Nawyki obniżające wydolność fizyczną i negatywnie wpływające na wyniki sportowe

Nawyki obniżające wydolność fizyczną i negatywnie wpływające na wyniki sportowe

Uprawianie sportu zwykle niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Zwłaszcza gdy robisz to regularnie, co tym bardziej powinno przekładać się na konkretne osiągnięcia i wyniki sportowe.
Co, jednak jeśli pomimo starań z Twojej strony, rezultaty nie są takie, jakich oczekujesz i jakich można by się spodziewać? Przyczyną mogą być między innymi nawyki obniżające wydolność fizyczną, a co za tym idzie, negatywnie wpływające też na osiągnięcia sportowe.
I choć sam trening jest kluczowy, to nie mniej ważne jest to, co robisz poza siłownią, boiskiem, czy trasą, którą przemierzasz na rowerze.

Nawyki obniżające wydolność fizyczną i wyniki sportowe

W swoim życiu możesz mieć wiele dobrych nawyków, które pomagają Ci w lepszym funkcjonowaniu i osiąganiu wyznaczanych celów. Są też takie, które sabotują Twoje działania i jeśli jesteś ich nieświadomy, będą to robić w dalszym ciągu. Dlatego przyjrzyj się swojemu życiu pod kątem zachowań, które obniżają Twoją wydolność fizyczną i tym samym nie pozwalają na osiąganie optymalnych wyników sportowych.
Do nawyków, które tylko z pozoru wydają się niewinne i niegroźne, należą między innymi:

Ograniczanie ilości snu

Gdy zmęczony po całym dniu w pracy lub wracając z treningu, wieczorem próbujesz nadrobić zaległości w przeglądaniu mediów społecznościowych, czy innych działań, co przeciąga się do późna w nocy, zaciągasz tak zwany dług snu. To coś, czego nigdy nie będziesz w stanie spłacić, choćbyś odsypiał w weekendy zarwane w tygodniu noce.

Regularne niedosypianie prowadzi do zmęczenia, spowolnienia reakcji i obniżenia koncentracji. Nie dajesz też swoim mięśniom czasu na regenerację, obniżasz wydolność, spowalniasz metabolizm i zwiększasz ryzyko kontuzji. Nie odpoczywa i nie regeneruje się też Twój układ nerwowy, przez co wydłuża się czas reakcji i pogarsza koordynacja ruchowa.
Z czasem odczuwać będziesz coraz większe zmęczenie, co przełoży się na spadek motywacji do ćwiczeń i treningów.
Poza tym niewyspany szybciej się męczysz i masz trudności z utrzymaniem stałego tempa podczas wysiłku.

Mężczyzna w nocy przed komputerem - nawyki obniżające wydolność fizyczną

Spożywanie posiłków ubogich w składniki odżywcze

Jeśli zależy Ci na osiągnięciach sportowych, nie możesz jeść w pośpiechu i spożywać posiłków o niskiej zawartości składników odżywczych. Słodycze, fast food, napoje gazowane, w tym energetyki, nie pomogą w zwiększeniu wydolności. Co więcej, staną się źródłem stanów zapalnych w organizmie i zaburzeń ze strony układu pokarmowego, nie mówiąc już o spadku energii do ćwiczeń.

Jeśli lubisz żywność typu fast food, gotowe do odgrzania produkty kupowane w marketach, a przy zakupie żywności nie sprawdzasz etykiet ze składem, nie dziw się, że źle się czujesz, a na treningu Twoja wydolność nie jest najlepsza. Będzie tak, jeśli w Twoich posiłkach nie będzie odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczy, witamin z grupy B, antyoksydantów i soli mineralnych.


Diety sportowe

Jeśli szukasz diety, która pomoże Ci zwiększyć wydajność i wykorzystać naturalne możliwości swojego organizmu, umów się na konsultację. Przygotujemy dla Ciebie plan żywieniowy opierając się na wywiadzie, aktualnych wynikach badań krwi i pomiarze masy ciała.


Zaniedbywanie regularnego picia wody

Picie tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie, nie jest właściwe i to nie tylko w przypadku osób aktywnych fizycznie. Gdy tak robisz, pogarszasz pracę praktycznie wszystkich narządów i obniżasz efektywność wysiłku w trakcie treningów. Narażasz się też na skurcze mięśni, szybsze zmęczenie i spadek wydolności.

Pomijanie czasu na regenerację

Intensywny trening doprowadza do mikroskopijnych uszkodzeń włókien mięśniowych, zmęczenia wpływającego na centralny układ nerwowy oraz do zwiększonego stresu. Dlatego tu również wiele szkód mogą przynieść nawyki obniżające wydolność fizyczną. Jeśli nie masz w nawyku regularnej i dobrze zaplanowanej regeneracji, bo jesteś przekonany, że im więcej ćwiczysz, tym szybciej zrealizujesz cele treningowe, może się okazać, że działasz na swoją szkodę. Zamiast spodziewanych wyników, czeka Cię zmęczenie, spadek koncentracji, problemy z zasypianiem i coraz większy ból mięśni. To zaś prosta droga do kontuzji, która na dłużej wyłączy Cię z aktywności fizycznej i obniży wydolność całego organizmu.

Popełnianie podstawowych błędów treningowych

Nawyki obniżające wydolność fizyczną mogą się pojawić również w czasie okołotreningowym.
Mowa o prawidłowej rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po jego zakończeniu. Gdy skupiasz się na samych ćwiczeniach i doskonaleniu się w wybranej dyscyplinie, możesz uznać, że najważniejszy jest trening właściwy. Stąd od samego początku możesz traktować rozgrzewkę jako coś, co tak naprawdę można sobie odpuścić, bo w końcu to też ćwiczenia, tylko mniej intensywne. To zaś oznacza, że nie pomagają w osiąganiu lepszy wyników sportowych.

Dziewczyna zmęczona po treningu

Nic bardziej mylnego i warto jak najszybciej pozbyć się tego szkodliwego nawyku. Bez rozgrzania mięśni i stawów oraz przygotowania układu krwionośnego i oddechowego do intensywniejszego wysiłku, zwiększasz ryzyko kontuzji . Nie możesz też liczyć na pełny zakres ruchu poszczególnych części ciała.
Podobnie rozciąganie, którego brak ogranicza mobilność, zakres ruchomości, koordynację ruchową i efektywność procesów regeneracyjnych oraz zwiększa ryzyko kontuzji.

To tylko wybrane nawyki obniżające wydolność fizyczną i negatywnie wpływające na osiągnięcia sportowe. Nie znaczy to, że możesz je zlekceważyć, jeśli zależy Ci na wynikach i jednocześnie chcesz zminimalizować ryzyko kontuzji, która wyłączy Cię z aktywności sportowych. Zacznij od zmiany jednego i zwracaj uwagę na to, jak wpływa to na Twoje treningi. Gdy okaże się, że korzyści jest naprawdę sporo, nie będziesz mieć problemu ze zmianą innych dotychczasowych przyzwyczajeń. Zwłaszcza tych, które sabotowały Twoje wysiłki.