Czy można wyleczyć się z alkoholizmu samemu?

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu samemu?

Alkoholizm to choroba, na którą cierpi wiele milinów ludzi na całym świecie. Spora część z nich wciąż nie rozpoczęła leczenia, przez co cierpią oni sami oraz ich najbliżsi. Zerwanie z nałogiem nie jest jednak takie proste, o czym dobrze wie każda osoba uzależniona, która próbowała wyrwać się z sideł uzależnienia. Jedni robią to z pomocą specjalistów w ośrodkach odwykowych, inni próbują wyrwać się z uzależnienia sami. Czy jednak można wyleczyć się z alkoholizmu samemu?

Uzależnienie od alkoholu — dlaczego tak trudno się od niego uwolnić

Choroba alkoholowa nie należy do najłatwiejszych w leczeniu. Wynika to z faktu, iż dotyczy nie tylko ciała fizycznego, ale też psychiki i sfery emocjonalnej. Szczególnie ten ostatni element odgrywa bardzo ważną rolę zarówno na początku drogi do uzależnienia, jak i przy próbie zejścia z niej. Alkohol daje złudne wrażenie, że problemy, z którymi sobie nie radzisz, stają się mniejsze, a nawet znikają. Nie szkodzi, że tylko na chwilę. Ważne, że choć trochę możesz od nich odpocząć. I chociaż cena, którą z czasem zaczynasz płacić, przewyższa korzyści, nie jesteś już w stanie zatrzymać tej samo nakręcającej się spirali wyborów i obarczonych negatywnymi konsekwencjami działań pod wpływem alkoholu.

Ręka przykuta kajdankami do kieliszka. Czy można wyleczyć się z alkoholizmu samemu. F

Poza tym, pierwszym i najtrudniejszym krokiem w stronę trzeźwości, jest przyznanie się do bycia uzależnionym i utraty kontroli nad samym piciem. Alkoholicy latami wypierają tę prawdę, choć wszyscy wokół powtarzają im do znudzenia, że są chorzy i powinni się leczyć.

Gdy dodasz do tego wpływ alkoholu na mózg i wynikającą z tego, słabnącą z każdym kolejnym rokiem picia, trzeźwą ocenę rzeczywiści oraz upośledzenie kontrolowania ilości wypijanych trunków, okaże się, że odstawienie ich nie jest takie proste. W takiej sytuacji zastanawianie się, czy można wyleczyć się z alkoholizmu samemu, wydaje się nie mieć sensu. Czy na pewno nie ma żadnej opcji, która czyniłaby to możliwym?

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu samemu?

Zdarzają się sytuacje, kiedy osoba uzależniona w jednej chwili rzuca picie i do końca życia nie sięga po alkohol. Niestety są one tak rzadkie, że trudno na nich oprzeć teorię, że samodzielne uwolnienie się od nałogu jest możliwe. To wyjątkowe sytuacje, w których musiało dojść do bardzo dużej zmiany w myśleniu i sposobie postrzegania rzeczywistości.

Jednak większość osób, pomimo podejmowanych prób, wciąż wraca do starych nawyków i sposobów radzenia sobie z emocjami. Nawet jeśli na jakiś czas odstawiają alkohol i są trzeźwi, to w chwili pojawienia się większego problemu, upadają. Tym bardziej, gdy nie mają wsparcia ze strony najbliższych, którzy nie dali rady wytrwać kolejnego roku z alkoholikiem.

Niestety samo zaprzestanie picia nie oznacza wyjścia z nałogu. Wciąż pozostaje bowiem problem dotyczący radzenia sobie z emocjami. To one bowiem przez wiele lat były spychane na dalszy plan, zagłuszane i zmiękczane przez coraz większe dawki alkoholu. Gdy przestajesz pić, Twoje problemy nie znikają, a życie wcale nie staje się prostsze. Wręcz przeciwnie, głód alkoholowy potrafi sprawić taki ból, że mało kto jest w stanie go wytrzymać o własnych siłach.

Do najczęstszych objawów zespołu abstynencyjnego należą między innymi:

  • bóle głowy,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • drżenie mięśni,
  • nudności,
  • wymioty,
  • nienaturalnie duża potliwość,
  • niepokój,
  • problemy ze snem,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki,
  • uczucie rozbicia.
Kobieta przy sedesie - objawy zespołu abstynencyjnego

Im dłużej trwało uzależnienie i większe były ilości wypijanego alkoholu, tym te objawy mogą być dotkliwsze. Zdarza się też, choć rzadziej, że zaprzestanie picia powoduje:

  • halucynacje i urojenia,
  • problemy z poruszaniem się,
  • abstynencyjne napady drgawkowe,
  • dezorientację co do miejsca i czasu.

Gdy weźmiesz to pod uwagę, trudno się łudzić, że samemu można wyleczyć się z alkoholizmu, co w praktyce oznacza zaprzestanie picia i rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu.

Jak pomóc sobie wytrać w trzeźwości?

Jeśli udało Ci się przerwać ciąg alkoholowy i od jakiegoś czasu jesteś już trzeźwy, możesz wzmocnić swoje codzienne wybory. Niezależnie, jaką drogę przeszedłeś i na jakie wsparcie możesz liczyć, warto rozważyć zaszycie alkoholowe. Wszywka alkoholowa to coś, co pomoże Ci oprzeć się pokusie wypicia, gdy trafisz na gorszy dzień lub zakrapianą imprezę. Z tego prostego zabiegu korzysta coraz więcej osób, które nie wyobrażają sobie swojego życia w trzeźwości bez tego rodzaju wsparcia. Są świadomi, że ich wolna wola nie należy do najmocniejszych i w każdej chwili mogą zaprzepaścić efekty ogromnej pracy, jaką wykonali, by znaleźć się w tym miejscu, w którym są. Dlatego co roku wracają, by otrzymać kolejną tabletkę disulfiramu, która wszyta podskórnie, skutecznie zniechęca ich do wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu.

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA