Jakie badania diagnostyczne przed zmianą diety warto wykonać

Jakie badania diagnostyczne przed zmianą diety warto wykonać

To, co jesz i pijesz każdego dnia, ma wpływ na cały Twój organizm. Z pewnością przekonałeś się już o tym niejeden raz, choć nie zawsze swoje złe samopoczucie, spadek energii, czy wysypkę na skórze, kojarzyłeś ze zjedzonym wcześniej, niezbyt zdrowym posiłkiem. Każdy produkt dostarcza do organizmu mniej lub więcej składników odżywczych, ważnych dla przebiegu wielu procesów zachodzących w ciele oraz pracy narządów. Dlatego w chwili, gdy decydujesz się na inny niż dotychczas sposób odżywiania, a zwykle robimy to w konkretnym celu, warto wykonać niezbędne badania diagnostyczne przed zmianą diety. Ich wyniki mogą okazać się kluczowe przy współpracy z dietetykiem.

Które badania diagnostyczne przed zmianą diety pomogą ocenić Twój aktualny stan zdrowia przed wprowadzeniem zmian żywieniowych?

Jakie badania diagnostyczne przed zmianą diety warto zrobić?

Jeśli chcesz, by zmiana diety przyniosła spodziewane efekty, niezależnie, jaki jest jej cel, powinieneś dobrze się do tego przygotować. W innym przypadku, przy braku odczuwalnych i wizualnych zmian, szybko wrócisz do starych przyzwyczajeń i niezdrowych nawyków żywieniowych. A tego z pewnością chcesz uniknąć.

Jakie zatem badania diagnostyczne przed zmianą diety powinieneś wykonać?

Morfologia

Morfologia to jedno z najbardziej podstawowych i jednocześnie bardzo dobrze obrazujących stan zdrowia organizmu badanie, które warto wykonać przed zmianą diety i sposobu żywienia.

Patrząc na wyniki dietetyk lub lekarz może ocenić poziom składników odżywczych. Jeśli masz niedobory hematokrytu, erytrocytów i hemoglobiny mogłyby to wskazywać na anemię i niedobory B12, żelaza oraz kwasu foliowego. Jak łatwo się domyślić, ma to znaczący wpływ na dobór spożywanych pokarmów, które powinny tego rodzaju elementy zawierać w swoim składzie.

Do innych wskaźników, które przy zmianie diety należy wziąć pod uwagę, należą OB i CRP pokazujące, czy w ciele obecne są jakieś stany zapalne, w tym przewlekłe. To one mają wpływ na odchudzanie i tym samym mogą zaburzać działanie dobrze dobranej diety.


Badania na nietolerancje pokarmowe

Alergia pokarmowa nie zawsze daje jasne i czytelne objawy od razu po spożyciu danego produktu. Dlatego możesz mieć problemy z określeniem, czego nie powinieneś jeść, by znów nie czuć się źle.
W takiej sytuacji umów się na konsultację i wykonaj badania na nietolerancje pokarmowe.


W proces przemiany materii zaangażowana jest też Twoja wątroba i nerki. Tu również badania krwi mogą wiele powiedzieć o ich prawidłowej bądź zaburzonej pracy.

Lipidogram

Badania te nie są obce osobom, które cierpią na nadwagę lub otyłość. Lipidogram pozwala lekarzowi ocenić poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji HDL i LDL i trójglicerydów. Przygotowując dla Ciebie nową dietę i sposób odżywiania, dietetyk powinien wziąć pod uwagę możliwe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, na co wpływ ma właśnie poziom cholesterolu.
Dobierając do tego odpowiednie produkty, może skutecznie obniżać ilość tak zwanego złego cholesterolu i dbać o utrzymanie tego dobrego.

Poziom glukozy i insuliny

Badania diagnostyczne przed zmianą diety powinny też objąć sprawdzenie poziomu glukozy i insuliny. Powinieneś wiedzieć, jak Twoje ciało radzi sobie z przetwarzaniem glukozy w zależności od tego, jak dużo przyjmiesz jej wraz z pożywieniem. Za poziom glukozy we krwi odpowiada produkowana przez trzustkę insulina, dlatego jej poziom ten należy sprawdzić.
Gdyby się okazało, że proces ten jest zaburzony, może to prowadzić do insulinooporności. Dla twojej nowej diety oznacza to, że powinny się w niej znaleźć produkty o niskim indeksie glikemicznym. Wysoki poziom mógłby bowiem zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2, której nierzadko towarzyszy nadwaga i otyłość.

badanie poziomu glukozy

Gospodarka hormonalna

Za regulację metabolizmu odpowiadają między innymi hormony tarczycy. Dlatego tu również przydadzą Ci się badania, w tym oznaczenie poziomu tyreotropiny (TSH). To od niej w dużej mierze zależy, jaki jest poziom produkowanych przez tarczycę hormonów T3 i T4. Jeśli w wynikach wyjdzie zbyt duży poziom TSH, może to wskazywać na niedoczynność tarczycy. W kontekście nowej diety, zwłaszcza odchudzającej, może to stanowić spore utrudnienie w postaci problemów ze zrzuceniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niekorzystny jest również niski poziom TSH, co zwykle objawia się nadczynnością tarczycy i powoduje zbyt dużą utratę masy ciała.

Na gospodarkę węglowodanową, białkową, tłuszczową i wodno-elektrolitową ma też wpływ kortyzol, zwany hormonem stresu. Szczególnie życie w przewlekłym stresie może skutkować utrzymywaniem się zbyt wysokiego poziomu tego ważnego hormonu. To zaś nie pozostanie bez wpływu na stężenie glukozy we krwi, o której była mowa już wcześniej.

Testy na nietolerancje pokarmowe

Dużym utrudnieniem w doborze odpowiednich produktów przy zmianie diety, mogą być różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Zamiast więc narażać się na przykre dolegliwości i to nie tylko ze strony układu pokarmowego, warto zrobić też odpowiednie testy. Pamiętaj jednak, że możesz cierpieć na dwa rodzaje nietolerancji.

Pierwsza z nich jest łatwiejsza do wykrycia, ponieważ objawy pojawiają się niemal od razu po zjedzeniu niewłaściwego pokarmu. Mogą przybrać postać biegunki, mdłości, wzdęć, zaparć, bólu głowy, trądziku, czy zaburzeń nastroju.

Drugi rodzaj nietolerancji pokarmowej jest trudniejszy do wykrycia. Wynika to z faktu, iż objawy mogą wystąpić nawet 4 dni po zjedzeniu danego posiłku. Tym samym samodzielnie nie jesteś w stanie skojarzyć tego z konkretnym produktem. Zwłaszcza że w ciągu tego czasu mogłeś ich zjeść całkiem sporo. W takiej sytuacji należy wykonać testy na utajoną nietolerancję pokarmową zależną od IgG i IgG4.

Gest odmowy wypicia mleka

To tylko ogólne informacje na temat tego, jakie badania diagnostyczne przed zmianą diety warto zrobić. Po szczegóły zgłoś się do dietetyka, który wie, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu posiłków i które badania okażą się niezbędne przy realizowaniu Twoich konkretnych celów żywieniowych. Dzięki temu nowa dieta szybciej przyniesie konkretne efekty, które jednocześnie łatwiej Ci będzie utrzymać, gdy już zostaną osiągnięte.

Źródło:

www.medonet.pl

www.lekizsieci.pl/artykuly/jakie-badania-warto-wykonac-przed-rozpoczeciem-diety.html

pharmagea.pl/jakie-badania-warto-zrobic-przed-rozpoczeciem-diety/