Spadek libido u mężczyzn może być spowodowany wieloma czynnikami. Stan ten możesz rozpoznać po obniżeniu pożądania, popędu seksualnego i zainteresowania sferą intymną. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, które mogą na to wskazywać, w pierwszej kolejności przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Nie zawsze bowiem spadek libido wskazuje na zaburzenia hormonalne, choć i one w pewnym wieku zaczynają dominować i zaburzać codzienne funkcjonowanie.
Co zatem może być przyczyną coraz mniejszego zainteresowania seksem i związanej z tym ograniczonej aktywności seksualnej?
Czy jest libido?
Libidem określany jest popęd seksualny i pożądanie oraz pragnienie doświadczania aktywności seksualnej połączone z zabarwionymi seksualnie myślami. To również fantazjowanie i prowadzenie rozmów na tematy związane z seksem. Zdrowy poziom libido mocno wpływa na relacje partnerskie i wzmacnia więzi, które łączą obie strony związku.
Libido to również stopień ukrwienia narządów płciowych i wrażliwości na dotyk w obszarze stref erogennych.
Poziom libido może się zmieniać, co sprawia, że nawet w ciągu dnia nierzadko dochodzi do wahań nastroju, spadków pragnień seksualnych, czy chwilowych kryzysów w związku. Poziom libido może być kwestią indywidualną, stąd u jednych popęd seksualny jest większy, a u innych może się wydawać ograniczony. Jeśli jednak zauważyłeś, że od jakiegoś czasu sprawy związane z seksem schodzą na dalszy plan, warto przyjrzeć się temu dokładniej. Możliwe, że wystarczy niewielka korekta w stylu życia, ale też może się okazać, że powodem są postępujące zaburzenia hormonalne.
Spadek libido u mężczyzn — najczęstsze możliwe przyczyny
Zarówno zbyt wysokie libido u mężczyzn, jak i za niski jego poziom może destabilizująco wpływać na codzienne życie. Szczególnie to, które dotyczy relacji z innymi.
Na odczuwalny spadek libido u mężczyzn może mieć wpływ wiele czynników. Na szczęście na większość z nich masz realny wpływ. Oznacza to, że już ich znajomość i wprowadzenie konkretnych zmian, może znacząco wpłynąć na podwyższenie libido. Tym samym możesz przywrócić równowagę tam, gdzie została ona zachwiana.
Do najczęstszych przyczyn spadku libido u mężczyzn, należy:
Stres i zmęczenie
To nieodłączna część życia wielu mężczyzn w obecnych czasach. Problemy związane z pracą, finansami, poczuciem bezpieczeństwa, czy zdrowiem mnożą się i wydają się nie mieć końca. Do tego nadmiar obowiązków i napięty grafik sprawiają, że brakuje czasu na regenerujący odpoczynek. Jeśli taka sytuacja trwa przez dłuższy czas, przewagę w autonomicznym układzie nerwowym obejmuje układ współczulny (walcz lub uciekaj). Wypiera on tym samym to, za co odpowiedzialny jest układ przywspółczulny, czyli relaks i odprężenie.

Zaburzenia hormonalne
Za spadek libido u mężczyzn nierzadko odpowiedzialny jest zbyt niski poziom testosteronu. Ten bardzo ważny hormon męski w dużej mierze odpowiada za popęd seksualny, erekcję, utrzymanie wzwodu i wiele innych reakcji organizmu związanych ze sferą seksualną. Warto wiedzieć, że spadek poziomu testosteronu związany jest między innymi z wiekiem. Dlatego mężczyźni po 40. roku życia, którzy zauważyli u siebie objawy spadku libido, powinni zacząć od zbadania poziomu tego hormonu w swoim organizmie.
Używki
Niejeden mężczyzna przekonał się na własnej skórze, jak duże problemy z erekcją miał po tym, gdy przesadził z ilością wypitego alkoholu. Na spadek poziomu libido narażeni są też mężczyźni, którzy nałogowo nadużywają alkoholu i przyjmują substancje psychoaktywne. I o ile niektóre z nich mogą chwilowo dawać poczucie wzrostu libido, to ostatecznie ich długotrwałe przyjmowanie skutkuje jego spadkiem.
Problemy zdrowotne
Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość, to kolejne potencjalne przyczyny, które mogą mieć wpływ na zdolność mężczyzny do osiągnięcia i utrzymania erekcji oraz na poziom libido.

Źle dobrana dieta
Na spadek libido u mężczyzn może wpływać zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Restrykcyjne diety odchudzające, których celem jest szybki spadek dużej ilości kilogramów, mogą zburzyć gospodarkę hormonalną, co nie pozostanie bez wpływu na sferę seksualną. Również produkty o niskiej zawartości substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów mogą obniżyć libido. Mowa tu między innymi o zbyt niskim poziomie selenu (wzmacnia płodność) i cynku (bierze udział w syntezie testosteronu).
To tylko wybrane, możliwe przyczyny spadku libido u mężczyzn. Nie znaczy to, że w twoim przypadku nie mogą tkwić zupełnie gdzie indziej. Dlatego w sytuacji utrzymywania się takiego stanu warto skontaktować się ze specjalistą. Dzięki temu Twój problem nie tylko przestanie się pogłębiać, ale też masz szansę na przywrócenie libido do właściwego poziomu.
Gdyby okazało się, że przyczyną jest zbyt niski poziom testosteronu, porozmawiaj z lekarzem na temat zastępczej terapii hormonalnej. To opcja, która pozwala na skuteczne uzupełnienie niedoborów i przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie.