Uprawiasz sporty ekstremalne? Oto jak możesz zadbać o swój organizm.

Uprawiasz sporty ekstremalne? Oto jak możesz zadbać o swój organizm.

Regeneracja po ekstremalnym wysiłku nie różni się wiele od tej, która niezbędna jest po solidnym treningu w terenie, czy na siłowni. Niezależnie, czy uprawiasz sporty ekstremalne, czy też siłowe, twój organizm w każdym przypadku potrzebuje odpoczynku i wsparcia w procesie odbudowy. To właśnie wtedy zniszczone włókna zwiększając swoją objętość i rośnie Twoja masa mięśniowa.

Mężczyzna wspinający się na skałę. Regeneracja po ekstremalnym wysiłku - jak powinna wyglądać?

Sporty ekstremalne – ryzyko, któremu trudno się oprzeć

Tym, co nakręca miłośników sportów ekstremalnych, jest adrenalina. By coś poczuli, ich świat musi się niemal trząść w posadach, gdy ich ciała wystawiane są na próbę prędkości, wysokości, głębokości, czy skrajnych temperatur. Tym, co w wielu sytuacjach pomaga im wyjść cało z kolejnego wyzwania, jest instynkt przetrwania.

Jak w każdej dyscyplinie sportowej, tak i tutaj istotne jest odpowiednie przygotowanie. Trening musi być dostosowany do obciążeń, którym organizm będzie poddawany przez określony czas i w konkretnych warunkach. Konieczna jest też regeneracja po ekstremalnym wysiłku i to niezależnie, czy związany jest on z uprawianiem sportów wodnych, lądowych, czy też powietrznych.

Największe wyzwania rzucane ludzkiemu ciału

W tym właśnie dobrzy są ci, którzy dopiero wtedy czują, że żyją, kiedy w ich życiu dzieje się coś niezwykłego, wymagającego i trudnego. Mowa oczywiście o rzucaniu wyzwań fizycznym możliwościom ludzkiego ciała. Tak jak ma to miejsce choćby w Canyoningu. Ten ekstremalny sport w żadnym wypadku nie jest dla każdego. Wymaga bowiem nieprzeciętnej formy oraz siły i to nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. W zamian oferuje niezwykłe doznania w trakcie przemierzania malowniczych tras, kiedy to sportowcy mają do pokonania całe mnóstwo niezwykle trudnych przeszkód. Skaczą ze szczytu wodospadu, pokonują wpław rwące rzeki, przemierzają górskie wąwozy i to wszystko z pomocą własnych mięśni. Jedynym wsparciem są dla nich liny, uprzęże, kask i inne właściwe dla danej trasy zabezpieczenia.

Regeneracja po wysiłku trwającym nawet 10 godzin, to konieczność, jeśli miłośnicy tego rodzaju sportów, chcą myśleć o kolejnym podejściu.

Snowboard z wysokiej góry. Regeneracja po ekstremalnym wysiłku - jak powinna wyglądać?

Regeneracja po ekstremalnym wysiłku i nie tylko

Są pewne stałe elementy przywracania ciała do równowagi po ciężkim treningu, które sprawdzają się niemal w każdym przypadku. Jeśli je zignorujesz, musisz się liczyć z tym, że osiągane przez Ciebie wyniki, będą znacznie poniżej poziomu, który sobie wyznaczyłeś. Tym bardziej, gdy uprawiasz sporty ekstremalne, gdzie stawką jest nie tylko Twoje zdrowie, ale i życie.

Sen i odpoczynek

To czas, w którym Twój organizm nie tylko odpoczywa, ale też się regeneruje. Jeśli więc zależy Ci na osiąganiu maksymalnych efektów, Twój sen powinien trwać od 6 do 8 godzin dziennie. Ważne są również jego godziny. Otóż najważniejsze są te pomiędzy 22. a 2 w nocy, ponieważ wtedy właśnie goją się urazy oraz ma miejsce najbardziej efektywne wydzielanie hormonu wzrostu, mającego wpływ na wielkość masy mięśniowej.

Nawodnienie organizmu

Wymaga tego regeneracja nie tylko po ekstremalnym wysiłku, ale po każdym innym, ponieważ to właśnie odpowiednie nawodnienie pozwoli Ci w pełni wykorzystywać możliwości Twojego organizmu. Dlatego dbaj o nie bez względu na intensywność treningów, a jeśli dojdzie do odwodnienia, jak najszybciej przywróć równowagę elektrolitową. Możesz to zrobić między innymi za pomocą kroplówki nawadniającej.

Słuchaj swojego ciała

Uprawiając sporty ekstremalne, w dużo większym stopniu narażasz się na różnego rodzaju urazy.
Pamiętaj więc o serii ćwiczeń rozciągających przed oraz diagnostyce po. Najlepiej, jeśli będziesz pod stałą opieką lekarza sportowego, który na bieżąco kontrolował będzie stan Twojego organizmu. Dzięki temu będziesz mógł szybko uzupełnić niedobory i przeznaczyć na odpoczynek tyle czasu, ile rzeczywiście będziesz potrzebował.

Dobrze dopasowana dieta

Odpowiednio dobrane substancje aktywne, witaminy i mikroelementy wspierające procesy regeneracyjne i detoksykacyjne organizmu, to idealne uzupełnienie codziennej diety. Nie może ich zabraknąć zarówno po wytężonym treningu, jak i w kolejnym dniu spędzonym na uprawianiu ekstremalnego sportu. Bezpośrednio po, czyli w tak zwanym oknie metabolicznym, które trwa do dwóch godzin, powinieneś dostarczyć swojemu ciału przede wszystkim węglowodanów i białka.

Regeneracja po ekstremalnym wysiłku to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się uprawianiem wybranej dyscypliny sportowej. W każdym bowiem przypadku, mogą się zdarzyć treningi, które wymagać będą od Ciebie maksymalnego zaangażowania, a Twój organizm wystawią na większą niż dotychczas próbę wytrzymałości. To wtedy najczęściej odczujesz efekty wcześniejszego przygotowania oraz dobrze wykorzystanych okresów odpoczynku i odbudowy.