Nowy rok dodaje motywacji do działania i wprowadzania zmian w swoim życiu. A skoro tak, to najwyższy czas, by obmyślić dobry plan. To wcale nie musi być jedno noworoczne postanowienie, ale cykl działań rozłożonych w czasie. Jedne możesz wykonywać regularnie, inne jednorazowo, ale ważne, byś skupił się wokół jednego tematu. Dzięki temu Twoje działania będą wielotorowe, co nie tylko przyniesie większe korzyści, ale też uchroni Cię przez całkowitą porażką. Co sądzisz o pomyśle, by tym razem szczególnie zadbać o zdrowie w nowym roku?

Noworoczne postanowienie – czego nie może w nim zabraknąć?
Nie rób tego na spontanie, tylko postaw na jasne, konkretne i proste w realizacji kroki. Możesz je wykorzystać również w ciągu roku, gdy wyznaczysz sobie nowy cel.
Oto, czego nie powinno w Twoim noworocznym postanowieniu zabraknąć:
Cel
Co konkretnie chcesz osiągnąć i czym mają się zakończyć podjęte przez Ciebie działania?
Możesz wykorzystać tu technikę wyznaczania celów SWAT lub oprzeć się na dotychczasowym doświadczeniu w tym temacie. Zapisz cel na kartce, by w ten sposób jeszcze bardziej go doprecyzować. I jeszcze jedno: lepiej by był mniejszy i łatwiejszy do osiągnięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś w trakcie realizacji, zwiększył jego rozmiar, niż zarzucił całkowicie działania, które miałyby Cię do niego doprowadzić.
Plan działania
To kolejny istotny krok, w którym powinny się znaleźć główne elementy działań. To one mają doprowadzić Cię do celu związanego z Twoim zdrowiem. Przyda się tu precyzja.
Wizja
Znajdź chwilę i wyobraź sobie siebie po upływie 12 miesięcy. Patrząc wstecz na podjęte działania, osiągnięte korzyści, wyobraź sobie jak wyglądasz, co czujesz, w jakiej formie jest Twoje ciało i umysł. Niech to będzie obraz, który rozbudzi w Tobie najlepsze uczucia i emocje, wywołując uśmiech zadowolenia z tego, co osiągnąłeś. Wracaj do tej wizji jak najczęściej, pamiętając o kluczowych elementach: obrazie i uczuciach.
Decyzja
To bardzo ważny punkt. Możesz ją wyrazić słownie, wpatrując się w swoje lustrzane odbicie lub zapisać na kartce. Użyj przy tym słów: mam zamiar, decyduję, postanawiam, wybieram.
Pierwszy krok
Choć postanawiasz zadbać o zdrowie w nowym roku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pierwszy krok wykonać już teraz. A jeśli nie, to koniecznie go ustal wraz z dniem, w którym to zrobisz. To dzień startu.

Jak możesz zadbać o zdrowie w nowym roku?
Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego potraktuj te pomysły bardziej jako inspirację, niż gotową listę. A ponieważ nie jest ona zamknięta, to warto dopisywać do niej własne pomysły. Jeśli nie teraz, mogą się przydać w przyszłości.
Codzienna porcja ruchu – niezależnie od dnia tygodnia i pogody
Jeśli pierwszym skojarzeniem, jakie pojawiło się w Twojej głowie, była siłownia, poranne bieganie czy zakup orbitreka, zwolnij nieco. Nie znaczy to, że pomysły te są złe, ale wybierz coś najbardziej optymalnego, dostosowanego do Twoich możliwości fizycznych, czasowych i finansowych.
Jeśli trudno Ci się zmobilizować do wstania od biurka, czy też codziennej porcji ćwiczeń, urządzeniem, które możesz zakupić jest smartwatch.
W zależności od stylu życia, wykorzystuj różne okazje do bycia w ruchu. Schody zamiast windy, odległe zamiast zlokalizowane przy wejściu miejsce parkingowe, rower zamiast komunikacji miejskiej lub wyjście z autobusu na wcześniejszym przystanku, by do celu przejść już piechotą.
Badanie krwi – wyznacz miesiąc, w którym je wykonasz
To nie czynność, którą wykonuje się codziennie, ale raz w roku powinieneś o nią zadbać. Dowiesz się, w jakim stanie jest Twoje zdrowie i jakie braki powinieneś uzupełnić.
By odpowiednio zadbać o zdrowie w nowym roku, możesz wybrać komplet badań przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie. Uwzględnia on markery narządów wewnętrznych, gospodarki mikroelementów i witamin, hormonów, układu odpornościowego oraz markery zmęczenia.
Lekarz w trakcie analizy wyników, podpowie Ci, na jaką aktywność możesz sobie pozwolić i co zrobić, by utrzymać organizm w stanie równowagi i zdrowia.
Wzmocnienie słabszych obszarów – wybierz najlepsze rozwiązania
W zależności od tego, na których obszarach Twojego zdrowia zależy Ci najbardziej, możesz wzmocnić je zarówno odpowiednią dietą, jak i suplementacją.
Wybierając jak najmniej przetworzone produkty i przygotowując posiłki w domu, dostarczysz swojemu organizmowi dużo większą dawkę witamin, mikroelementów i innych elementów odżywczych., niż gdybyś jadł produkty mocno przetworzone. Jeśli nie wiesz, co powinieneś jeść, by dobrze się czuć, skorzystaj z pomocy dietetyka. Wykorzystując badania krwi i zlecając inne, które mogą w tym przypadku się przydać, ustali dietę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.
Prócz tego, by zadbać o zdrowie w nowym roku, pomyśl o kroplówce witaminowej. Najlepiej, gdy skorzystasz z niej na samym początku, by uzupełnić niedobory i braki spowodowane życiem w stresie i niezdrową dietą. Jeśli do tej pory nie miałeś zbytnio czasu, by zatroszczyć się o siebie, mieszanka witamin, mikroelementów, biotyny i kwasu foliowego uzupełni szybko twoje niedobory
Odpoczynek – znajdź każdego dnia czas tylko dla siebie
To trudne, ale wykonalne. Pomyśl o sobie, jak o jednej z najważniejszych osób w Twoim życiu i tak siebie traktuj. Umawiaj każdego dnia spotkanie ze sobą. Choćby to było 10 minut, to niech tego czasu nie zabraknie. Wypełnij go tym, co uznasz za najlepsze dla siebie. Sprawy innych zawsze będą ważne i masz małe szanse by mieć cały dzień tylko dla siebie. Dużo łatwiej znaleźć niewielki jego wycinek, co wzmocni Twój szacunek do samego siebie i zmotywuje do lepszego wykorzystywania czasu w kolejne dni.