TRT a libido – kiedy poprawa?

TRT a libido – kiedy poprawa?

Libido to zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, ważny element, który ma wpływ na relacje partnerskie. Gdy jednak popęd seksualny i pożądanie oraz pragnienie doświadczania fizycznej aktywności seksualnej słabnie, winnym w przypadku płci męskiej może być zbyt niski poziom testosteronu. Jednym ze sposobów na jego podniesienie, jest zastępcza terapia hormonalna dla mężczyzn (TRT). Czy jednak zależność między TRT a libido jest na tyle duża, by wybierać właśnie tę formę uzupełniania braków testosteronu?

W rzeczywistości, libido to bardzo złożony temat. I choć nie zależy ono wyłącznie od testosteronu, to ten w Twoim przypadku może odgrywać kluczową rolę. Kiedy możesz się spodziewać poprawy, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z hormonalnej terapii dla mężczyzn?

Jak niski testosteron wpływa na libido

Spadek libido to nie tylko kwestia fizjologii. To również poważne obciążenie psychiczne. Z powodu niższego libido możesz tracić pewność siebie, a problemy seksualne z czasem mogą prowadzić do unikania bliskości i poważnych problemów emocjonalnych.
Dlatego nie powinieneś lekceważyć objawów spadków libido, które mogą wskazywać na niski poziom testosteronu. Do najczęstszych i częściowo wspominanych już powyżej, należą:

  • problemy:
    • ze wzwodem
    • z utrzymaniem erekcji,
  • ustanie nocnych wzwodów,
  • spadek zainteresowania kontaktami seksualnymi,
  • brak fantazji seksualnych.

Przy niskim poziomie testosteronu możesz też coraz częściej doświadczać spadku energii do działania, przewlekłego zmęczenia, problemów ze snem, spadku masy mięśniowej czy też problemów z koncentracją.


Sfrustrowana kobieta i zamyślony mężczyzna na łóżku. Spadek libido u mężczyzn — co może być przyczyną. FB

Spadek libido u mężczyzn

Dostrzegasz u siebie pierwsze objawy spadku libido? Sprawdź, co może być przyczyną. A jeśli problem będzie się utrzymywał, umów się na konsultację. Jeśli okaże się, że odpowiedzialny jest za to niski poziom testosteronu, wówczas będziesz mógł porozmawiać z lekarzem o zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn.


Kiedy libido wraca po rozpoczęciu TRT?

Gdy decydujesz się na zastępczą terapię hormonalną, by jak najszybciej uzupełnić braki testosteronu i tym samym wzmocnić libido, musisz się uzbroić w cierpliwość. Poza tym efekty TRT zależą od kilku czynników, a dokładnie od:

  • poziomu testosteronu sprzed terapii,
  • Twojego wieku,
  • ogólnego stanu zdrowia,
  • stężenia innych hormonów, które również mogą mieć wpływ na Twoje libido.

Mimo to istnieje pewien schemat, który w przybliżeniu pomaga określić, jak długo będziesz musiał czekać na poprawę libido od chwili rozpoczęcia TRT.
Pierwszy odczuwalny wzrost zainteresowania seksem powinien pojawić się nie później, niż po 3 tygodniach, osiągając ostateczny efekt po 3 kolejnych. Nieco dłużej, bo około pół roku wymagają zmiany w postaci erekcji i utrzymania wzwodu. Pamiętaj jednak, że to wciąż kwestia indywidualna i powyższe dane mogą różnić się w Twoim przypadku.

Uśmiechnięta para w łóżku - TRT a libido - kiedy poprawa

Inne hormony wpływające na seksualność

Choć testosteron uważany jest za jeden z najważniejszych męskich hormonów płciowych, to nie tylko on może mieć wpływ na Twoje libido. Warto o tym wiedzieć i przed rozpoczęciem TRT sprawdzić poziom innych hormonów. Do kluczowych należy:

Estradiol

Jego norma u mężczyzny wynosi 1,2-50,4 pg/ml (0,04-0,18 nmol/l). Jako najsilniejszy z żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów, również może wpływać różne funkcję Twojego organizmu. Produkowany jest w mniejszych ilościach i odpowiada za ruchliwość plemników, a jego zbyt duży poziom może objawiać się w postaci ginekomastii oraz oddziaływać na męską psychikę. To nie wszystko, ponieważ zbyt duża ilość tego hormonu nierzadko skutkuje zmniejszeniem ilości testosteronu, a to, jak wiesz, nie sprzyja Twojemu libido. Również problemy z erekcją mogą być skutkiem zbyt wysokiego poziomu estradiolu.

Prolaktyna

U mężczyzny jej norma powinna wynosić poniżej 20 µg/l a jedną z jej funkcji jest stymulacja jądra do wydzielania testosteronu oraz udział w mechanizmach, które odpowiadają za zaspokojenie seksualne. Prolaktyna odpowiada za erekcję, ejakulację i jakość nasienia. Jej zbyt duży poziom może skutkować między innymi spadkiem libido.

TRT a libido — co jeśli nie widzisz poprawy

Przyczyn braku poprawy libido po TRT może być wiele. Dlatego warto przyjrzeć się nie tylko jakości samej terapii, ale też innym, alternatywnym czynnikom. Mowa tu o:

  • depresji,
  • przewlekłym stresie,
  • problemach partnerskich,
  • chorobach przewlekłych,
  • nadużywaniu alkoholu.

Okazuje się bowiem, że styl życia również może osłabiać Twoje libido. Dlatego, jeśli chcesz to zmienić, skoryguj te jego elementy, które Ci nie służą.

Przeczytaj także:


Uśmiechnięty mężczyzna w średnim wieku. Efekty terapii TRT

TRT – efekty

Dlaczego warto sprawdzić poziom testosteronu i kiedy pojawią się pierwszej efekty terapii TRT, której celem jest uzupełnienie jego niedoboru?


Jeśli jednak wyeliminowałeś powyższe czynniki, na brak poprawy może też mieć wpływ:

  • błędnie dobrana dawka testosteronu — zbyt niska lub zbyt wysoka,
  • niestosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego terapię — pomijanie dawek testosteronu lub nieregularne ich przyjmowanie,
  • zaniedbania w monitorowaniu innych, wpływających na libido hormonów,
  • zbyt szybkie zakończenie TRT.

Dlatego ważne jest monitorowanie terapii i regularne korygowanie dawek testosteronu po wcześniejszym przeprowadzeniu badań kontrolnych.

Suplementy wspierające działanie TRT

W porozumieniu z lekarzem prowadzącym Twoją terapię możesz uzupełnić ją o wspierające i dobrze dobrane suplementy. Korzystnie wpłyną one nie tylko na uzyskane efekty, ale też na pracę całego organizmu.

W przypadku TRT warto włączyć suplementację:

  • cynku — niedobory mogą skutkować nie tylko zmniejszeniem poziomu testosteronu, ale też nadmierną ilością aromatazy, która odpowiada za przekształcanie testosteronu w żeński hormon płciowy, czyli estradiol (była o nim mowa wcześniej),
  • magnezu — nie tylko wspiera funkcjonowanie mięśni, ale też produkcję testosteronu, a jego niedobór może mieć wpływ na efekty zastępczej terapii hormonalnej i tym samym utrudniać uzyskanie optymalnych efektów,
  • witaminy D — jej wpływ na produkcję i tym samym poziom testosteronu może wynikać z obecności receptorów oraz enzymów, które biorą udział w jej metabolizmie, w produkujących testosteron komórkach Leydiga.

Pamiętaj, by wszystkie suplementy dobierane były rozsądnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Zwracaj też uwagę na jakość preparatów i skład, by zawartość kluczowych składników, czyli witamin i minerałów, była jak największa.

Źródło:

  1. pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3188848/
  2. www.zwierciadlo.pl/seks/150530,1,estrogen-u-mezczyzn-jakie-skutki-niesie-nadmiar-hormonu.read
  3. www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Stezenie-witaminy-D-a-poziom-testosteronu-u-mezczyzn,122783,8.html
  4. www.swiatsupli.pl/blog/suplementacja-przy-trt-terapii-zastepczej/