Dobrodziejstwo pływania

Dobrodziejstwo pływania

Pływanie jest jedną z najlepszych form aktywności fizycznej dla osób, które chcą odnieść z niej jak najwięcej korzyści. A tych jest naprawdę sporo, o czym przekonasz się już wkrótce po rozpoczęciu regularnych treningów. Pozytywny wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne to argument, który może przekonać do tej aktywności nawet tych, którzy boją się wody. Możliwe to jest dzięki temu, że możesz zacząć od małych kroków, by powoli, we własnym tempie, oswoić się z wodą. Dobre samopoczucie to pierwsze, czego doświadczysz. Potem będzie tylko lepiej.

Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, czy ten rodzaj aktywności fizycznej spełni Twoje oczekiwania i stanie się twoim ulubionym, poznaj najważniejsze korzyści zdrowotne, które z niego płyną.

Wpływ pływania na zdrowie — najważniejsze korzyści

Niezależnie, czy jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, czy też wylegiwania się na plaży, warto znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną w wodzie. To nie musi być samo pływanie, ponieważ woda daje wiele możliwości do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Są nie tylko przyjemne i relaksujące, ale przede wszystkim korzystnie wpływają na cały Twój organizm.

Jaki dokładnie jest wpływ pływania na zdrowie? Otóż pływanie:

Wzmacnia mięśnie całego ciała, poprawiając ich wytrzymałość i kształt

W trakcie pływania angażujesz wiele grup mięśniowych, w tym ramiona, barki, brzuch, klatkę piersiową, pośladki czy nogi. Jeśli chcesz nadać smukły i wysportowany wygląd wybranym partiom ciała, wybierz odpowiedni styl pływacki i regularnie z niego korzystaj.

Poprawia pracę serca i układu krwionośnego

W trakcie pływania zwiększa się tętno i pobudzane jest krążenie krwi. Regularne pływanie jako jedna z form wysiłku aerobowego obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu oraz poprawia wydolność tlenową organizmu.

Kobieta pływa w basenie. Wpływ pływania na zdrowie - najważniejsze korzyści

Zwiększa gibkość i zwinność ciała

Jest to efektem rytmicznego poruszania rękami i nogami w wodzie, co rozciąga Twoje mięśnie i stawy oraz poprawia koordynację ruchową. Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o swoje stawy i uniknąć ich zesztywnienia oraz ograniczenia zakresu ruchów, postaw na regularne pływanie.

Koryguje wady postawy i zapobiega bólom kręgosłupa

Dlatego wskazane jest dla osób, które mają skłonność do garbienia się. W trakcie pływania jesteś niejako zmuszony do utrzymywania właściwej postawy ciała. Dobrze i równomiernie rozwijają się też Twoje mięśnie grzbietu, brzucha i klatki piersiowej. Poza tym przy stresującym życiu i wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej, mięśnie w okolicy szyi i barków są bardzo spięte. Dlatego tym bardziej powinieneś regularnie pływać, bo to skutecznie je rozluźni i złagodzi napięcia.

Poprawia stan skóry

Korzyści te mogą szczególnie zainteresować płeć piękną, które chcą poprawić stan swojej skóry. Pobudzona, ukrwiona i dotleniona przez wodę skóra staje się jędrna, nawilżona i gładka. Poza tym pływanie to dobry sposób na pozbycie się cellulitu. Woda bowiem rozbija komórki tłuszczowe podskórne, które są odpowiedzialne za cellulit.

Pomaga kobietom w ciąży przygotować się do porodu

W trakcie przebywania w basenie woda odciąża ich kręgosłup i łagodzi bóle pleców oraz obrzęki nóg. Pozytywny wpływ pływania na zdrowie kobiet w ciąży odczuwalny jest również w chwili naturalnego porodu. Korzyści odnoszą też bowiem mięśnie dna miednicy i pośladków. Warto jednak przed wprowadzeniem zajęć na basenie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, gdyż nie każdy styl pływacki może pozytywnie wpływać na ciało kobiety w ciąży.

Kobieta w ciąży w basenie

Wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie

Jako jedna z umiarkowanych form aktywności fizycznej, pływanie nie tylko pozytywnie wpływa na układ kostny, ale też chroni przed upadkiem, który mógłby zakończyć się złamaniem kości.

Poprawia samopoczucie i redukuje stres

Jak bardzo relaksująca jest kąpiel, wie każdy, kto kąpie się w wannie. Podobne, a nawet jeszcze większe korzyści płyną z pływania. Kontakt z wodą ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, ponieważ zmusza do koncentracji na technice pływania i odciąga uwagę od problemów. Pływanie także uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia, które poprawiają nastrój i redukują ból.

Wzmacnia odporność organizmu

Pływanie pobudza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał, które chronią przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Ponadto pływanie reguluje temperaturę ciała i przyzwyczaja je do zmian warunków atmosferycznych.

Pomaga zrzucić nadmiar kilogramów

Wpływ pływania na zdrowie obejmuje również Twoje BMI i ten rodzaj aktywności może okazać się bardzo skuteczny w walce z nadwagą i otyłością. Gdy regularnie pływasz, zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne Twojego organizmu i dochodzi do pobudzenia metabolizmu. Spalasz kalorie zarówno z tłuszczu, jak i z węglowodanów. Ilość spalonych kalorii zależy od wielu czynników, takich jak styl pływania, intensywność treningu, masa ciała i czas trwania ćwiczeń. Najbardziej efektywne i tym samym skuteczne w walce z nadwagą jest pływanie kraulem, co nie znaczy, że trzeba korzystać tylko z niego. Jeśli cierpisz na nadwagę lub chorujesz na otyłość, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Poproś o poradę dotyczącą rodzaju, intensywności i częstotliwości, z jaką powinieneś pływać lub ćwiczyć na basenie.

Jak widzisz, sporo jest korzyści, które mogą przekonać Cię do pływania i spędzania czasu w basenie. Możesz to robić w pojedynkę lub zabrać ze sobą rodzinę, czy przyjaciół. W takim przypadku nie tylko odczujesz pozytywny wpływ pływania na zdrowie, ale też miło spędzisz czas i wzmocnisz relację z najbliższymi.