Trenujesz i nie chudniesz? Oto możliwe przyczyny.

Trenujesz i nie chudniesz? Oto możliwe przyczyny.

Jeśli trenujesz i nie chudniesz, poszukaj prawdziwej przyczyny takiego stanu rzeczy. Nic nie dzieje się przypadkiem i brak efektów ćwiczeń w postaci spadku wagi, też ma swoje źródło. Jeśli go nie znajdziesz, szybko się zniechęcisz i zarzucić ćwiczenia, nie widząc różnicy na wadze. Przyczyn może być wiele i warto im się przyjrzeć, by ostatecznie wyeliminować i cieszyć się wymarzoną sylwetką. Gdy dojdzie do tego dobra dieta odchudzająca, efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

Same ćwiczenia to za mało

Być może wychodzisz z założenia, że trening 3 razy w tygodniu zbliża Cię do zawodowstwa gdy chodzi o zaangażowanie i pracę nad własną sylwetką. Owszem, nie jesteś na szarym końcu, ale też do szczytu jeszcze daleko.
Jeśli chcesz skutecznie popracować zarówno nad swoją wagą jak i budową całego ciała, musisz zwrócić uwagę na bardzo ważny element. Chodzi o to, jak spędzasz dzień poza siłownią, basenem, trasą do biegania czy matą do ćwiczeń w swoim pokoju. Jeżeli wszędzie jeździsz samochodem, w domu sporo czasu spędzasz przed telewizorem, a w pracy siedzisz za biurkiem, nawet najbardziej intensywny trening nie przyniesie takich rezultatów, jakich się po nim spodziewasz. Nie powinno Cię więc dziwić, że trenujesz i nie chudniesz, bo prawdopodobnie wciąż masz za dużo energii.


hemoglobina i hematokryt badanie

Badanie krwi

Badania krwi, które wykonujemy dostosowywane są do Twoich potrzeb. Nasi specjaliści przygotują dla Ciebie dokładną analizę wyników zarówno w kontekście wybranej choroby, jak i celów zdrowotnych, treningowych, dietetycznych czy też ukierunkowanych na terapię hormonalną.
Umów się na konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.


Zła dieta i za dużo kalorii

Skrajności nie sprawdzają się praktycznie nigdy. Nie możesz doprowadzać organizmu do stanu wyczerpania serwując mu głodówki i jednocześnie wymagać od niego gotowości do intensywnych ćwiczeń. By móc pracować, potrzebujesz odpowiedniej ilości energii i podobnie jest z treningiem.

Organizmu nie da się oszukać i jeśli za bardzo ograniczysz spożywanie kalorycznych posiłków, wywołasz efekt odwrotny do zamierzonego. Nie tylko nie schudniesz, ale też osłabisz swoje ciało, co odbije się na ćwiczeniach. Powodem tego będzie zwolnienie metabolizmu i tryb oszczędności, w który przestawia się w takiej sytuacji Twój organizm. Widząc, że dostarczasz mu coraz mniej energii, a nie zmniejszasz swojej codziennej aktywności, będzie musiał dobrze nią gospodarować, by przeżyć.

Jeśli trenujesz i nie chudniesz, na drodze do celu, jakim jest zrzuceniem paru kilogramów, nie może zabraknąć dobrze dobrej diety odchudzającej. Pomoże Ci ona na koniec dnia osiągnąć poziom kalorii w okolicy zero, po spożytkowaniu jej na codzienną aktywność, w tym tę sportową. Dopiero po upływie około dwóch tygodni, stopniowo możesz zmniejszać ilość dostarczanej ciału energii, co zacznie przynosić odpowiednie rezultaty.

Sałatka, miarka, ręcznik i hantle. Trenujesz i nie chudniesz? Oto możliwe przyczyny.

Zbyt dużo lub za mało ćwiczeń

To kolejny przykład popadania w skrajność. Pojawia się szczególnie na początku przygody ze sportem i cyklicznymi ćwiczeniami nastawionymi na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Może Ci się wydawać, że im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej schudniesz. Nic z tych rzeczy. Jak już wiesz, spalanie tłuszczu wynika z deficytu energetycznego, a nie z samych ćwiczeń, choćby były najintensywniejsze. Nie znaczy to, że ten ich aspekt nie ma znaczenia. Wręcz przeciwnie, ponieważ dobrze ułożony trening potrafi w znaczy sposób wpłynąć na metabolizm i redukcję tkanki tłuszczowej.
Cardio może okazać się niewystarczające, dlatego postaw na trening siłowy całego ciała typu full body workout lub w formie obwodowej. Uruchomisz w ten sposób procesy lipolizy, co związane jest z lepszym wykorzystaniem tłuszczy w procesach energetycznych.
Dobrym pomysłem może się też okazać dorzucenie ćwiczeń interwałowych w formie Tabata.

Sprawdź hormony jeśli trenujesz i nie chudniesz

Niekiedy nie wystarczy przestrzeganie powyższych zasad. Pomimo starań i zaangażowania, waga wciąż stoi w miejscu, a Ty bezradnie rozkładasz ręce. Tym, co powinieneś wówczas zrobić, to umówić się na wizytę do lekarza. Niezbędne może się okazać wykonanie kompleksowych badań krwi, ukierunkowanych na gospodarkę hormonalną.

Szczególną uwagę zwróć na prolaktynę, estrogeny i progesteron. Mają one wpływ na tempo przemian metabolicznych, a co za tym idzie, mogą mieć związek z brakiem efektów w odchudzaniu. Przy okazji sprawdź też poziom witaminy D3, cukru i cholesterolu z lipoproteinami.

Wyniki z pewnością wiele powiedzą o stanie Twojego organizmu. Dzięki nim lekarz w porozumieniu z dietetykiem wskażą sposób na uzupełnienie braków i przywrócenie równowagi. Pomogą też ustalić dobrą dietę odchudzającą, dopasowaną do aktualnych potrzeb Twojego organizmu.