Niepłodność hiperprolaktynowa – skutek hiperprolaktynemii

Niepłodność hiperprolaktynowa – skutek hiperprolaktynemii

niepłodność hiperprolaktynowa jakie badania zrobić

Przyczyn niepłodności należy szukać w różnych układach organizmu. Chociaż wydawać by się mogło, że dotyczy tylko narządów płciowych, to w rzeczywistości jej podłoże może leżeć zupełnie gdzie indziej i być nieprzyjemnym powikłaniem innych schorzeń. Zdarza się, że pary dowiadują się o istniejących chorobach i przypadłościach dopiero podczas diagnozowania przyczyny niepłodności. Jednym z takich schorzeń może być hiperprolaktynemia, której następstwem może być niepłodność hiperprolaktynowa.

Hormon prolaktyna – za co odpowiada?

Prolaktyna to jeden z hormonów występujących w ludzkim organizmie. Za jej produkcję odpowiedzialna jest głównie przysadka mózgowa, a w mniejszych ilościach także macica, gruczoły sutkowe, tkanki mózgu, prostata czy tkanka tłuszczowa. Istotną funkcją za którą odpowiada prolaktyna, jest stymulacja produkcji mleka przez komórki gruczołu sutkowego u kobiet po urodzeniu dziecka. Poza wpływem na laktację, hormon ten ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wysoki poziom prolaktyny może świadczyć o wielu chorobach i być przyczyną uciążliwych objawów. Niepożadanym skutkiem hiperprolaktynemii dla par starających się o dziecko, jest niepłodność hiperprolaktynowa.

za wysoki poziom prolaktyny hiperprolaktynemia objawy

Wysoki poziom prolaktyny – przyczyny i objawy

Niemieszczący się w normie skok poziomu prolaktyny niekoniecznie jest powodem do niepokoju. Gospodarka hormonalna kieruje organizmem w zależności od naszej aktywności i stanu fizjologicznego, dlatego niekiedy wzrost hormonów, lub ich spadek, nie ma patologicznej przyczyny. Poziom prolaktyny we krwi fizjologicznie wzrasta w sytuacjach stresowych, podczas wysiłku fizycznego, stosunku seksualnego, w trakcie ciąży oraz podczas laktacji, a także podczas snu. Fizjologiczne wahania stężenia prolaktyny we krwi wracają w końcu do normy, dlatego nie powodują niepłodności hiperprolaktynowej.

Wzrost poziomu prolaktyny ponad normę może świadczyć przede wszystkim o zaburzeniach przysadki mózgowej. Objawy spowodowane zwiększonym wydzielaniem prolaktyny to:

– zaburzenia erekcji,

– skąpa miesiączka i brak owulacji,

– wyciek mleka z piersi niezwiązany z ciążą, również u mężczyzn (tzw. Mlekotok),

– spadek libido,

– niedorozwój narządów płciowych u mężczyzn,

– impotencja i bezpłodność, zwana także niepłodnością hiperprolaktynową.

Sama hiperprolaktynemia nie jest chorobą, ale objawem, którego podłoże należy zdiagnozować. O tym zaburzeniu hormonalnym mówimy, kiedy poziom prolaktyny we krwi przekracza wartość 20-25 ng/ml u kobiet, oraz 5 ng/ml u mężczyzn. Dla par starających się o dziecko jest to istotne badanie w kierunku zdiagnozowania niepłodności hiperprolaktynowej.  

hiperprolaktynemia polekowa

Kogo dotyczy niepłodność hiperprolaktynowa? 

Niepłodność hiperprolaktynowa to zaburzenie, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Najczęściej jednak występuje u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie u tych, które już rodziły. Jest to związane z podniesionym poziomem prolaktyny po zakończeniu karmienia piersią. Niekiedy niepłodność hiperprolaktynowa spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem tego hormonu wywołanym stosowanymi lekami np.:

– przeciwdepresyjnymi,

– hormonalnymi,

– uspokajającymi,

– niektórymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Niepłodność hiperprolaktynowa, a in vitro

Ponieważ prolaktyna ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn, hiperprolaktynemia jest jednym z czynników, które mogą odpowiadać za niepowodzenia w staraniach o dziecko. Podwyższony poziom tego hormonu jest również nie bez znaczenia w przypadku zapłodnienia in vitro. 

Niepłodność hiperprolaktynowa – jak ją leczyć? W zależności od podłoża hiperprolaktynemii zaleca się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Ustabilizowanie poziomu prolaktyny pozwoli uniknąć negatywnych skutków, jakim jest m.in. niepłodność hiperprolaktynowa. Zalecamy także zapoznanie się z kuracją Intralipidem, zwiększającą skuteczność zapłodnienia in vitro.