Niedobór witamin – jak go rozpoznać?

Niedobór witamin – jak go rozpoznać?

Składniki te są na tyle ważne, że trudno przecenić ich rolę w organizmie. Dlatego powinieneś na bieżąco monitorować ich poziom i w razie potrzeby uzupełniać wszelkie braki. Witaminy, bo o nich mowa, wpływają na odporność, rozwój kości, przepływ krwi, pracę mózgu oraz na twoją psychikę i samopoczucie. Niedobór witamin może doprowadzić do zachwiania równowagi i zwiększa ryzyko niektórych chorób. Zanim zrobisz odpowiednie badania, by sprawdzić, czego dokładnie brakuje twojemu ciału do prawidłowego funkcjonowania, wstępnie możesz to stwierdzić po objawach. Nie powinieneś jednak na tym poprzestać.

Witaminy i minerały. Niedobór witamin - jak go rozpoznać?

Jak samodzielnie rozpoznać niedobór witamin w organizmie?

Tak naprawdę bardzo trudno utrzymać optymalny poziom witamin w organizmie. Na ich ilość ma wpływ wiele czynników, w tym Twój styl życia i dieta. Warto jednak zwracać uwagę na sygnały, które wysyła organizm, gdy do prawidłowego funkcjonowania zaczyna mu brakować konkretnych składników.

Braki witaminowe wstępnie możesz sprawdzić samodzielnie. W tym celu poszukaj informacji na temat każdej witaminy z osobna i tym samym dotrzyj do niepokojących objawów, które u siebie zauważyłeś. To jednak bardzo ogólne rozeznanie i może okazać się mylące. Tym bardziej, że internet pełen jest niesprawdzonych informacji, również tych dotyczących problemów zdrowotnych. Dlatego po wstępnym rozeznaniu, powinieneś zrobić krok drugi, o wiele ważniejszy i i pozwalający na lepszą ocenę poziomu witamin w Twoim organizmie.

Jak poznać dokładne braki witaminowe w swoim organizmie?

Wiarygodnym sposobem, który pozwala uzyskać informacje na temat braku równowagi w ilości witamin w organizmie, jest skorzystanie z badań. Dzięki nim, nie będziesz musiał opierać się na domysłach. Gdybyś tak zrobił i zaczął zażywać witaminy, których tak naprawdę nie brakuje w Twoim organizmie, mogłoby się to niezbyt dobrze dla Ciebie skończyć.

Morfologia

Najlepiej, gdy od samego początku postawisz na sprawdzone sposoby i porozmawiasz o tym ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. W trakcie wywiadu medycznego wstępnie określi on, których witamin oraz minerałów możesz Ci brakować i zleci przeprowadzenie konkretnych badań.
O możliwych niedoborach witaminowych najszybciej dowiesz się z morfologii krwi. Możesz samodzielnie je zlecić lub skorzystać z pomocy lekarza i zdecydować się na konkretny pakiet. Zwykle obejmuje on grupę witamin i minerałów z możliwością poszerzenia o inne.

Pomoc dietetyka

Inną drogą dotarcia do możliwych braków witaminowych jest konsultacja dietetyczna. Wiele spośród witamin przyjmujesz wraz z pożywieniem, dlatego nie bez znaczenia jest dieta, którą na co dzień stosujesz. Rozmowa z dietetykiem może Ci pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych, które swoje źródło mają w niewłaściwym sposobie żywienia. Zanim jednak otrzymasz wskazówki dotyczące konkretnych produktów, dietetyk zleci wykonanie odpowiednich badań. Dzięki temu dowie się, których składników odżywczych brakuje w Twoim organizmie. Dopiero po otrzymaniu wyników będzie mógł ustalić skład Twojej nowej diety.

W jaki sposób szybko uzupełnić niedobór witamin?

Bardzo możliwe, że niedobór niektórych witamin jest tak duży, że wskazane będzie ich jak najszybsze uzupełnienie. Dzięki temu Twój organizm szybciej otrzyma niezbędne składniki i zmniejszysz ryzyko pojawienia się poważniejszych problemów zdrowotnych. Jednym ze sposobów na to jest przyjęcie kroplówki witaminowej, której skład dokładnie określi lekarz na podstawie wyników badań. Jeśli okaże się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań i w Twoim przypadku jest to najlepszy sposób na uzupełnienie braków witaminowych, warto rozważyć tego rodzaju pomoc.