są źle postrzegani w społeczeństwie. Warto jednak nauczyć się odróżniać jedno od drugiego. Tym bardziej że odpoczynek wpływa na zdrowie i jego poprawę, a lenistwo niejednokrotnie przyczynia się do jego pogorszenia.
Lenistwo to nic innego jak niechęć do pracy, do podjęcia wysiłku, czy aktywności. Odpoczynek natomiast to czas poświęcony na regenerację i pozbycie się uczucia zmęczenia. I nie ma on nic wspólnego z całkowitym zaprzestaniem jakiejkolwiek aktywności. Dobrze wykorzystany czas na odpoczywanie powinien łączyć relaks z robieniem tego, co sprawia nam przyjemność i pozwala odzyskać energię. Nie oznacza więc wcale marnowania czasu, a jego inwestycję w poprawę naszego samopoczucia, które przekłada się na wszystkie sfery naszego życia.
Jak odpoczynek wpływa na zdrowie?
Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że po solidnym wysiłku fizycznym, Twoje ciało potrzebuje czasu, aby wrócić do pełni sił. Czy wiesz jednak, że Twój umysł, podobnie jak mięśnie, potrzebuje właściwej regeneracji? To właśnie zapewnia mu odpowiedni odpoczynek, który wpływa na całokształt funkcjonowania naszego organizmu.
Kiedy odpoczywamy, przede wszystkim przestajemy się stresować. Tym samym obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, dzięki któremu organizm lepiej radzi sobie w trudnych sytuacjach. Wydziela się w dużych ilościach jako odpowiedź na działanie stresorów, aby zmobilizować ciało do działania. W trakcie odpoczynku jego poziom spada, a organizm nie musi być gotowy do reakcji typu „uciekaj lub walcz”.
Obniżenie poziomu stresu wpływa korzystnie na funkcjonowanie wielu układów w naszym ciele, w tym układu pokarmowego, oddechowego, czy krwionośnego. Dzięki temu poprawia się trawienie, oddech się uspokaja, wydłuża i pogłębia, a także zmniejsza się ciśnienie krwi. Ponadto rozluźniają się mięśnie całego ciała, dzięki czemu jesteśmy w stanie zredukować np. bóle głowy, czy pleców. Poprawia się również jakość snu, a to przekłada się na lepszą pamięć i koncentrację oraz wzrost energii życiowej.
Wszystko to wpływa korzystnie na nasze samopoczucie psychiczne.
Wypoczęci odzyskujemy równowagę i zupełnie inaczej patrzymy na życie oraz otaczającą nas rzeczywistość. Przekłada się to nie tylko na naszą kreatywność i chęci do działania, ale również na relacje z innymi ludźmi. Lepiej radzimy sobie ze stresem, a w trudnych sytuacjach łatwiej podjąć nam konstruktywne decyzje. No i poprawia się nasza wydajność, a tym samym łatwiej się pracuje i wykonuje codzienne obowiązki.
Zatem jak widzisz, odpoczywanie jest bardzo istotną częścią naszego życia i przekłada się na wiele jego sfer. Wiedząc, jak odpoczynek wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie, łatwiej będzie Ci znaleźć motywację do skorzystania z jego dobrodziejstw. I pamiętaj, że niezależnie od wszystkiego, zawsze masz prawo do odpoczynku