Niezależnie, czy bieganiem zajmujesz się zawodowo, czy tylko pasjonujesz się tego typu aktywnością sportową, powinieneś jak najwięcej wiedzieć o ryzyku kontuzji. Choć wydawać by się mogło, że to jedna z najmniej inwazyjnych dyscyplin, to okazuje się, że i ona ma swoje słabe strony. Jedną z nich jest kolano biegacza. Rozpoznasz go po zwiększającym się w trakcie biegania bólu w bocznej części stawu kolanowego. Ze względu na narastający i ostry charakter, z pewnością go nie przeoczysz.
Czy można mu zapobiec i co powinieneś zrobić, gdy już się pojawi?

Kolano biegacza – jakie mogą być przyczyny
Bieganie samo w sobie, może przynieść wiele korzyści Twojemu ciału i zdrowiu. Pod warunkiem, że do tematu podchodzisz mądrze i rozważnie. Jak w przypadku każdej aktywności sportowej, tak i tu ważne jest odpowiednie przygotowanie, rozgrzewka i zwracanie uwagi, jak reaguje Twoje ciało na przeciążenia. Gdy będziesz to ignorował, nie tylko kolano biegacza może stać się Twoim udziałem, ale dojedzie też do dużo groźniejszych kontuzji.
Jeśli chcesz, by bieganie pozytywnie wpływało na Twoje ciało:
- biegaj w umiarkowanym tempie,
- obieraj optymalnie długie i dostosowane do swoich możliwości trasy,
- przeplataj bieganie marszem,
- odpoczywaj, gdy biegasz w upalny dzień,
- nie lekceważ odczuwanego w trakcie biegu zmęczenia.
Ignorowanie tych zaleceń może doprowadzić do przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego, czyli kolana biegacza.
Sprzyjają mu również nieprawidłowości anatomiczne, które przejawiają się w postaci:
- szpotawości i koślawości kolan,
- zaburzeń w ustawieniu miednicy,
- krótszego i bardziej napiętego pasma biodrowo-piszczelowego,
- różnej długości kończyn dolnych.

Leczenie kolana biegacza – rehabilitacja, czy operacja?
Wiele zależy od stopnia rozwoju tego schorzenia. Dlatego ważne jest, byś nie lekceważył bólu i zgłosił się do lekarza. Jeśli tego nie zrobisz, dojdzie do braku stabilizacji i zostanie zaburzony wzorzec ruchu. W takiej sytuacji kompensacja mięśniowa będzie się odbywać z wykorzystaniem innych części ciała. Skutkiem tego będzie ból, który obejmować będzie nie tylko kolana, ale też inne części ciała.
Rehabilitacja
Bardzo ważną częścią leczenia kolana biegacza jest rehabilitacja, a w jej ramach ćwiczenia wzmacniające. Zanim jednak zaczniesz je wykonywać, osoba zajmująca się Twoją rehabilitacją sprawdzi, które mięśnie potrzebują rozciągania, a które wzmocnienia. Prócz ćwiczeń, możesz też otrzymać zalecenie, by skorzystać z zabiegów krioterapii, jonoforezy, kinezjotapingu, laseroterapii, czy terapii ultradźwiękami.
Iniekcje osoczem bogatopłytkowym
W sytuacji, gdy dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy czas, ortopeda może zlecić ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. To bardzo bezpieczny i zarazem skuteczny zabieg, wykonywany pod kontrolą USG. Dzięki niemu, chore i stare komórki zostają zastąpione młodymi. Tym samym tkanki, które uległy uszkodzeniu, zostają pobudzone do szybszej i pełniejszej regeneracji. Poza tym w Twoim organizmie zostają wzbudzone naturalne procesy naprawcze.
Operacja
Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniosło spodziewanych efektów, a ból kolana utrzymuje się powyżej sześciu miesięcy, lekarz po konsultacji z Tobą może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Zwykle w przypadku kolana biegacza, stosuje się małoinwazyjny zabieg artroskopii stawu kolanowego. W jego trakcie lekarz naprawi wszystkie uszkodzenia, do jakich doszło wewnątrz tego narządu ruchu.
Co dalej z bieganiem?
Tego rodzaju pytania padają zwykle już podczas pierwszej wizycie u ortopedy. Odpowiedź uzależniona będzie od wstępnej diagnozy oraz sposobu leczenia, ale nie powinieneś się spodziewać zakazu biegania. Nawet jeśli przejdziesz operację, w trakcie rehabilitacji nauczysz się jak we właściwy sposób poruszać nogami podczas biegania. Zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia oraz używanie zakładanej na kolano specjalnej opaski do biegania, powinno pomóc w przywróceniu utraconej sprawności.