Kryzys wieku średniego — jak go rozpoznać i ograniczyć skutki

Kryzys wieku średniego — jak go rozpoznać i ograniczyć skutki

Kryzys wieku średniego u mężczyzn to czas, którego wiele osób nie rozumie i na temat którego powstało wiele żartów. Zanim jednak kolejny raz opowiesz jeden z nich, sprawdź, co oznacza on dla osób, które go przeżywają i z czego tak naprawdę może wynikać. Zdarza się bowiem, że stoi za tym wydarzenie, którego nikt nie chciałby przeżyć. Poza tym tak zwany kryzys może się okazać najlepszym okresem w życiu mężczyzny. Wiele bowiem zależy od tego, jak wykorzysta one ten czas i potencjał, który w nim drzemie.

Co może wskazywać na kryzys wieku średniego u mężczyzn?

Tym, co jest charakterystyczne dla tego czasu, to nasilający się lęk przed zmarnowaniem drugiej połowy życia. Może temu towarzyszyć brak wiary we własne siły, poczucie bezsilności i skłonność do zamartwiania się. Złym pomysłem w takiej sytuacji jest tłumienie niewygodnych uczuć, co może się przejawiać na wiele sposobów. Należą do nich między innymi te, które zwykle kojarzone są z kryzysem wieku średniego, czyli skłonność do nadużywania alkoholu i innych używek, ekstrawagancja w ubieraniu się, szalone zakupy, na które często Cię nie stać, czy też większe zainteresowanie młodszymi od siebie osobami.

Na kryzys wieku średniego u mężczyzny może wskazywać też:

  • rezygnacja z wcześniejszych pasji i utrata celu w życiu,
  • znudzenie życiem,
  • coraz częściej pojawiający się smutek i nostalgia,
  • zwątpienie w siebie i swoje możliwości,
  • spadek zainteresowania kontaktami towarzyskimi i zamiana ich na częstsze przebywanie w domu,
  • porównywanie się z innymi, co wcześniej należało do rzadkości,
  • poczucie winy z powodu niewykorzystanych szans i zmarnowanego czasu.
Smutny, zmartwiony mężczyzna przy oknie

Co może być przyczyną kryzysu wieku średniego?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn przypada zwykle na czas, gdy masz za sobą mniej więcej połowę życia, albo nieuchronnie się do tej granicy zbliżasz. To skłania do dokonania pewnego bilansu porażek i sukcesów, co niekoniecznie musi napawać optymizmem. I choć wciąż możesz wiele zrobić lub zmienić, to świadomość starzenia się i błędów przeszłości, które często negatywnie wpływają na poczucie własnej wartości, może działać zniechęcająco.

Do pojawienia się kryzysu w wieku średnim przyczynić się mogą też coraz większe problemy zdrowotne, w tym przerost prostaty, problemy z sercem, cukrzyca, czy bóle kręgosłupa.

Nie bez znaczenia są trudne wydarzenia, w tym te dla niektórych mężczyzn traumatyczne. Tak nieraz działa śmierć rodziców lub partnera/partnerki, utrata pracy, w której przepracował większość życia, czy też odejście i usamodzielnienie się dzieci. To wszystko tylko wzmacnia świadomość, że ta najlepsza połowa życia już nie wróci, a szans na lepsze życie może być coraz mniej.

Testosteron — jaki ma wpływ na mężczyzn w średnim wieku

Kryzys wieku średniego u mężczyzn przypada na czas, kiedy w ich organizmie zaczyna spadać poziom testosteronu. To zaś nie pozostaje bez wpływu zarówno na ciało, jak i na umysł. Zbyt niski poziom testosteronu w organizmie mężczyzn może dawać objawy w postaci:

  • spadku masy mięśniowej, co uwidacznia się w sylwetce i mniejszej sile,
  • przerzedzeniu włosów,
  • obniżonym libido,
  • zmniejszonej pewności siebie,
  • spadku koncentracji,
  • trudności w utrzymaniu erekcji,
  • spadku energii do działania.

W takiej sytuacji warto sprawdzić poziom testosteronu i na początku wykonać tak zwany Test ADAM. Możesz też zrobić badanie z krwi i umówić na konsultację medyczną w celu omówienia otrzymanych wyników. To też dobra okazja do porozmawiania na temat zastępczej terapii hormonalnej i rozważenia takiego sposobu na uzupełnienie niedoborów testosteronu.

Test na poziom testosteronu - kryzys wieku średniego - przyczyny

Jak ograniczyć skutki kryzysu wieku średniego?

Choć kryzys wieku średniego u mężczyzn nie napawa optymizmem, to znajomość objawów może zadziałać na Ciebie motywująco. Bo przecież nie musisz zgadzać się na tego typu myślenie o sobie i swoim życiu. Nigdy nie jest ono bowiem całkowicie pozbawione sensu i wartości. Zawsze możesz znaleźć w nim coś, co warto docenić, a resztę potraktować jako cenną życiową lekcję.

Dlatego, zamiast poddawać się depresyjnym myślom, możesz inaczej wykorzystać ten czas i początkowy kryzys przekuć na pozytywne zmiany. To może być:

  • nowa, bardziej spójna z Twoimi zainteresowaniami praca,
  • zakończenie toksycznego związku,
  • zadbanie o ciało poprzez zmianę diety i regularne treningi,
  • zdobycie nowych umiejętności,
  • zrealizowanie tego, na co do tej pory nie miałeś czasu.

Decyzję o zmianie nastawienia możesz podjąć praktycznie w każdej chwili. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz wsparcia, warto z niego skorzystać. Podobnie jak sprawdzić poziom testosteronu, który jak wiesz, bardzo pomaga w aktywnym przeżywaniu życia.