Jak osiągać lepsze wyniki w sporcie?

Jak osiągać lepsze wyniki w sporcie?

Nie bez powodu mówi się, że zawody wygrywa się głową. I choć przygotowanie mentalne w sporcie wciąż bywa spychane na margines, to nie zmienia to faktu, że jest jednym z najważniejszych filarów treningu sportowego. Jeśli więc chcesz osiągać lepsze wyniki w sporcie, zwróć uwagę na to, co dzieje się w twoim umyśle przez cały czas uprawiania sportu. Znajdź to, co Cię osłabia i paraliżuje przed startem, a następnie wyeliminuj to.

Mężczyzna trenuje z linami. Jak osiągać lepsze wyniki w sporcie

Zrób to, jeśli chcesz osiągać lepsze wyniki w sporcie

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zarówno zdobywać kolejne trofea, jak i radzić sobie w trudniejszych okresach twojej sportowej kariery.

Skup się na drodze, ale nie trać z oczu celu

Gdy za bardzo skupiasz się na celu, łatwo możesz się potknąć i zaprzepaścić swoje szanse na jego osiągnięcie. Dlatego w drodze na szczyt sportowej kariery nie zawsze musisz patrzeć pod nogi. Najważniejszy jest bowiem sam proces, czyli to, co robisz między początkiem, a końcem zawodów. Jeśli za bardzo skupisz się na wynikach, zafundujesz sobie niepotrzebny stres i napięcie. Wywrzesz też na sobie tak dużą presję, że niemal niemożliwym stanie się dotarcie do mety, czy wygranie meczu.

Jeśli naprawdę chcesz osiągać lepsze wyniki w sporcie, zwróć uwagę na to, DLACZEGO tak bardzo zależy Ci na wygranej. Jeśli bowiem na niej głównie opierasz swoją wartość jako sportowca, przegrana może być bardzo bolesna. Dodatkowo zadziała demotywująco, gdy przygotowywać się będziesz do kolejnych rozgrywek.
Dlatego tym bardziej koncentruj się na procesie dochodzenia do celu. Zwracaj uwagę na mniejsze sukcesy w trakcie treningów, coraz większe umiejętności techniczne i przekraczanie kolejnych progów wytrzymałościowych. To są elementy, które powinny utwierdzać Cię w przekonaniu, że niezależnie od wyników, należysz do najlepszych zawodników w swojej dyscyplinie.

Kobiety trenują przed maratonem. Jak osiągać lepsze wyniki w sporcie

Wyłącz oczekiwania i ogranicz myślenie

Kiedy podchodzisz do zawodów z silnym przekonaniem, że musisz wygrać, już na starcie podcinasz sobie skrzydła. Wysokie oczekiwania wobec siebie oparte na silnej presji, wywołają tylko zdenerwowanie i niepotrzebne napięcie. Wyłącz oczekiwania i potraktuj start jako szansę. Jeśli dałeś z siebie wszystko w trakcie przygotowań, poważnie traktując przygotowanie techniczne, wytrzymałościowe, taktyczne i mentalne, odpuszczenie parcia na wynik będzie w tym momencie najlepszym rozwiązaniem.

Tym, co poza odpuszczeniem pomoże ci osiągnąć lepsze wyniki w sporcie jest ograniczenie myślenia. Nawet zbyt duża ilość pozytywnych myśli, może Cię zdekoncentrować. O wiele lepsze w czasie przygotowania do ważnej rozgrywki jest wyciszenie umysłu i skupienie na wyćwiczonych do perfekcji ruchach. Tak jak w tańcu, musisz zjednoczyć się ze swoim ciałem i dać mu się poprowadzić. W ten sposób dasz się porwać grze i staniesz się jednym z tym, co dzieje się na boisku.

Przygotuj się i działaj

Kiedy dajesz z siebie 100% w czasie treningu, dbasz o regenerację i to, co jest niezbędne w przypadku osób uprawiających Twoją dyscyplinę sportową, skup się na tym i zapamiętaj to. Ważne jest bowiem, byś był pewien, że nawet jeśli coś pójdzie nie tak w trakcie zawodów, ty zrobiłeś wszystko, co na dany moment mogłeś.
Z takim też nastawieniem wychodź na boisko, ring czy linię startu. Od początku do końca działaj z pełnym zaangażowaniem, świadomy tego, co potrafisz i na co naprawdę Cię stać.

A jeśli mimo wszystko przegrasz, gorycz porażki i żal pozostaw za sobą. Wróć do czasu sprzed i chwili startu, kiedy to byłeś w pełni przygotowany do podjęcia kolejnego wyzwania. Potraktuj to jako cenną lekcję, która pomoże Ci osiągać lepsze wyniki sportowe w przyszłości.