Na co pomaga komora hiperbaryczna?

Na co pomaga komora hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna to technika, która dostarcza tlen do wszystkich części ciała. Polega ona na połączeniu wysokiego poziomu tlenu w komorze z podwyższonym ciśnieniem, wyższym niż w otoczeniu. Gdy nasze komórki są nasycone tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia, poprawia się krążenie krwi w organizmie. To z kolei aktywuje naturalne mechanizmy naprawcze w ciele i wspomaga naturalny proces regeneracji komórek. Tym sposobem dbamy o zdrowie od wewnątrz, dostarczając tlen do niedotlenionych komórek i wzmacniając odporność organizmu. Czym jest komora hiperbaryczna i dlaczego warto z niej skorzystać? Czytaj więcej!

Czym jest komora hiperbaryczna?

Terapia hiperbaryczna to metoda lecznicza, która opiera się na zastosowaniu czystego tlenu pod wysokim ciśnieniem. W komorze hiperbarycznej ciśnienie może być nawet trzykrotnie wyższe niż ciśnienie atmosferyczne. Dzięki temu ograniczane są naturalne przeszkody dla tlenu w docieraniu do komórek, co umożliwia dostarczenie większych ilości tlenu do komórek. To z kolei przyczynia się do leczenia różnych schorzeń. Do przeprowadzenia tej terapii stosuje się specjalną komorę hiperbaryczną, w której tworzone są odpowiednie warunki.

Rodzaje komór hiperbarycznych

W XVII wieku zaprojektowano pierwsze urządzenie, które stanowiło prototyp przyszłych komór hiperbarycznych. Wtedy rozpoczęto leczenie chorób płuc poprzez dostarczanie sprzężonego powietrza. W XIX wieku komory hiperbaryczne zaczęły być powszechnie używane w Europie. W dzisiejszych czasach terapia hiperbaryczna wykorzystuje różne rodzaje komór.

Komory jednomiejscowe są zaprojektowane dla jednej osoby i umożliwiają przeprowadzenie zabiegu w pozycji stojącej (w przypadku komór cylindrycznych) lub leżącej (w komorach cylindrycznych). W tych komorach nie stosujemy maski tlenowej, a zabieg odbywa się bezpośrednio.

Komory wielomiejscowe pozwalają na jednoczesne przeprowadzenie zabiegu dla kilku osób. Pacjenci w takich komorach zajmują pozycje siedzące i oddychają tlen przez specjalne maski.

Natomiast worki Gamowa to komora zabiegowa, którą tworzy nadmuchiwany worek, w którym utrzymuje się wysokie ciśnienie. Worki Gamowa są przenośne i najczęściej stosowane na dużych wysokościach, w leczeniu wysokościowego obrzęku płuc, mózgu oraz ostrej choroby górskiej. W niektórych gabinetach lekarskich i uzdrowiskach również można spotkać tego rodzaju urządzenia.

Jak działa komora hiperbaryczna?

Leczenie różnych chorób i dolegliwości za pomocą komór hiperbarycznych nazywamy hiperbarią tlenową. W normalnych warunkach dostarczanie tlenu do organizmu zależy od ukrwienia konkretnych obszarów ciała. Jednak w komorach hiperbarycznych tlen przenika nawet do miejsc niedokrwionych w organizmie. Wzrost poziomu tlenu można także zaobserwować we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. To zjawisko jest możliwe dzięki utrzymywaniu ciśnienia w komorze na poziomie co najmniej 1,4 ATA, choć zazwyczaj standardowo stosuje się 2,5 ATA. Podczas przebywania w komorze hiperbarycznej, pacjent oddycha czystym tlenem i może to robić w pozycji siedzącej lub leżącej. Bywa, że podczas terapii może towarzyszyć mu nieprzyjemne odczucie, przypominające uczucie doświadczane podczas startu i lądowania samolotu.

Komora hiperbaryczna – wskazania

Terapia w komorze hiperbarycznej jest polecana dla różnorodnych schorzeń, które potrzebują wsparcia w poprawie naturalnych procesów fizjologicznych w organizmie. Dodatkowo metoda opóźnia proces starzenia się, a także przyczynia się do wzmacniania odżywienia oraz regeneracji komórek.

Chorobę dekompresyjną najczęściej diagnozujemy u nurków oraz pilotów samolotów. W organizmie pojawiają się pęcherzyki gazu, zazwyczaj azotu, które trzeba jak najszybciej usunąć, ponieważ mogą wywoływać duszności, obrzęk płuc, a nawet uszkadzać rdzeń kręgowy. 

Zalecamy przeprowadzanie tej terapii w sytuacjach takich jak:

  1. Zatrucia tlenkiem węgla, które stanowi poważne zagrożenie dla życia.
  2. zator gazowy, na przykład podczas operacji lub cewnikowania;
  3. leczenie urazów mięśniowo-szkieletowych oraz urazów wielonarządowych;
  4. ostre niedokrwienia tkanek miękkich;
  5. martwicze zakażenie tkanek miękkich;
  6. oparzenia drugiego i trzeciego stopnia;
  7. głuchota wywołana urazem akustycznym lub o nieznanej przyczynie.

Komora hiperbaryczna – przeciwwskazania

Mimo zaskakujących efektów terapii hiperbarycznej, nie każdy pacjent może skorzystać z jej zalet. Istnieją istotne przeciwwskazania do terapii tlenowej hiperbarycznej, których należy ściśle przestrzegać. Do nich należą przede wszystkim chemioterapia oraz nieleczone odmy opłucnowe, które stanowią niewzruszone przeciwwskazania. Oprócz tego terapia nie jest zalecana w przypadku przyjmowania leków, takich jak bleomycyna, doksorubicyna, cisplatyna, disulfiram oraz antybakteryjny mafenide acetate. Poza tym istnieją inne okoliczności, które mogą stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia terapii hiperbarycznej, jednak ostateczne decyzje w tych kwestiach skonsultuj z naszym profesjonalnym zespołem

Dlaczego warto skorzystać z terapii hiperbarycznej?

Regularne wizyty w komorze hiperbarycznej poprawiają ogólną wydolność naszego organizmu, przyspieszają procesy regeneracyjne po intensywnym treningu fizycznym. Sprzyjają gojeniu wszelkich rodzajów przeciążeń i mikrourazów. Dodatkowo mają działanie przeciwbólowe oraz wpływają korzystnie na procesy naprawcze w tkankach kostnych, chrzęstnych i mięśniach szkieletowych. Przyczynia się to do przyspieszonej rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych, w tym tych związanych z ortopedią.

Terapia hiperbaryczna ma również pozytywny wpływ na natlenienie mózgu, co wspomaga regenerację tkanek po uszkodzeniach mózgowych, takich jak porażenia mózgowe czy urazy neurologiczne, na przykład udary czy wylewy. Ponadto, ta forma terapii łagodzi silne migreny oraz korzystnie wpływa na nasze samopoczucie ogólne, redukując objawy stresu, przewlekłego zmęczenia i psychicznego napięcia, włącznie ze stanami depresyjnymi. Jednocześnie zauważalnie poprawia pamięć i zdolność skupienia.