Jak długo czeka się na efekty TRT?

Jak długo czeka się na efekty TRT?

Kiedy efekty TRT? Ile działa testosteron? Jak długo działa zastępcza terapia hormonalna? Odpowiedzi na te pytania mogą okazać się kluczowe w podjęciu decyzji o uzupełnieniu niedoborów testosteronu. Dlatego warto zgłębić temat, a w razie wątpliwości poprosić o wyjaśnienie lekarza zajmującego się TRT.

Oto kilka informacji, które wstępnie naświetlą temat korzyści płynących z TRT i czasu, który jest niezbędny do ich pojawienia się.

Objawy poprawy libido, energii, snu

To trzy obszary, w których możesz zauważyć poprawę po rozpoczęciu zastępczej terapii hormonalnej

Poprawa libido

Spadek libido to jeden z głównych powodów, dla których mężczyźni decydują się na zastępczą terapię hormonalną. Zwykle też nie mogą się doczekać, kiedy efekty TRT związane z libido się pojawią. I choć może to być uzależnione od poziomu testosteronu sprzed terapii, ogólnego stanu zdrowia, Twojego wieku oraz stężenia innych hormonów, to są pewne ogólne ramy czasowe, w które możesz się wpisać.


Mężczyzna zapisuje coś w notatniku. Jak szybko i samodzielnie sprawdzić poziom testosteronu

Testosteron online

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na niski poziom testosteronu, zrób TEST ADAM.

Jeśli okaże się, że uzyskane wyniki wskazują na wczesny hipogonadyzm, umów się na konsultację, by wykonać bardziej szczegółowe badania.


Najszybciej, bo już po 3 tygodniach wraca zainteresowanie seksem, a po trzech kolejnych ten stan się utrwala. Łatwiej też o podniecenie, zwiększają się reakcje na bodźce erotyczne i szybciej pojawia się podniecenie.
Objawy wzrostu libido w postaci erekcji i utrzymania wzwodu to kwestia około pół roku od rozpoczęcia TRT, choć tu również jest to kwestią indywidualną.

Energia i koncentracja

Jako że zbyt niski poziom testosteronu może być przyczyną smutku, problemów z pamięcią, spadku energii do działania i problemów z koncentracją, uzupełnienie braków stopniowo zacznie niwelować tego rodzaju objawy. I choć nie stanie się to z dnia na dzień, to zwykle nie trzeba długo czekać na poprawę. Tak naprawdę to jedne z pierwszych oznak, że TRT zaczyna działać. Wzrost energii, lepsza koncentracja i zdolność do skupienia na tym, co robisz oraz dłuższego utrzymania na tym uwagi i szybsze myślenie to coś, czego możesz oczekiwać po wzroście poziomu testosteronu.
Pamiętaj jednak, by nie poprzestawać na terapii, ale wprowadzić konkretne zmiany w swoim stylu życia. Mowa o diecie, aktywności i regenerującym odpoczynku.

Mężczyzna skupiony na pracy - efekty TRT

Sen i regeneracja organizmu

Trudności z zasypaniem, płytki sen, a nierzadko też bezsenność oraz częste przebudzenia to również możliwe objawy niedoboru testosteronu, które mogą Cię skłonić do skorzystania z terapii. Kiedy efekty TRT się pojawiają w różnych obszarach Twojego życia, część z nich dotyczy też snu, regeneracji organizmu i rytmu dobowego. Poprawę powinieneś odczuć już po kilku tygodniach od rozpoczęcia zastępczej terapii hormonalnej. Do tego, głębszy sen i rzadsze wybudzenia pozytywnie wpłyną na poziom energii dostępnej w ciągu dnia i stopnień koncentracji. Mniejsze też będą problemy z porannym wstawaniem.
Na ustępowanie problemów ze snem ma też wpływ testosteronu na samopoczucie i obniżenie poziomu stresu. Gdy połączysz to z higieną snu, zadbaniem o przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi, zrezygnujesz przed snem ze spędzania czasu przed ekranem komputera lub telefonu, korzyści może być jeszcze więcej.

Kiedy efekty TRT w postaci zmian w sylwetce?

Zastępcza terapia hormonalna dla mężczyzn to nie cudowna tabletka, po której przyjęciu Twoje ciało zacznie się zmieniać z dnia na dzień. Jeśli zależy Ci na widocznych efektach w postaci utraty tłuszczu brzusznego, przyrostu masy mięśniowej, czy wyrzeźbionej sylwetki, powinieneś podejść do tego w sposób kompleksowy.
Wiele też zależy od stylu życia, jaki prowadziłeś przed TRT. To również będzie miało wpływ zarówno na czas pojawienia się zmian, jak i ich zakres. Na wcześniejszy efekt terapii możesz liczyć, jeśli dbałeś o swoją dietę, regularnie trenowałeś i ogólnie prowadziłeś zdrowy styl życia.

Mężczyzna - widok przód i profil. Kiedy efekty TRT - zmiany w sylwetce

Zmiany w sylwetce spowodowane przez dostarczany do organizmu testosteron, zależą też od Twojego wieku, wyjściowego poziomu testosteronu i genetyki.
Odpowiadając na pytanie, kiedy efekty TRT widoczne będą w postaci zmian sylwetki, to przyrost mięśni i spadek tkanki tłuszczowej możesz zauważyć mniej więcej po 2-3 miesiącach. Jednak na pełne efekty zwykle trzeba poczekać od pół roku do jednego.

Jak monitorować postępy?

Dobrze prowadzona zastępcza terapia hormonalna wymaga regularnych wizyt i monitorowania postępów. Nie możesz polegać jedynie na subiektywnych odczuciach, choć na swój sposób one też są ważne.
Przede wszystkim lekarz będzie cyklicznie zlecał wykonanie ważnych dla terapii badań, by określić wymagające kontroli parametry, a dokładnie:

  • testosteron całkowity i wolny,
  • estradiol (E2) ,
  • hematokryt i hemoglobina,
  • lipidogram,
  • próby wątrobowe (ALT, AST),
  • PSA (antygen specyficzny dla prostaty).

Oprócz tego powinieneś też:

  • prowadzić dziennik – zapisuj w nim swoje samopoczucie, nastrój, libido, poziom energii i jakość snu,
  • obserwować swoje ciało – zwracaj uwagę na wygląd skóry, gęstość zarostu, wytrzymałość podczas treningów i czas regeneracji po ich zakończeniu oraz możliwe skutki uboczne terapii w postaci trądziku, drażliwości, czy bólu głowy.

Przeczytaj także:


Uśmiechnięty mężczyzna w średnim wieku. Efekty terapii TRT

TRT – efekty i czas działania

Dlaczego warto sprawdzić poziom testosteronu i kiedy pojawią się pierwszej efekty terapii TRT, której celem jest uzupełnienie jego niedoboru?


Bardzo ważna jest Twoja współpraca z lekarzem prowadzącym. Na podstawie badań i zaobserwowanych przez Ciebie objawów, będzie on mógł na bieżąco wprowadzać zmiany, w tym korygować ilość podawanego testosteronu oraz jego formę.

Co w sytuacji, kiedy efekty TRT się nie pojawiają?

Co jednak, jeśli zastawiasz się, kiedy efekty TRT zaczną się pojawiać, a tych pomimo upływu czasu nie widać?
Taka sytuacja również jest możliwa, dlatego warto przyjrzeć się czynnikom, które mogą się do tego przyczynić.
Jeśli:

  • cierpisz na depresję,
  • żyjesz w przewlekłym stresie,
  • masz problemy partnerskie,
  • nadużywasz alkoholu,

nie pozostanie to bez wpływu na efekty TRT.

Gdyby się okazało, że nie w tym leży problem, przyczyną braku efektów może też być błędnie dobrana dawka testosteronu. Zdarza się również, że przyczyna leży po stronie pacjenta, który nie stosuje się do zaleceń lekarza prowadzącego terapię i zaniedbuje regularne przyjmowanie przepisanych dawek testosteronu. Albo też zbyt szybko zakończył terapię.

Źródło:

pmc.ncbi.nlm.nih.gov