W prawidłowo zbilansowanej diecie powinny znaleźć się węglowodany, tłuszcze i białka. Właściwe proporcje odpowiadają za utrzymanie wagi oraz zdrowia organizmu. Jeśli w naszym całodziennym jadłospisie znajdzie się nadmiar tłuszczy, zwłaszcza nasyconych, możemy spodziewać się pogorszenia wyników badań krwi. Jednym ze skutków nadmiernej ilości tłuszczów w diecie może być wysoki poziom cholesterolu.

Co to jest cholesterol?
Cholesterol jest związkiem chemicznym z grupy steroidów, który pełni ważne funkcje w naszym organizmie. Jest prekursorem hormonów oraz soli żółciowych, a jego pochodne znajdują się w błonach komórkowych. Cholesterol odgrywa wręcz kluczową rolę w procesie syntezy witaminy D. Bez niego nie mogą powstać hormony, takie jak kortyzon, progesteron, testosteron oraz żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Cholesterol to również potocznie wykorzystywane określenie lipoprotein w osoczu krwi. Mogą one przybierać „dobrą” oraz „złą formę”. Dobrym cholesterolem nazywamy lipoproteiny HDL o wysokiej gęstości (high – density lipoprotein), z kolei za zły cholesterol uważa się lipoproteiny LDL o niskiej gęstości (low – density lipoprotein). Wysokie stężenie cholesterolu to w domyśle podniesione stężenie tej gorszej formy lipoprotein, czyli LDL.
O czym świadczy wysoki poziom cholesterolu?
Hipercholesterolemia to określenie na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Można go sprawdzić, wykonując dodatkowe badania krwi, czyli tzw. lipidogram. Jego wynik obrazuje ilość poszczególnych lipidów we krwi, czyli cholesterolu, triglicerydów oraz stężenia frakcji lipoprotein zarówno o wysokiej, jak i niskiej gęstości. Lekarz może zlecić wykonanie tego badania w celach diagnostycznych bądź kontrolnych. Zbyt wysoki poziom cholesterolu może wynikać z nieprawidłowej diety lub braku aktywności fizycznej. W kwestii diety największe znaczenie ma spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczy nasyconych oraz tłuszczy trans. Istotne jest to czy pacjent nadużywa alkoholu oraz pali papierosy. Niekiedy podwyższony poziom cholesterolu może mieć także podłoże genetyczne. Występująca u pacjenta nadwaga lub otyłość również może skutkować zaburzeniami gospodarki lipidowej.

Wysoki poziom cholesterolu – czym grozi?
Cholesterol w organizmie człowieka pełni ważne funkcje. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania już na poziomie komórkowym oraz produkcji ważnych hormonów. Niestety wysoki poziom cholesterolu jest niepożądanym zjawiskiem. Zbyt duża ilość lipoprotein LDL we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia m.in.:
– choroby wieńcowej,
– miażdżycy,
– udaru niedokrwiennego mózgu,
– zawału serca.
Zaburzenia układu krążenia oraz choroby serca u pacjenta, skłaniają do wykonywania kontrolnych badań z uwzględnieniem lipidogramu. Pozwoli to zapobiec wystąpieniu wyżej wymienionych chorób.

Jak obniżyć cholesterol?
Jeśli Twoje wyniki krwi wskazują na wysoki poziom cholesterolu – należy podjąć odpowiednie kroki w celu jego obniżenia. Szczególną uwagę należy poświęcić diecie, która powinna być zróżnicowana, ale przede wszystkim powinna zawierać tzw. zdrowe tłuszcze. Znajdziemy je m.in. w orzechach, oliwie, chudych rybach czy awokado. Zaleca się ograniczenie spożycia przetworzonej żywności. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie w diecie cukrów prostych, które należy zastąpić węglowodanami złożonymi. Jeśli lekarz podejmie taką decyzję, możliwe jest włączenie odpowiednich leków, których zadaniem jest obniżyć wysoki poziom cholesterolu.
Gdzie zbadać cholesterol?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy występuje u Ciebie wysoki poziom cholesterolu we krwi – zgłoś się do Vigor Point po pakiet badań. Skonsultujesz się ze specjalistami i pomożemy wybrać Ci najlepiej dopasowany zestaw badań. Jeśli wynik okaże się powyżej normy, możesz skorzystać z porady naszych dietetyków. Szybkie wdrożenie odpowiedniej diety pozwoli unormować poziom cholesterolu i cieszyć się dobrym zdrowiem.