Czy istnieje alternatywa dla testosteronu uzupełnianego w trakcie terapii hormonalnej dla mężczyzn, by zwiększyć jego poziom? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie chcą się pogodzić z obniżonym libido, spadkiem motywacji, czy mniejszą masą mięśniową. Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do terapii hormonalnej pod okiem lekarza, możesz spróbować uzupełnić braki tego ważnego hormonu w inny sposób. Gdy okaże się, że efekty nie są zadowalające, w każdej chwili możesz się umówić na wstępną konsultację. W jej trakcie zapoznasz się ze szczegółami HTZ dla mężczyzn.
Alternatywa dla testosteronu — co zamiast terapii hormonalnej dla mężczyzn
Niski poziom testosteronu może negatywnie wpływać na różne obszary Twojego życia. Spadek motywacji do działania w pracy, mniejsza ochota na seks i problemy z erekcją, pogorszenie pamięci i koncentracji, czy też zmniejszona pewność siebie to coś, co trudno zignorować. Jeśli zauważyłeś u siebie tego typu objawy, sprawdź, czy na pewno odpowiedzialny jest za to obniżony poziom testosteronu. Te same objawy mogą bowiem wskazywać na inne problemy zdrowotne.
Choć jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie braków tego ważnego hormonu jest zastępcza terapia hormonalne dla mężczyzn, to możesz najpierw sprawdzić inne, niemedyczne sposoby. Są na tyle proste i ogólnodostępne, że nie powinieneś mieć problemu z wprowadzeniem ich do swojego życia.
Wprowadź niezbędne zmiany w diecie
Zmiany w diecie, która obecnie nie do końca służy Twojemu zdrowiu i nie dostarcza Twojemu organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych, to w pewnym stopniu dobra alternatywa dla testosteronu podawanego w trakcie zastępczej terapii hormonalnej. A przynajmniej jedna z kilku, którą warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy Ci na wyrównaniu poziomu tego hormonu.
Na początek sprawdź, ile i jakie tłuszcze obecne są w Twojej diecie. Nawet jeśli chcesz zrzucić nadmiar kilogramów, co również może pozytywnie wpłynąć na produkcję testosteronu, to nie możesz zrezygnować ze zdrowych tłuszczy. Mowa tu o tych, które zawarte są w siemieniu lnianym, orzechach, tłustych rybach i owocach morza, czy nasionach chia. To właśnie kwasy tłuszczowe omega 3 mają pozytywny wpływ na czynność męskich jąder. To zaś przekłada się na zwiększenie produkcji testosteronu.
Jeśli więc do tej pory w Twoich posiłkach przeważała żywność typu fast food, mocno przetworzone produkty, słodycze i słone przekąski, warto znaleźć zdrowsze zamienniki.

W Twojej diecie, która sprzyja produkcji testosteronu, nie powinno też zabraknąć posiłków bogatych w cynk. Jak być może wiesz, to właśnie ten składnik wpływa na wygląd Twojej skóry, paznokci i włosów, wzmacnia system immunologiczny i reguluje działanie układu krążenia. Według badań cynk ma też pozytywny wpływ na obecne w jądrach komórki odpowiedzialne za produkcję testosteronu. Możesz się przekonać o słuszności otrzymanych wyników poprzez spożywanie przetworów mlecznych, orzechów, roślin strączkowych i skorupiaków. Pomogą Ci one dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość cynku.
Regularnie ćwicz
Im więcej partii mięśniowych zaangażujesz w ćwiczenia, tym większy wpływ będą one miały na wzrost poziomu wolnego testosteronu w organizmie. Dlatego ważne jest dobre zaplanowanie treningu, który pozwoli Ci osiągnąć zamierzone efekty. Regularne, dostosowane do Twojej kondycji ćwiczenia na siłowni stymulują produkcję hormonu wzrostu. Ten zaś wpływa na produkcję testosteronu, co pomoże Ci z czasem uzupełnić jego braki i zadbać o prawidłowy poziom w organizmie.
Przeczytaj także: Siłownia a testosteron. Czy mają ze sobą związek?
Poza tym, ćwiczenia fizyczne to dobry sposób na obniżenie poziomu kortyzolu. To ważne, ponieważ bardzo źle wpływa on na produkcję męskiego hormonu. Im lepiej zadbasz o zwiększenie endorfin, tym mniej hormonu stresu obecnego będzie w Twoim ciele.
Jeśli nie wiesz, jakie ćwiczenia byłyby dla Ciebie najlepsze, skorzystaj z pomocy trenera personalnego. Zapozna Cię on z prawidłowymi technikami i pomoże odnieść jak największe korzyści z każdego treningu.
Pamiętaj o zdrowym śnie
W czasach, gdy natłok zajęć coraz bardziej utrudnia odpoczynek, wiele osób nie dba o zdrowy sen. To właśnie wtedy w organizmie zachodzą ważne procesy. W tym te związane z produkcją hormonów. Jak wykazały badania przeprowadzone przez uczonych z University of Chicago, sen ma znaczący wpływ na produkcję tesostosteronu. W trakcie testów młodzi mężczyźni, przez określoną liczbę dni spali krócej, niż 5 godzin na dobę. Skutkiem tego był spadek poziomu testosteronu o 10-15%. W praktyce objawiało się to w postaci spadku nastroju i energii do działania w godzinach popołudniowych i wieczornych. .
Jeśli więc zależy Ci zarówno na podwyższeniu poziomu testosteronu, jak i utrzymaniu jego właściwego poziomu, zadbaj o dobry i regularny sen.

Ogranicz spożycie alkoholu
Wpływ alkoholu na spadek poziom testosteronu w Twoim organizmie może być odczuwalny w sytuacji, gdy regularnie nadużywasz tego rodzaju napojów. I choć w przypadku sporadycznego napicia się możesz czuć, że Twoje libido wzrosło, to zupełnie odwrotne skutki pojawią się, gdy pić będziesz częściej i w większych ilościach.
Wszystko przez to, że alkohol oddziałuje nie tylko na Twój mózg, ale też na układ rozrodczy. Skutecznie zaburza on czynność jąder i produkcję testosteronu, za którą są one odpowiedzialne. Hamujące działanie może mieć zwłaszcza piwo, które zawiera w sobie chmiel. Ten zaś jest bogatym źródłem fitoestrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Chodzi głównie o 8-prenylonaringeninę, która wykazuję wysoką aktywność estrogenową, co może skutecznie wpłynąć na zmniejszenie produkcji testosteronu. Prawdopodobieństwo jest tym większe, im więcej piwa regularnie wypijasz.
To tylko wybrane sposoby na zadbanie o właściwy poziom testosteronu w organizmie. Jeśli jednak skutki niedoborów są dla Ciebie bardzo dotkliwe i chciałbyś jak najszybciej przywrócić równowagę hormonalną w swoim organizmie, warto rozważyć sposób medyczny. Mowa o zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn, z której możesz skorzystać zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej.
Jeśli masz wątpliwości i chcesz się dowiedzieć, ile ona trwa, na czym polega i kiedy możesz się spodziewać pierwszych efektów, umów się na konsultację w jednej z placówek Vigor Point. HTZ dla mężczyzn w połączeniu z metodami, o których mowa była wcześniej, nie tylko pomoże Ci uzupełnić braki testosteronu. Łatwiej Ci też będzie utrzymać jego właściwy poziom.