Jak zmienić nawyki, aby poprawić funkcje metaboliczne?

Jak zmienić nawyki, aby poprawić funkcje metaboliczne?

Jeśli chcesz mieć smukłą sylwetkę lub zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej, zadbaj o swoją przemianę materii. By utrzymać zdrową wagę ciała, warto wyrobić nawyki, które pomagają przyspieszyć metabolizm. Są na tyle proste, że nie powinieneś mieć problemów z wprowadzeniem ich do codziennego życia.

Co dokładnie robić, a czego unikać, by wesprzeć procesy przemiany materii zachodzące w Twoim organizmie?

Metabolizm — co kryje się pod tym pojęciem

Metabolizm to procesy zachodzące w Twoim organizmie 24h/dobę, których celem jest przemiana materii w energię. Jako podstawa zjawisk biologicznych w organizmie, metabolizm odpowiada za wzrost i rozmnażanie komórek, regulację ciśnienia krwi, stężenie glukozy i wiele innych procesów. Bez reakcji chemicznych, do których dochodzi w trakcie przemiany materii, organizm nie byłby w stanie pozyskać energii ze spożywanego pożywienia. Wykorzystywana na bieżąco lub magazynowana w określonym celu, jest podstawą życia.

Metabolizm może przyspieszać lub zwalniać, co niesie ze sobą określone skutki dla funkcjonowania organizmu. Na jego tempo mogą wpływać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i upływający czas. Im bowiem jesteś starszy, tym przemiana materii jest wolniejsza, co nierzadko skutkuje przybraniem na wadze.

Jeśli chcesz osiągnąć określone cele żywieniowe i zadbać o prawidłową masę ciała oraz zdrową sylwetkę, przy komponowaniu posiłków powinieneś brać pod uwagę:

podstawową przemianę materii — to minimalne tempo, które jest niezbędne do utrzymania ciała przy życiu i zwykle jest wystarczające, gdy jesteś w stanie spoczynku,
całkowitą przemianę materii — aby ją obliczyć, musisz wziąć pod uwagę ogólne zapotrzebowanie organizmu na energię, czyli podstawową przemianę materii i wszelkie aktywności w ciągu dnia.

Dłonie kobiety w kształcie serca na tle brzucha - jak przyspieszyć metabolizm

Nawyki, które pomagają przyspieszyć metabolizm

Są w naszym życiu pewne nawyki, które przynoszą ciału wielorakie korzyści. I nawet, jeśli Twoim celem jest schudnięcie, to przy okazji możesz też oczyścić ciało z toksyn, zwiększyć poziom energii do działania, czy poprawić swoją kondycję fizyczną. Te i inne efekty Twoich działań wpłyną w takiej sytuacji na różne obszary Twojego życia i tym samym poprawią jego jakość.

Tak jest właśnie z nawykami, które pomagają przyspieszyć metabolizm. Możesz wykorzystać wszystkie albo wprowadzać po kolei. Zależy, jak bardzo zależy Ci na osiągnięciu wyznaczonych celów.

Zdrowa dieta, która wspiera metabolizm

Dieta bogata w składniki odżywcze nie tylko przyczynia się do prawidłowego działania różnych organów w Twoim ciele, ale też przyspiesza metabolizm. Twoim codziennym nawykiem powinno być komponowanie posiłków bogatych między innymi w białko. Jego obecność w diecie pomaga zarządzać wagą, w budowaniu masy mięśniowej i poprawie metabolizmu. Dlatego na twoim talerzu nie powinno brakować jajek, warzyw strączkowych, chudego mięsa, ryb (łosoś, makrela, tuńczyk), sera Cheddar, czy chudego twarogu.
Do tego pamiętaj o nienasyconych tłuszczach obecnych w awokado i oliwie oraz pełnoziarnistych produktach, które pozwalają uzyskać więcej energii na dłuższy czas i wpływają na utrzymanie równowagi metabolicznej.

Umiarkowana i regularna aktywność fizyczna

Twój metabolizm przyspieszy, gdy zaczniesz regularnie ćwiczyć. Zbudujesz tym samym masę mięśniową, a to pozwoli Ci spalić więcej kalorii. W Twoim treningu nie powinno zabraknąć ćwiczeń siłowy i interwałowych.

Nawyk regularnego picia wody i elektrolitów

Na przemianę materii niemały wpływ ma też prawidłowe nawodnienie organizmu. Woda to ponad 60% Twojego ciała i bierze udział w wielu procesach, w tym w przemianie materii. Nie tylko ją przyspiesza, ale też wspiera procesy odpowiedzialne za metabolizowanie tkanki tłuszczowej. Do tego odpowiednio nawodniony i nawilżony układ pokarmowy to szybsze trawienie spożytych pokarmów.

Śpiąca kobieta w opasce na oczy - zdrowy sen wspiera metabolizm

Dbaj o zdrowy sen zgodny z rytmem dobowym

Jeśli chcesz utrzymać metabolizm na poziomie, który sprzyja odchudzaniu, chodź spać o mniej więcej stałej porze i śpij odpowiednio długo, czyli od 7,5 do 9 godzin.
W nocy cały organizm przechodzi przez proces naprawy po całym dniu. Aby mu to ułatwić i dostarczyć wystarczająco dużo energii, jaką będzie czerpał z tkanki tłuszczowej, nie jedz przed snem węglowodanów. Do tego kolację zakończ 2-3 godziny przed udaniem się na nocny odpoczynek.

Stosuj techniki radzenia sobie ze stresem

Wysoki poziom kortyzolu utrzymujący się przez dłuższy okres może okazać się zgubny w skutkach dla całego organizmu. To, że w stresie masz ściśnięty żołądek i nierzadko mało jesz, nie znaczy, że szybciej zrzucić nadmiar tłuszczu. Kortyzol w nadmiarze działa kataboliczne, co skutkuje rozpadem mięśni i przyrostem tkanki tłuszczowej. Dlatego znajdź najlepiej sprawdzający się w Twoim przypadki sposób na złagodzenie skutków stresu i rozluźnienie spiętego ciała. Dzięki temu obniżysz poziom kortyzolu, co pozytywnie wpłynie też na Twoją przemianę materii.

Jak widzisz, nietrudno przyspieszyć metabolizm, a przynajmniej utrzymać go na odpowiednim poziomie. Niezależnie, czy masz sporą nadwagę, czy też trochę Ci się przytyło w ostatnim czasie, wprowadź w życie powyższe wskazówki. A jeśli staną się Twoim nawykiem, przełoży się to na wielorakie korzyści zdrowotne dla całego Twojego ciała.

Źródło:

dietly.pl