Na czym polega dieta samuraja? Wady i zalety.

Na czym polega dieta samuraja? Wady i zalety.

W dietetycznym świecie, aż roi się od różnych rodzajów diet. Zdeterminowanym w swoich postanowieniach osobom szczególnie zależy na osiągnięciu pewnych celów, a dieta ma im w tym pomóc. Ostatnimi czasy mogłeś usłyszeć nazwę sposobu żywienia zwanego „dietą samuraja”. Czym jest dieta samuraja? Czy jest zdrowa?

dieta samuraja na czym polega

Dieta samuraja – skąd się wzięła?

Wydana w 2011 roku książka Nate Miyaki pt. „The Samurai diet” była skierowana przede wszystkim do intensywnie trenujących sportowców. Autor, będąc również trenerem oraz specjalistą od spraw odchudzania, był zainspirowany sposobem żywienia japońskich wojowników. Miała to być dieta dla osób niebywale aktywnych w codziennym życiu. Same założenia tego rodzaju żywienia częściowo pokrywają się z dietą paleo, ale jak już wspomnieliśmy, mają być skierowane do intensywnie trenujących. Nate Miyaki zwrócił uwagę, że skupianie się jedynie na budowaniu masy mięśniowej oraz utracie tkanki tłuszczowej może skończyć się niekorzystnie dla zdrowia. W negatywnych efektach takiej diety możemy spodziewać się zaburzeń metabolicznych czy zachwiania gospodarki hormonalnej. Z kolei korzystanie z diety paleo nie sprzyja sportowcom, którzy chcą osiągać dobre wyniki i liczą na dietę, która poprawi ich kondycję fizyczną. 

co znajdziemy w diecie samuraja jakie produkty

Co znajdziemy w diecie wojownika?

Dieta samuraja jest tzw. dietą wysokobiałkową. Chociaż ma wiele wspólnego z dietą paleo, w przeciwieństwie do niej zawiera węglowodany. Podstawę posiłków stanowią naturalne produkty jak owoce, warzywa, jaja oraz zboża bezglutenowe. Źródłem białka jest natomiast mięso oraz dobrej jakości ryby. W posiłkach można znaleźć chude mięso z kurczaka lub indyka. Ze względu na dużą podaż białka oraz węglowodanów, dieta samuraja sprzyja nabywaniu masy mięśniowej. W codziennym jadłospisie znajdziemy także tłuszcze o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawarte w olejach czy orzechach lub nasionach. Źródło węglowodanów stanowią np. kasza gryczana, jaglana, ryż lub komosa ryżowa. Dieta samuraja surowo zabrania stosowania przetworzonej żywności. Niewskazane są również rośliny strączkowe, produkty z pszenicą, mleko, przetwory oraz suszone owoce. Potraw nie powinno się mocno solić. Na diecie samuraja musimy pożegnać się również z alkoholem oraz słodkimi sokami i napojami, również energetycznymi.

dla kogo sprawdzi się dieta samuraja dla kogo?

Czy dieta samuraja jest idealna? Jak znaleźć właściwą dietę?

W zależności od naszych celów sylwetkowych mamy możliwość skorzystania z różnych rodzajów diet. W przypadku każdej z nich możemy znaleźć szereg zalet i wad, a także zwolenników i przeciwników. Dieta samuraja nie sprawdzi się jednak dla każdego. Niewskazane jest stosowanie u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Niektóre alergie pokarmowe również uniemożliwiają skorzystanie z jadłospisu dla wojowników. Na dietę samuraja nie powinny się również decydować osoby zmagające się z problemami układu pokarmowego, takimi jak refluks, wrzody dwunastnicy i żołądka czy choroby jelita cienkiego. Warto także pamiętać, że chociaż dieta samuraja została stworzona, aby sprzyjać nabywaniu masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej – nie może się obejść bez regularnej aktywności fizycznej. Tylko w połączeniu z odpowiednio dobranymi treningami możemy spodziewać się pożądanych efektów. 

Możemy być jednak pewni, że chociaż dieta samuraja ma sporo zalet, najlepszym rozwiązaniem jest dieta indywidualna. Dopasowanie posiłków do preferencji pacjenta oraz przygotowanie zbilansowanego jadłospisu o odpowiedniej kaloryczności pozwoli na uzyskanie wymarzonych wymiarów. Dokładając do tego dawkę treningów, możemy liczyć na sukces! Umów się na konsultację z naszym dietetykiem, żeby dowiedzieć się, jak zrzucić zbędne kilogramy lub zbudować masę mięśniową.