Dieta w leczeniu otyłości – jak ważną pełni rolę

Dieta w leczeniu otyłości – jak ważną pełni rolę

Dieta w leczeniu otyłości to jeden z najważniejszych elementów całego procesu obniżania wagi ciała i przywracania równowagi w ciele. I choć wraz z rozwojem medycyny pojawiają się inne sposoby, które skutecznie redukują masę ciała, to dietetyczne leczenie otyłości wciąż jest podstawową metodą, z której nie powinieneś rezygnować.
Z czego wynika tak duża rola diety i na co powinieneś uważać, jeśli naprawdę chcesz odzyskać zdrowie?

Otyła kobieta przygotowuje posiłek. Dieta w leczeniu otyłości

Kiedy zaczyna się otyłość?

Głównym wskaźnikiem, który używany jest do oceny masy ciała jest Body Mass Index, czyli znane Ci z pewnością BMI. Możesz wyliczyć go samodzielnie, dzieląc wagę w kilogramach przez swój wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu. Prawidłowa waga ciała mieści się w przedziale między 18,5 do 24,9 kg/m2. Otyłość zaczyna się od 30 kg/m2.

W przypadku dzieci i nastolatków otyłość określana jest na podstawie siatek centylowych. Wykresy te pomagają lekarzowi ustalić BMI dziecka w stosunku do rówieśników. Powstały one na podstawie danych statystycznych i mogą się różnić w zależności od województwa, w którym mieszkasz.

Dlaczego dieta w leczeniu otyłości jest tak ważna?

Spadek masy ciała rozłożony w czasie, daje najtrwalsze rezultaty. Nie tylko dlatego, że chroni Twój organizm przed powikłaniami, ale pozwala też wyrobić odpowiednie nawyki żywieniowe. Te, jak wiadomo, nie powstają z dnia na dzień i nawet jeśli szybko utracisz nadmiar kilogramów, bardzo szybko możesz wrócić do wysokiego BMI. Dlatego między innymi to właśnie dieta stanowi kluczowy element w wielu terapiach odchudzających. Uczysz się w trakcie jej stosowania nie tylko co jeść, ale też ile i jak często.

Choć bardzo możliwe, że chciałbyś o wiele szybciej schudnąć, to wiedz, że w tym przypadku pośpiech nie jest dobrym doradcą. Jeśli terapia ma przynieść trwałe rezultaty, ubytek masy ciała powinien się mieścić w przedziale 0,5–1,0 kg/tydzień, czyli 2–4 kg miesięcznie. To niby niewiele, ale zważywszy na korzyści długoterminowe, z pewnością warto zdecydować się na diety ubogoenergetyczne, czyli bogatoresztkowe, ze zmniejszonym spożywaniem tłuszczu oraz węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, które taki efekt pomogą Ci uzyskać.

Stek z łososia z warzywami. . Dieta w leczeniu otyłości

Jakie są najważniejsze zalecenia dietetyczne w leczeniu otyłości?

Swoje codzienne żywienie opieraj przede wszystkim na zaleceniach, które otrzymasz od dietetyka. To ważne, ponieważ tylko on zna Twoje aktualne wyniki badań i poziom witamin oraz minerałów w organizmie.
Niemniej jednak są pewne zalecenia, które wykorzystywane są w tworzeniu diet dla osób zmagających się z otyłością. Oto najważniejsze z nich:

  • jedz posiłki częściej, ale w formie niewielkich pod względem objętościowym i kalorycznym porcji,
  • ostatni posiłek spożywaj najpóźniej na 3-4 godziny przed snem,
  • nie podjadaj między ustalonymi wcześniej porami posiłków,
  • nie spiesz się w trakcie jedzenia i dokładnie przeżuwaj każdy kęs (zasada ta wskazana jest szczególnie u osób, które przeszły operację zmniejszenia żołądka),
  • połowę zawartości talerza powinny zajmować warzywa,
  • pij minimum 1,5 litra płynów dziennie,
  • tłuszcze spożywaj głównie w postaci surowej jako dodatek do surówek.

Tym, co łączy te i inne wskazania jest regularność i wytrwałość w ich realizacji. Bez tego nawet najlepiej skomponowana i dopasowania do Twoich potrzeb dieta, nie przyniesie spodziewanych efektów. Jeśli więc zależy Ci na trwałym powrocie do zdrowia i coraz większej aktywności życiowej, której nie będzie już utrudniała nadmierna masa ciała, podejdź do leczenia bardzo poważnie i ściśle współpracuj z osobami, które Ci w tym pomagają.

Dieta to nie wszystko

Jak zapewne się domyślasz lub wiesz to po rozmowie ze swoim dietetykiem, nie powinieneś poprzestać na samej diecie. Dieta w leczeniu otyłości jest ważna, ale jeśli chcesz uzyskać zadowalające rezultaty, musi jej towarzyszyć coś jeszcze.

To, co na pewno musi się zmienić, gdy zaczynasz leczenie otyłości, to Twój styl życia. Tym bardziej, jeśli to on w dużym stopniu przyczynił się do Twojej choroby. Dlatego w codziennym życiu powinno się pojawić więcej ruchu. Umiarkowana aktywność fizyczna to ważny element w odchudzaniu i najlepiej, byś rodzaj ćwiczeń oraz ich ilość i częstotliwość skonsultował z lekarzem i fizjoterapeutą. Ważny jest tu bowiem nie tylko efekt, ale też Twoje bezpieczeństwo.

Możesz również rozważyć leczenie bariatryczne. I choć po zmniejszeniu żołądka możesz osiągną spektakularne efekty, gdy chodzi o spadek masy ciała, to i tu bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Gdy jednak połączysz kilka różnych działań, których celem jest zrzucenie nadmiaru kilogramów, masz duże szanse na skuteczne wyleczenie otyłości.

Uważaj na diety jednostronne

Tak zwane „diety cud” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku w trakcie leczenia otyłości. Być może spotkałeś się z dietą wysokotłuszczową, niskowęglowodanową, oczyszczającą, owocową lub składającą się z tylko jednego produktu żywnościowego. Uważaj, by nie doprowadziły do braków w Twoim organizmie i ostatecznie nie przyczyniły się do powstania efektu jo-jo. W przypadku choroby, jaką jest otyłość, lepiej zdać się na specjalistów w jej leczeniu i stosować do ich zaleceń.