
Piersi kojarzą nam się przede wszystkim z atrybutem cielesnym kobiet. Zdarzają się jednak sytuacje, w których piersi u mężczyzny ulegają powiększeniu. Mówimy wtedy o ginekomastii. Jest ona zazwyczaj przyczyną kompleksów i zaburzonego poczucia własnej wartości. Młode osoby borykające się z problemem ginekomastii niechętnie nawiązują nowe znajomości i są mniej pewne siebie. Ginekomastia – co warto o niej wiedzieć?
Co to jest ginekomastia?
Ginekomastia to powiększenie gruczołu piersiowego. Odbywa się ona w wyniku rozrostu tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz włóknistej. Powiększony gruczoł piersiowy może występować jednostronnie lub obustronnie. Może także pojawić się drażliwość sutków oraz ich powiększenie. Niekiedy powiększone piersi stają się bolesne, co również jest uciążliwą dolegliwością. Innym nieprzyjemnym uczuciem towarzyszącym ginekomastii może być pieczenie oraz świąd powiększonego gruczołu piersiowego. Ginekomastia może występować w każdym wieku.

Ginekomastia fizjologiczna i patologiczna – czym się różnią?
Rozróżniamy dwa rodzaje ginekomastii – fizjologiczną oraz patologiczną. Fizjologicznie ginekomastia występuje w okresie noworodkowym oraz okresie dojrzewania. W tym drugim przypadku może trwać około 2-3 lata, po czym samoistnie redukuje się, kiedy gospodarka hormonalna ulega unormowaniu. Chociaż zjawisko to ma charakter przejściowy i ustępuje po okresie dojrzewania, może sprawić wiele kłopotów młodym mężczyznom.
Ginekomastia patologiczna to z kolei zjawisko, kiedy powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzny jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi lub chorobą. Najczęstszą przyczyną pojawienia się ginekomastii patologicznej jest otyłość. Ta choroba cywilizacyjna powoduje zmiany w gospodarce hormonalnej. Tkanka tłuszczowa zwiększa aktywność aromatazy, czyli enzymu powodującego przekształcenie testosteronu w estradiol. Ten żeński hormon jest odpowiedzialny za powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzny. Zmiana nawyków żywieniowych oraz odpowiednia ilość aktywności fizycznej nie tylko pozwolą poprawić wygląd, ale również zmniejszą ten wstydliwy problem, jakim jest ginekomastia.
Do pozostałych przyczyn ginekomastii należą:
– nieuregulowana gospodarka hormonalna, np. nadczynność tarczycy,
– przyjmowanie niektórych leków,
– rak sutka,
– zaburzenia pracy wątroby oraz nerek,
– przyjmowanie zbyt dużej dawki hormonów anabolicznych,
– predyspozycje genetyczne,
– zespół Klinefeltera,
– zespoły paranowotworowe.

Czy ginekomastię da się wyleczyć?
Leczenie ginekomastii spowodowanej otyłością można odwrócić, stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. W przypadku dużej utraty wagi może być konieczny zabieg usunięcia nadmiernej ilości skóry. Jeśli mamy do czynienia z ginekomastią patologiczną zaleca się leczenie chirurgiczne, jeśli pacjentowi zależy na zmianie wyglądu. Poza rakiem sutka nie ma konieczności chirurgicznego leczenia ginekomastii, o ile nie przeszkadza to pacjentowi. Znajdując przyczynę ginekomastii, należy przede wszystkim skupić się na wyleczeniu choroby, która powoduje nadmierny rozrost tkanki gruczołu piersiowego. Diagnozując przyczynę ginekomastii, ważne jest badanie krwi oraz USG gruczołu piersiowego. Szukając powodu rozrostu tkanki w obrębie piersi u mężczyzn, należy wziąć pod uwagę również inne występujące objawy.
Ginekomastia, a terapia hormonalna…
Ginekomastię można zmniejszyć, stosując terapię hormonalną w postaci kroplówek z testosteronem. Uregulowany poziom tego hormonu zmniejsza również ryzyko rozwoju raka sutka, zwłaszcza w przypadku pacjentów, u których wystąpiła ginekomastia. Przyjmowanie odpowiednio dobranej dawki testosteronu umożliwia wykształcenie się drugorzędowych cech płciowych, które są charakterystyczne dla mężczyzn. Pożądanym efektem kroplówek z testosteronem jest poprawa wyglądu. Dzięki terapii możliwe jest cofnięcie ginekomastii, a co za tym idzie – poprawa samopoczucia i przywrócenie pewności siebie.