Kobieta, która planuje zostać wkrótce mamą, zmienia wiele nawyków w swoim życiu. Stara się utrzymywać zdrową dietę, dba o aktywność fizyczną i odstawia używki. Dla wielu przyszłych mam to idealny moment, aby rzucić palenie papierosów. Na okres ciąży powinny również zaniechać spożywania alkoholu. Picie „napojów z procentami” przez okres ciąży może mieć wiele przykrych konsekwencji dla rozwoju płodu. Również okres starania się o dziecko powinien pozostać wolnym od używek, takich jak alkohol czy papierosy. Alkohol a ciąża – dlaczego kobieta powinna unikać spożywania alkoholu w trakcie ciąży? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Spożywanie alkoholu w ciąży – skutki.
O pewnych bezpiecznych ilościach alkoholu pisaliśmy już w innym artykule. Teraz chcielibyśmy skupić się na jego wpływie na starania się o dziecko, a także na samą ciążę. Chociaż istnieją pewne ilości alkoholu, które można uznać za bezpieczne dla naszego organizmu, spożywanie go w ciąży jest stanowczo przeciwwskazane. Badania dowodzą również, że nawet jednorazowe przyjęcie niewielkiej dawki alkoholu może być niebezpieczne dla płodu. Zaledwie po 30 minutach od spożycia alkoholu przez kobietę w ciąży, jego stężenie we krwi płodu staje się takie samo jak we krwi matki. Alkohol dostaje się do krwi płodu przez łożysko, za którego sprawą docierają do dziecka składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała, niektóre leki, ale także wirusy i szkodliwe substancje, jak np. alkohol. Do najważniejszych skutków spożywania alkoholu przez okres ciąży, należą:
– poronienie,
– przedwczesny poród,
– niska masa urodzeniowa dziecka,
– wady serca,
– opóźnienie wzrostu,
– wady nerek,
– problemy z widzeniem oraz słyszeniem.
Przykrym następstwem spożywania alkoholu przez matkę w trakcie ciąży jest zespół FAS. Poalkoholowy zespół płodowy (fetal alcohol syndrome – FAS) to zespół chorobowy, który dotyczy dzieci urodzonych z ciąż, podczas których matka spożywała alkohol. Jest to choroba nieuleczalna, obejmująca wady wrodzone, somatyczne, a także neurologiczne, które są skutkiem ekspozycji płodu na alkohol. Do objawów FAS należą:
– anomalie w budowie twarzy jak opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, wygładzona rynienka nosowa, wąska górna warga itd.
– spowolniony rozwój fizyczny – niska masa urodzeniowa, opóźnienie wzrostu, opóźnienie rozwojowe,
– zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, np. problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia sensoryczne, trudności z uczeniem się.
Alkohol a ciąża – czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla płodu?
Do tej pory nie udało się ustalić bezpiecznej dawki alkoholu dla płodu. W przypadku anomalii anatomicznych konieczne jest spożycie większej ilości procentowych napojów. Jednak uszkodzenia mózgu obserwowane są już po spożyciu nawet niewielkiej dawki. Rozwój układu nerwowego, a w tym również mózgu, trwa przez całą ciążę i jest bardzo wrażliwy na działanie szkodliwych substancji. Każda spożyta ilość alkoholu niesie ryzyko wystąpienia poważnych wad wrodzonych i zaburzeń w organizmie dziecka.
Alkohol a ciąża – co zrobić, aby nie spożywać alkoholu przy staraniu się o dziecko?
Czasami odmówienie sobie alkoholu jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad wszywką alkoholową, której celem jest wywołanie niechęci do spożycia alkoholu. Taka forma odzwyczajenia się od spożywania alkoholu jest szczególnie zalecana osobom, które chcą zmienić swoje nawyki np. ze względów zdrowotnych. Planowanie ciąży może być motywacją, aby zrezygnować z picia alkoholu. Jednak dla wielu osób będzie to trudne przedsięwzięcie, dlatego pomocna może okazać się wszywka. Aby dowiedzieć się więcej na jej temat, możesz umówić się na konsultację w Vigor Point!
Zabieg implantacji wszywki z lekiem jest bezbolesny i przeprowadzamy go w komfortowych dla Pacjenta warunków. Ważne jest dla nas, aby zachować pełną dyskrecję oraz zadbać o prywatność naszych pacjentów. Korzyści płynące z abstynencji po wszczepieniu wszywki alkoholowej to zdecydowanie poprawa samopoczucia i sprawne funkcjonowanie wszystkich narządów. Toksyczny wpływ alkoholu może mieć niekorzystne działanie na układ rozrodczy i starania o potomstwo. Alkohol a ciąża to zdecydowanie złe połączenie. Zadbaj o swoje zdrowie już dzisiaj i szybko pożegnaj ochotę na alkohol!