Terapia TRT — kiedy widać pierwsze efekty

Terapia TRT — kiedy widać pierwsze efekty

Szybkie efekty terapii TRT to coś, na co liczy wielu mężczyzn, u których doszło do spadku poziomu testosteronu. Zanim jednak się na nią zdecydują, nierzadko nie wiedzą, że zmiana samopoczucia, spadek libido, czy pogorszenie pamięci i koncentracji może mieć cokolwiek wspólnego z tym ważnym dla mężczyzn hormonem. Zwykle w pierwszej chwili winę zrzucają na styl życia, wiek lub zbyt dużą ilość pracy i problemów, z którymi zmagają się każdego dnia. Dlatego tak ważna jest podstawowa wiedza na temat działania męskiego organizmu i najczęstszych objawów, które mogą wskazywać zarówno na deficyty minerałów i witamin, jak i hormonów.

Kiedy warto sprawdzić poziom testosteronu? Jakie są dostępne formy terapii? Kiedy można liczyć na pierwsze efekty przywrócenia równowagi hormonalnej w organizmie?

Terapia hormonalna dla mężczyzn — kiedy jest wskazana

Nie ma jednoznacznie określonego, granicznego czasu dla mężczyzny, kiedy powinien on sprawdzić poziom testosteronu. Podobnie jak tego, który wskazuje na konieczność skorzystania z terapii, gdy cierpisz na niedobór tego hormonu. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej decyzji, czy chcesz zmagać się ze skutkami, pomimo ich niekorzystnego wpływu na Twoje życie osobiste i zawodowe, czy też zechcesz się od nich uwolnić.
Przede wszystkim jednak, na początek przyjrzyj się swojemu życiu. Sprawdź, czy nie pojawiły się w ostatnim czasie (lub wcześniej) typowe objawy, które mogą świadczyć o zbyt niskim poziomie testosteronu w Twoim organizmie.

Mowa tu między innymi o:

  • zmniejszeniu:
    • libido,
    • motywacji i pewności siebie,
    • masy i siły mięśniowej,
    • objętości jąder,
    • nocnych i porannych wzwodów,
  • pogorszeniu sprawności psychicznej,
  • problemach ze snem i zasypianiem.

Nie muszą one świadczyć akurat o problemach hormonalnych. Powinny Cię jednak skłonić do sprawdzenia, co może być ich przyczyną. Chodzi o to, by nie tracić niepotrzebnie energii do działania i rezygnować z działań, które podnoszą jakość codziennego życia. Jeśli więc zależy Ci na utrzymaniu, a nawet poprawie relacji partnerskich, w których seks zajmuje ważne miejsce, warto zbadać poziom testosteronu. Tym bardziej że w przypadku skorzystania z terapii hormonalnej, korzyści wykroczą poza sferę intymną. Obejmą one bowiem również Twój wygląd i zaangażowanie w sferze zawodowej.

Formy terapii TRT — jak i gdzie można z niej skorzystać

Zanim uzupełnisz niedobory testosteronu i pojawią się pierwsze efekty terapii TRT, powinieneś zdecydować, z jakiej jej formy chcesz skorzystać. Możesz to zrobić na dwa sposoby: stacjonarnie lub zdalnie. W obu przypadkach niezbędny będzie kontakt z lekarzem i wykonanie zleconych badań. Możesz jednak to zrobić w dogodny dla Ciebie sposób, w zależności od możliwości czasowych i osobistych preferencji.

Stacjonarna forma zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn

W przypadku zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn w formie stacjonarnej możesz zadzwonić do jednej z placówek Vigor Point i umówić się na konsultację medyczną. Jeśli okaże się, że Twój poziom testosteronu jest niski, będziesz mógł skorzystać z terapii TRT dla mężczyzn. W jej ramach otrzymasz niezbędną wiedzę z tym związaną, dostosowane do potrzeb Twojego organizmu zalecenia żywieniowe i suplementacje. Dowiesz się też, które z dotychczasowych nawyków warto zmienić i co zrobić, by Twój styl życia przyczynił się do uzyskania jak największych korzyści.

Przez cały czas trwania terapii hormonalnej będą monitorowane jej postępy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, na podstawie aktualnych badań krwi, bioimpedencji ciała i zapisu EKG zostaną wprowadzone niezbędne zmiany.


Dowiedz się więcej na temat Ambulatoryjnej terapii hormonalnej dla mężczyzn


Zdalna terapia TRT dla mężczyzn

W przypadku terapii hormonalnej przeprowadzanej zdalnie, po konsultacji z lekarzem z Vigor Point będziesz mógł wykonać niezbędne badania w wybranym przez Ciebie ambulatorium. Otrzymasz w tym celu wystawione przez lekarza skierowanie.
Przez cały czas terapii będziesz pod opieką lekarza prowadzącego i fizjologa, którzy dokładnie przeanalizują wyników. Przeprowadzą też z Tobą wywiad lekarski, ocenią ogólny stan Twojego zdrowia i przeanalizują nawyki żywieniowe oraz prowadzony przez Ciebie styl życia.

Lekarz w trakcie konsultacji online


Podobnie jak to miało miejsce w TRT stacjonarnej, tu również otrzymasz niezbędne informacje. Zarówno te dotyczące przebiegu terapii i zaleceń żywieniowych, jak i innych niezbędnych działań.


Dowiedz się więcej na temat Zdalnej terapii hormonalnej dla mężczyzn


Efekty terapii TRT — kiedy możesz się ich spodziewać

Każdy, kto decyduje się na terapię hormonalną, robi to z określonego powodu i w konkretnym celu. Powodem jest niski poziom testosteronu, a celem efekty terapii TRT. Ze względu na to, że każdy organizm jest inny i inne też mogą być deficyty hormonalne, doświadczane przez Ciebie korzyści mogą się różnić od tych, które stały się udziałem innych mężczyzn.

Efekty terapii TRT zwykle pojawiają się w dwóch obszarach:

  • psychologicznym — między innymi ogólna poprawa nastroju, zwiększenie libido, poprawa funkcji seksualnych i poznawczych,
  • fizycznym — między innymi zwiększenie siły mięśniowej i redukcja tkanki tłuszczowej.

Co do czasu, w którym zaczniesz odczuwać te lub inne efekty, w dużej mierze zależy on od tego:

  • jak zareaguje na terapię Twój organizm,
  • jak duże były niedobory testosteronu przed jej rozpoczęciem,
  • jaki jest ogólny stan Twojego zdrowia.

Zwiększenie poziomu energii i poprawa nastroju to jedna z pierwszych oznak, że wzrasta poziom testosteronu w Twoim organizmie. Inne efekty będą się stawać Twoim udziałem w kolejnych tygodniach trwającej od 5 do 8 miesięcy terapii hormonalnej.
Jeśli skorzystasz z wiedzy i zaleceń lekarza oraz fizjologa, dotyczących stylu życia, sposobu odżywiania się i zmiany nawyków, korzyści z terapii mogą Cię naprawdę pozytywnie zaskoczyć.