Przeciwwskazania do terapii testosteronem – kiedy i dlaczego nie można jej stosować

Przeciwwskazania do terapii testosteronem – kiedy i dlaczego nie można jej stosować

Zbyt niski poziom testosteronu w męskim organizmie daje bardziej lub mniej charakterystyczne objawy. Zwykle negatywnie wpływają one na życie seksualne, nastrój, czy masę ciała. W takiej sytuacji warto rozważyć uzupełnienie tego ważnego hormonu przy pomocy zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn. Czy zawsze jednak można to zrobić? Jakie są najważniejsze przeciwwskazania do terapii testosteronem, które mogą stanąć na drodze do uregulowania gospodarki hormonalnej?

Bezwzględne i względne przeciwwskazania do terapii testosteronem

Organizm ludzki potrzebuje odpowiedniej równowagi, gdy chodzi o poziom enzymów i hormonów, co pozwala na właściwą pracę poszczególnych narządów i układów. Tak jest między innymi z testosteronem, który musi się mieścić w pewnych normach. U mężczyzn jest to 9,00 – 34,7 nmol/l, a u kobiet 0,52 – 2,43 nmol/l. Niedobór może objawiać się między innymi w postaci:

  • zaburzeń wzwodu i problemów z jego utrzymaniem,
  • obniżonej aktywności seksualnej,
  • spadku zainteresowania seksem i braku fantazji seksualnych,
  • ginekomastii,
  • zmniejszenie owłosienia charakterystycznego dla płci męskiej,
  • różnych zaburzeń snu,
  • częstych wahań nastroju,
  • utrata masy i siły mięśniowej,
  • otyłości.

To zaś powinno Cię skłonić do wizyty u lekarza. Gdy potwierdzi on wstępne przypuszczenia, niezbędne będzie wykonanie odpowiednich badań. Pomogą one sprawdzić ogólny stan Twojego zdrowia i wykryć ewentualne przeciwwskazania do terapii testosteronem.

Smutny mężczyzna na brzegu łóżka. Spadek libido. Niski poziom testosteronu

Bezwzględne przeciwwskazania do terapii testosteronem

Choć tego rodzaju przeciwwskazania do zastępczej terapii hormonalnej u mężczyzn nie zdarzają się często, to warto je znać. Zwłaszcza że są osoby, które próbują uzupełnić niedobory tego hormonu bez pomocy lekarza, korzystając z preparatów dostępnych w Internecie.

Do bezwzględnych przeciwwskazań należy:

rak prostaty

Jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn, jest rak prostaty. Gdy rozwinie się do stopnia zaawansowanego lub przerzutowego, jest uznawany za bezwzględne przeciwwskazanie do terapii testosteronem. Warto wiedzieć, że w przypadku zakończenia leczenia onkologicznego i po usunięciu gruczołu krokowego, za zgodą lekarza możesz ponownie rozważyć terapię hormonalną. Wiele zależy od rokowań i możliwego ryzyka nawrotu choroby nowotworowej, co tym samym zmieniłoby kwalifikację do zastępczej terapii hormonalnej.

nowotwór sutka

Gdy chodzi o bezwzględne przeciwwskazania do terapii testosteronem, to należy do nich również rak sutka. I choć tego rodzaju choroba jest domeną kobiet i tym samym bardzo rzadko dotyka mężczyzn, to warto wiedzieć, że nowotwór ten może uniemożliwić Ci skorzystanie z terapii hormonalnej. Co więcej, również po zakończeniu leczenia onkologicznego i braku oznak nawrotu choroby, nie możesz przyjmować testosteronu.

policytemia

Gdy wyniki badań wykażą u Ciebie nadmiar erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, co sprawia, że Twoja krew jest gęstsza, może to oznaczać, że cierpisz na policytemię. Zwiększa ona ryzyko stanów nadkrzepliwości, które nierzadko skutkują tworzeniem się skrzeplin. Te zaś są bardzo groźne i mogą doprowadzić do udaru lub zatorowości płucnej.
W takiej sytuacji nie możesz rozpocząć terapii hormonalnej, ponieważ testosteron może prowadzić do jeszcze większej produkcji erytrocytów.

ciężka przewlekła niewydolność serca

Również wybrane poważne problemy z sercem mogą uniemożliwić skorzystanie z zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn. Jeśli więc cierpisz na duże zaburzenia rytmu serca, niestabilność wieńcową lub przeszedłeś w swoim życiu zawał, musisz skorzystać z alternatywnych sposobów na uzupełnienie poziomu testosteronu w swoim organizmie.

LUTS w stopniu zaawansowanym

To objawy ze strony dolnych dróg moczowych, które mogą przybierać postać między innymi częstomoczu, pieczenia lub bólu w trakcie jego oddawania, nagłego parcia na pęcherz, czy nierównego ciśnienia strumienia moczu. Podobnie może się objawiać łagodny przerost prostaty, który sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem do terapii testosteronem. Sam jednak nie jesteś w stanie stwierdzić, co jest faktyczną przyczyną tych dolegliwości. Dlatego w przypadku ich zauważenia skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzeni niezbędne badania.

Względne przeciwwskazania do zastępczej terapii testosteronem dla mężczyzny

W trakcie konsultacji medycznej związanej z niskim poziomem testosteronu w Twoim organizmie, lekarz może też zdiagnozować mniej istotne przeciwwskazania. Mowa o:

  • nieleczonym bezdechu sennym,
  • wybranych chorobach i incydentach sercowo-naczyniowych,
  • tendencji do zmian trądzikowych,
  • przebytym zawale serca,
  • zakrzepicy żył głębokich,
  • zamiarze posiadania potomstwa.

Względność tych przeciwwskazań z jednej strony oznacza, że w wybranych przypadkach lekarz może mimo wszystko wydać zgodę na terapię hormonalną. Ważne jednak, by wszystko odbyło się pod jego ścisłą kontrolą i zgodnie z jego zaleceniami.
Może też jednak jej odmówić, jeśli uzna, że podanie hormonu mogłoby stanowić znaczące zagrożenie dla Twojego zdrowia lub życia.

Śpiący z otwartymi ustami mężczyzna - bezdech senny - przeciwwskazania do terapii testosteronem

Jak widzisz, przeciwwskazania do terapii testosteronem to najczęściej bardzo poważne choroby, na które zapada tylko pewna część mężczyzn. Poza tym decyzja o skorzystaniu z niej może niespodziewanie przyczynić się do uratowania Ci życia, gdy w trakcie badań okaże się, że masz początek nowotworu prostaty. Na tym etapie jest on w 90% wyleczalny, co oznacza, że nie przeoczysz jego rozwoju do zaawansowanego stadium, co nierzadko kończy się śmiercią.

Jeśli więc zauważyłeś u siebie objawy niedoboru testosteronu, ale nie masz pewności, czy są one z tym związane, zgłoś się do lekarza w celu przeprowadzenia niezbędnych badań. Możesz też wstępnie wykonać tak zwany Test ADAM na naszej stronie.

Źródło:

www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,czym-jest-policytemia-,porada,96064582.html

pulsmedycyny.pl