Ty też możesz spowolnić proces starzenia się

Ty też możesz spowolnić proces starzenia się

Nie musisz bać się starości. Możesz sprawić, że będzie to równie piękny okres w Twoim życiu, jak ten, który przeżywałeś w młodości. Jeśli natomiast chcesz spowolnić proces starzenia się, nie musisz wydawać fortuny na operacje plastyczne. Owszem, medycyna estetyczna może w znacznym stopniu wpłynąć na Twój zewnętrzny wygląd. Jednak bez aktywnej współpracy z Twojej strony, uzyskane efekty okażą się krótkotrwałe. A przecież chcesz być młody jak najdłużej i to nie tylko pod względem wyglądu. Ważna jest kondycja całego ciała, o którą możesz zadbać w prosty i skuteczny sposób. Jak dokładnie?

Para w średnim wieku na rowerach. Ty też możesz spowolnić proces starzenia się

Jak spowolnić proces starzenia się?

Mówiąc w dużym skrócie, sposobem na to jest zdrowy tryb życia, który obejmuje zarówno Twoje ciało, jak i psychikę. Im wcześniej o tym pomyślisz i wprowadzisz w życie, tym lepsze osiągniesz efekty. Procesy starzenia rozpoczynają się w Twoim organizmie mniej więcej po 35. roku życia i trwają aż do śmierci. To, jak szybko będą postępować, zależy w dużej mierze od Ciebie. Co konkretnie powinieneś robić i jak zadbać o swoje ciało?

Wybierz dobrą dla siebie dietę

Jeśli chcesz wyhamować nieco proces starzenia, Twoja dieta nie może opierać się na cukrach i mocno przetworzonych produktach. Nie może w niej zabraknąć warzyw i owoców oraz produktów zawierających niezbędne witaminy, miko i makroelementy oraz minerały. Korzystnie wpłynie to na stan Twojej skóry, paznokci i włosów oraz funkcjonowanie poszczególnych narządów.

Najlepiej, jeśli zwrócisz się o pomoc do dietetyka, by w oparciu o Twoje badania, przygotował dla Ciebie odpowiedni program żywieniowy. Dzięki diecie anti-aging nie tylko wyrównasz braki, ale też zapewnisz swojemu organizmowi najbardziej korzystne dla niego produkty. W tym takie, które zawierają składniki skutecznie usuwające wolne rodniki i toksyny. To dobry i skuteczny sposób, by spowolnić proces starzenia, a o to przecież Ci chodzi.
Gdy dodasz do tego odpowiedni sposób przygotowania potraw i właściwą częstotliwość ich spożycia, odciążysz organy odpowiedzialne za metabolizm. Ochronisz też ciało przed działaniem toksycznych związków, będących pochodną niezdrowego i mocno przetworzonego pożywienia.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i nawilżenie

To dwa elementy, które się uzupełniają. Nie wystarczy bowiem, że nawodnisz organizm od środka, pijąc odpowiednią ilość wody i wartościowych napojów, w tym soków owocowo-warzywnych. Twoja skóra wymaga też odpowiedniej pielęgnacji z zewnątrz. Służą do tego zarówno zabiegi kosmetyczne, z którym możesz skorzystać w gabinecie, jak i te, które z powodzeniem możesz stosować w domu. Niezależnie, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, Twoja skóra potrzebuje Twojego wsparcia. Szczególnie w okresie, gdy spada poziom kolagenu i obniża się jej sprężystość. Dobieraj więc dostosowane do Twojego wieku kremy, nakładaj odżywcze oraz nawilżające maseczki i systematycznie ściągaj martwy naskórek.

Mężczyzna i kobieta biegną po schodach. Ty też możesz spowolnić proces starzenia się

Bądź aktywny i dbaj o dobry odpoczynek

Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu to najprostszy i najtańszy sposób, by wzmocnić organizm, przedłużyć jego żywotność i tym samym spowolnić proces starzenia.
Czas poświęcony na aktywność fizyczną nigdy nie jest stracony. Ćwicząc regularnie i stosując odpowiednio dobrane programy treningowe, obniżysz ryzyko chorób i stanów związanych z wiekiem. Mowa tu między innymi o osteoporozie, chorobach układu krążenia i układu oddechowego, cukrzycy, otyłości i obniżonej pojemności czynnościowej. Zmniejszysz też prawdopodobieństwo upadku, a co za tym idzie i złamań.

Jeśli masz obecnie mniej niż 35 lat i jesteś sprawny fizycznie, zrób wszystko, by tego nie stracić. Regularnie ćwicząc i prowadząc aktywne fizycznie życie, w starszym wieku cieszyć się będziesz dużo większą sprawnością i kondycją, niż ci, którzy tego nie robili.

By zachować równowagę, zadbaj też o odpowiednią ilość i jakość odpoczynku. Szczególnie zwróć uwagę na jakość i długość snu, kiedy to w organizmie zachodzą procesy regeneracyjne. Pamiętaj, by nie tylko spać odpowiednią ilość godzin, ale też kłaść się o właściwej porze, zgodnie z rytmem dobowym człowieka.

Nie rezygnuj z życia seksualnego

To jeden z najlepszych sposobów na uwolnienie trzech wyjątkowych hormonów, czyli endorfin, prolaktyny i oksytocyny.
Hormonu szczęścia nie trzeba Ci raczej przedstawiać. Gdy chodzi o prolaktynę, to mówiąc w wielkim skrócie, przynosi ona kojący relaks, a to doskonały sposób na uwolnienie się od stresu. Ten zaś nie sprzyja zdrowiu i niszcząco wpływa na komórki Twojego ciała. Jeśli chcesz spowolnić proces starzenia, unikaj stresu i dbaj o relaks. Jednym ze sposobów jest podtrzymywanie głębokiej i bliskiej więzi z partnerem życiowym.

Nie rezygnuj z przytulania i miłosnych igraszek, niezależnie od wieku. Prócz endorfin i prolaktyny, uwolnisz również w ten sposób hormon miłości. Tak bowiem nazywana jest oksytocyna, produkowana przez część mózgu zwaną podwzgórzem. Jej zwiększone wydzielanie towarzyszy orgazmowi zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U tych pierwszych wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie, zaś mężczyźni pod jej wpływem czują przypływ ciepłych emocji wobec swoich partnerek.
Gdyby się jednak okazało, że od jakiegoś czasu zauważyłeś spadek libido i Twój pociąg seksualny jest coraz mniejszy, możesz skorzystać z terapii hormonalnej dla mężczyzn. Z jej pomocą, pod okiem lekarza, zwiększysz poziom swojej energii, podwyższysz poziom libido i czerpać będziesz większą satysfakcję oraz przyjemność ze współżycia.

Jak jeszcze możesz o siebie zadbać?

Para w starszym wieku medytuje na łonie natury. Ty też możesz spowolnić proces starzenia się

To tylko wybrane sposoby na to, by spowolnić proces starzenia się. Jeśli przy okazji zrezygnujesz z narzekania i skupisz się na pozytywnych stronach życia, znajdziesz czas na chwilę medytacji i pogłębionego oddechu oraz każdego dnia na kilkanaście minut zatrzymasz się, by dać odpocząć swojemu umysłowi, masz szansą doświadczyć wyjątkowego i pełnego niezapomnianych chwil życia.