Prawidłowy oddech — jakie ma znaczenie dla zdrowia

Prawidłowy oddech — jakie ma znaczenie dla zdrowia

Jak ważny dla życia jest oddech, nie trzeba nikomu mówić. Niestety, w dzisiejszych czasach jest on mocno zaburzony, a to za sprawą szkodliwego stylu życia, jaki prowadzi większość ludzi. Stres, pośpiech, nawarstwiające się problemy ze zdrowiem i pracą, czy siedzący tryb życia, to tylko niektóre przyczyny, jakie stoją za nieprawidłowym oddechem.
Dlaczego tak ważny jest prawidłowy oddech?

Kobieta na tle gór, bierze prawidłowy oddech

Złe nawyki oddechowe — do czego mogą doprowadzić

Oddech to życie. Nieświadome życie często połączone jest z nieświadomością własnego oddechu. Wiele osób oddycha płytko, a nierzadko zdarza się, że zapomina to robić, co ma miejsce choćby w trakcie wpatrywania się w ekran komputera. Zamiast zwrócić uwagę na oddech i uczynić go bardziej świadomym i prawidłowym, sięgasz po kolejną filiżankę kawy lub tabletki uspokajające. Nieprawidłowy oddech może bowiem prowadzić do problemów ze snem, układem oddechowym, układem krążenia i sercem oraz osłabiać koncentrację i powodować przewlekłe zmęczenie.

Zbyt płytki oddech prowadzi do niedotlenienia układu oddechowego. Prowadzi to do zaburzenia koncentracji uwagi, senności, trudności w przyswajaniu nowych wiadomości, czy szybszego zmęczenie.

Z kolei oddychanie przez usta nie tylko zwiększa ryzyko infekcji, ale też źle wpływa na kondycję zdrowotną jamy ustnej. Może też sprzyjać infekcjom tylnej ściany gardła i górnych dróg oddechowych. Prawidłowy oddech to oddech przez nos. To narząd, który stanowi naturalny filtr dla zarazków i zanieczyszczeń, które mogą dostać się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. W nosie też następuje ogrzanie powietrza, co jest ważne nie tylko w mroźne, zimowe dni.

Prawidłowe oddychanie — czyli jakie

Przerwij na chwilę czytanie, zamknij oczy i przyjrzyj się swojemu oddechowi. Nie wymuszaj niczego, tylko obserwuj. Zwróć uwagę, czy oddychasz:

  • nosem czy ustami,
  • płytko czy głęboko,
  • spokojnie czy nerwowo.

To wstęp do najważniejszego elementu dobrego oddychania, czyli do świadomości w trakcie wykonywania tej czynności. Takie jest właśnie prawidłowe oddychanie. To jednocześnie pierwszy krok do naprowadzenia go na właściwe tory, gdy daleki jest od ideału.
Dopiero kiedy zwrócisz uwagę na to, jak oddychasz, możesz odkryć wszelkie nieprawidłowości i je wyeliminować ze swojego życia. Na początek wystarczy zmiana w tych trzech obszarach, które są ze sobą powiązane, czyli:

Oddychanie przez nos

Dzięki niemu nawilżasz i oczyszczasz wdychane powietrze, przez co jest dużo przyjemniejsze dla płuc. Oddychanie przez nos nie wysusza jamy ustnej, przez co jest korzystniejsze dla higieny jamy ustnej i utrzymania w niej prawidłowego pH. Poza tym, chroniczne oddychanie przez usta może doprowadzić do wad zgryzu.

Mało kto wie, poza lekarzami, że w nosie produkowany jest tlenek azotu, który ma znaczący wpływ na wiele procesów w Twoim organizmie. Odpowiada między innymi za poprawę pamięci oraz — i tu ważna informacja dla panów, uaktywnia miejscowy przepływ krwi w członku i tym samym bierze udział w erekcji.

Zrelaksowana kobieta nad jeziorem. Prawidłowy oddech

Oddychanie głębokie

Zarówno dla Twojego zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego, bardzo duże znaczenie ma głębokość oddechu. Ze względu na duże zapotrzebowanie tlenu ze strony mózgu, jego optymalne funkcjonowanie w dużej mierze zależy od jakości Twojego oddechu.
Głęboki oddech praktykowany codziennie wprowadza więcej tlenu i przez to pozytywnie wpływa na cały organizm. Podnosząc poziom oksytocyny, dopaminy i prolaktyny oraz obniżając poziom kortyzolu, przywraca równowagę w biochemii mózgu oraz łagodzi stres i depresję.
Gdy oddychasz świadomie i głęboko, częściej jesteś obecny tu i teraz, a tym samym pełniej angażujesz się w wykonywane czynności.

Spokojny i zrównoważony oddech

To oddech, który oddycha tobą. Może brzmi to dziwnie, ale tak naprawdę Twój organizm doskonale radzi sobie z nabieraniem i wypuszczaniem powietrza. Jeśli jednak żyjesz w stresie i nie dajesz sobie chwili na dobry odpoczynek oraz relaks, oddech zostaje zaburzony tak jak i praca Twojego organizmu. Kiedy jednak wyrobisz w sobie nawyk codziennego świadomego oddychania, wiele się zmieni w Twoim życiu.

Wystarczy kilka razy dziennie po 5 minut, by odczuć płynące ze spokojnego oddechu korzyści. Możesz to zrobić na siedząco, z wyprostowanym kręgosłupem lub w pozycji leżącej. Skup się na oddechu i pozwól, by był taki, jaki w danej chwili jest. Obserwuj i pozwól, by stopniowo przejmował kontrolę nad Twoim ciałem. Nie blokuj, gdy chce ono zaczerpnąć więcej powietrza i powtarzać to w kolejnych oddechach. To Twój oddech. Spokojny i miarowy.

Prawidłowy oddech w codziennym życiu

Świadomy, odpowiednio długi i głęboki oddech może wnieść wiele dobrego do Twojego życia zawodowego i osobistego. Pomoże Ci połączyć Twoje wnętrze z ciałem oraz być bardziej świadomym jego potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Poza tym stopniowo zmniejszać się będzie poziom Twojego stresu, a jego miejsce zajmie zdystansowane podejście do wielu spraw. Polepszy się też Twój sen i zwiększy wydajność umysłowa. Większe panowanie nad emocjami, nie przez ich tłumienia, a świadome wybieranie reakcji na to, co Cię spotyka, wpłynie również na Twoje relacje z innymi.