TRT a wypadanie włosów – co warto wiedzieć?

TRT a wypadanie włosów – co warto wiedzieć?

Niski poziom testosteronu może być wskazaniem do zastępczej terapii hormonalnej (TRT), której celem jest uzupełnienie niedoborów i przywrócenie równowagi hormonalnej. Jednym z powodów, dla którego możesz wciąż odkładać decyzję o skorzystaniu z TRT, jest obawa o swoje włosy. Czy zależność na linii TRT — łysienie jest jednak na tyle duża, że warto rezygnować z korzyści, jakie niesie terapia testosteronem?

Czy TRT może powodować łysienie?

To zależy. Jest bowiem zbyt dużo zmiennych, by odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Każdy organizm jest inny i tym samym inaczej reaguje na testosteron dostarczany mu z zewnątrz. Tym bardziej że sam testosteron bezpośrednio nie zagraża Twoim włosom, a dokładnie mieszkom włosowym. To od ich kondycji zależy, jak długo włosy utrzymują się na głowie i czy nie zaczynają wypadać zbyt wcześnie. Kluczowa jest tu wrażliwość twoich mieszków włosowych na DHT, czyli dihydrotestosteron, który powstaje jako skutek uboczny metabolizmu testosteronu.

Rola DHT i genetyki

Wrażliwość mieszków włosowych na DHT to jeden z najważniejszych czynników, które mogą decydować o tym, że u jednych mężczyzn włosy zaczną wypadać podczas zastępczej terapii hormonalnej, a u innych nie, albo tylko w znikomym stopniu.

O tym, dlaczego tak się dzieje, w przeważającej mierze decydują predyspozycje genetyczne do łysienia androgenowego. Jeśli masz takie, co znaczy, że w Twojej rodzinie byli mężczyźni z tym samym problemem, Twoje mieszki włosowe mogą być bardziej wrażliwe na DHT. W praktyce oznacza to, że kurczą się one stopniowo, co skutkuje tym, że włosy stają się cieńsze, przez co szybciej wypadają i to w nadmiernych ilościach.


Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest najpowszechniejszym powodem utraty włosów u mężczyzn. Jakie są metody walki z tym przykrym zjawiskiem?


Podczas TRT łysienie może, choć nie musi być skutkiem właśnie nadwrażliwości mieszków na dihydrotestosteron. Tym samym to nie sam testosteron dostarczany podczas terapii jest bezpośrednią przyczyną łysienia, ale przede wszystkim genetyka, choć nie tylko ona. Problem łysienia androgenowego wciąż jest przedmiotem badań naukowych. Ich wyniki ujawniają kolejne czynniki, które odpowiadają za kurczenie się mieszków włosowych tylko w wybranych miejscach na skórze głowy.

TRT — łysienie – jakie badania warto wykonać

Ze względu na to, iż istnieje ryzyko zwiększonego wypadania włosów podczas zastępczej terapii hormonalnej, przed jej rozpoczęciem powinieneś wykonać niezbędne badania. Pomogą one ustalić, w jakiej kondycji są Twoje mieszki włosowe i włosy oraz sprawdzić, czy istnieją czynniki, które mogą powodować ich osłabienie.

Zanim rozpoczniesz zastępczą terapię hormonalną, lekarz może zlecić wykonanie badań na oznaczenie:

  • dehydroepiandrosteronu,
  • estradiolu,
  • dihydrotestosteronu (DHT),
  • wolnego i całkowitego testosteronu,
  • hormonów tarczycy (T3, T4 i TSH),
  • ferrytyny,
  • żelaza.

Do innych możliwych badań należy VDL (badanie przesiewowe na kiłę) oraz biopsja skóry głowy, jeśli pojawiły się już oznaki nadmiernego wypadania włosów.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów podczas TRT?

Nawet jeśli masz genetyczne predyspozycje do łysienia androgenowego i nadmiernego wypadania włosów spowodowanego osłabieniem mieszków włosowych, możesz podjąć pewne działania, które temu zapobiegną lub przynajmniej to ograniczą.

Suplementacja

W ograniczeniu wypadania włosów podczas zastępczej terapii hormonalnej mogą Ci pomóc dobrze dobrane suplementy diety w postaci witamin i minerałów. Po wcześniejszym sprawdzeniu ich poziomu pozytywnie na kondycję Twoich włosów może wpłynąć przyjmowanie:

  • biotyny,
  • cynku,
  • żelaza,
  • selenu,
  • krzemu,
  • magnezu,
  • kwasu foliowego,
  • siarki,
  • witamin z grupy B, A, E,
  • kwasów omega-3,
  • kwasu gamma-linolenowego (olej z wiesiołka, olej z ogorecznika),
  • wyciągu z palmy sabałowej,
  • oleju z pestek dyni.

Redukcja stresu

Do zwiększonego wypadania włosów może się też przyczynić przewlekły stres. Skutkiem tego jest utrzymujący się w ciele podwyższony poziom kortyzolu, co negatywnie wpływa na Twoje włosy. Łysienie psychogenne to objaw zaburzeń faz wzrostu włosa, przez co może on zbyt szybko przechodzić do fazy spoczynku i wypadania. Kortyzol może też być czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu stanu zapalnego mieszków włosowych i wpływać na osłabienie struktury włosów.

Dlatego w trakcie TRT łysienie możesz ograniczyć poprzez redukcję stresu i jego negatywnego wpływu na Twój organizm. Zwłaszcza jeśli nie jesteś w stanie wyeliminować największych stresorów, co nierzadko związane jest z pracą lub trudną sytuacją życiową. Dlatego regularnie korzystaj z technik relaksacyjnych, naucz się jak radzić sobie w sytuacjach stresowych i zadbaj o regularny odpoczynek.

Terapie wspierające mieszek włosowy

Możesz to pójść krok dalej i skorzystać z dedykowanych skórze głowy i włosom zabiegów. Wsparcia może Ci udzielić trycholog, który specjalizuje się w dbaniu o zdrowie skóry głowy i włosów oraz w diagnozowaniu i leczeniu związanych z tym obszarem ciała problemów.

W jego gabinecie możesz skorzystać z:

  • mezoterapii igłowej — wprowadzone do skóry odpowiednio dobrane substancje i witaminy wzmocnią włosy i przyspieszą regenerację mieszków włosowych,
  • osocza bogatopłytkowego — dostarczenie do mieszków włosowych czynników wzrostu zawartych w osoczu uzyskanym z Twojej krwi może przyczynić się do zwiększenia wzrostu włosów,
  • karboksyterapii — wstrzyknięcie pod powierzchnię skóry głowy dwutlenku węgla poprawia mikrokrążenie, odżywianie skory głowy oraz włosów, w tym mieszków włosowych, a także natlenienie.

Możesz też rozważyć dostarczenie peptydów wspierających naturalny cykl wzrostu i życia włosów, laserową stymulację włosów, czy też terapię światłem.


Mężczyzna w średnim wieku na siłowni. Alternatywa dla testosteronu

TRT – skutki uboczne

Czy istnieje alternatywa dla testosteronu uzupełnianego w trakcie terapii hormonalnej dla mężczyzn, by zwiększyć jego poziom?


Jak widzisz, zależność między testosteronem a wypadaniem włosów nie jest tak oczywista, jak być może wcześniej myślałeś. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do TRT i zadbanie o sprawdzenie kondycji swojego organizmu pod kątem możliwych przeciwwskazań i słabszych obszarów ciała. Jednym z nich jest skóra głowy i mieszki włosowe. A te, jak już wiesz, mogą okazać się wyjątkowo wrażliwe na działanie dihydrotestosteronu, który jako pochodna testosteronu powstaje pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, porozmawiaj o tym z lekarzem specjalizującym się w zastępczych terapiach hormonalnych dla mężczyzn, który odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Źródło:

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28771982/

www.treatmentroomslondon.com/hair-loss/does-testosterone-replacement-therapy-cause-hair-loss/
academic.oup.com/bjd/article-abstract/169/4/927/6615168?redirectedFrom=fulltext&login=false
www.manipaltrutest.com/blogs/what-are-the-tests-to-be-done-to-diagnose-hair-loss
www.e-zikoapteka.pl/artykuly/stres-a-wypadanie-wlosow-czym-jest-lysienie-psychogenne-i-jak-zniwelowac-jego-skutki.html
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742252/
www.drswclinics.com/treatment/carboxytherapy-for-hair-loss/
journals.lww.com/prsgo/fulltext/2013/10000/cause_of_androgenic_alopecia__crux_of_the_matter.9.aspx