Zmęczenie i brak energii – co może być przyczyną

Zmęczenie i brak energii – co może być przyczyną

Jeśli czujesz zmęczenie i brak energii, sprawdź, co może być tego przyczyną. Na szczęście w większości przypadków możesz temu zaradzić i przywrócić równowagę energetyczną w swoim organizmie. Jeśli jednak stan ten utrzymywać się będzie przed dłuższy czas, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Wywiad medyczny oraz badania w gabinecie i laboratorium powinny wyjaśnić twój stan.

Niezależnie, czy zmęczenie i brak energii pojawia się u ciebie często, czy też należy do rzadkości, zwróć uwagę na swoje codzienne nawyki i styl życia.

Zmęczona kobieta nad pochylona nad ksiażką. Zmęczenie i brak energii - co może być przyczyną

Czym jest zmęczenie?

Od tego trzeba zacząć, bowiem każdy może rozumieć inaczej ten stan. Choć istnieje podział na różne rodzaje zmęczenia, to zwykle oddziałuje ono na różne obszary życia. Zmęczenie jest zjawiskiem fizjologicznym i pojawia się jako reakcja obronna Twojego organizmu, chroniąca go przed wyczerpaniem i groźnymi dla zdrowia zaburzeniami.

Na pojawienie się zmęczenia wpływ mają zarówno czynniki fizyczne, jak i biologiczne i społeczne. O jego poziomie i charakterze decyduje ich nasilenie i czas trwania. W Twoim codziennym życiu może pojawić się zmęczenie:

mięśniowe

Spowodowane jest niedotlenieniem i nagromadzeniem się w mięśniach zbyt dużej ilości przemiany materii, w tym kwasu mlekowego. Zmęczenie to pojawia się zwykle w wyniku intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego, obciążenia statycznego i dużej ilości powtórzeń ruchu określonych partii ciała.

sensoryczne

Dotyczy zmysłu wzroku, dotyku i słuchu. Zmęczenie może się pojawić, gdy narządy te wystawisz na zbyt długą i intensywną ekspozycję bodźców.

umysłowe

Duża ilość informacji i monotonia pracy, połączona z brakiem odpoczynku mogą doprowadzić do obniżenia Twoich funkcji poznawczych i ogólnego umysłowego zmęczenia.

emocjonalne

To jeden z najczęściej spotykanych dziś rodzajów zmęczenia, które jest odpowiedzią na działanie czynników stresowych.

Mężczyzna na łóżku. Zmęczenie i brak energii - przyczyny

Zmęczenie i brak energii – najczęstsze przyczyny

Nie zaczynaj szukania przyczyn w poważnych schorzeniach, choć nie możesz ich wykluczać. Zostaw to jednak lekarzowi, który zna dokładne symptomy i diagnozę stawia nie na podstawie treści znalezionych w Internecie, ale w oparciu o dokładne badania.

Odwodnienie organizmu

Nietrudno o nie, szczególnie gdy prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, a temperatury za oknem sięgają 30 stopni Celsjusza. Wystarczy, że przyjmujesz w tym czasie mniej płynów, niż wynosi zapotrzebowanie Twojego organizmu, by doszło do odwodnienia. Jeśli odczuwasz spadek energii, boli cię głowa, doświadczasz złego samopoczucia i jesteś senny, zwróć uwagę na ilość wypijanych płynów i spożywanych produktów zawierających wodę.

Braki snu i zaburzony rytm dobowy

Jednorazowe zarwanie nocy bardzo łatwo nadrobić, ale jeśli cyklicznie zbyt późno kładziesz się spać, a do tego Twój odpoczynek jest zbyt krótki, nie dziw się, że w ciągu dnia odczuwasz obniżony poziom energii do działania. Jeśli jednak trudno coś zarzucić Twojemu nocnemu odpoczynkowi sprawdź, czy nie cierpisz czasem na obturacyjny bezdech, który mocno zaburza ciągłość snu.

Uboga i źle dobrana dieta

To, co jesz każdego dnia, również ma wpływ na twoje samopoczucie. Tym samym może powodować zmęczenie i brak energii. Twoja dieta powinna być bogata w najważniejsze składniki odżywcze i energetyczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy zabraknie tłuszczu, białka, soli mineralnych, czy węglowodanów, zaburzona zostanie praca mięśni, mózgu i innych narządów. Jeśli dodatkowo nie zadbasz o odpowiednią suplementację, nie spodziewaj, że od rana do wieczora tryskać będziesz energią do działania.

Styl życia

Częste, zakrapiane alkoholem imprezy, stresujący i siedzący tryb życia, niemal zerowa aktywność fizyczna, to tylko niektóre możliwe przyczyny Twojego zmęczenia i braku energii. Jeśli twoje codzienne nawyki ci nie służą i pozbawiają Cię sił, zmień je. Zacznij od jednego, który jest największym złodziejem energii i zwracaj uwagę na zmianę samopoczucia oraz napływ sił. Z czasem dodawaj kolejne, a jedyne zmęczenie, jakie będziesz odczuwać to to, które pojawia się po dobrze wykonanym treningu w plenerze lub na siłowni.

Jak możesz ograniczyć zmęczenie i odzyskać energię do działania?

Przyglądając się swojemu życiu pod kątem możliwych przyczyn spadku energii i częstego zmęczenia, na początek zmień to, co możliwe. Dostosuj dietę do potrzeb organizmu, a jeśli nie wiesz, która byłaby dla Ciebie najlepsza, skorzystaj z pomocy dietetyka.
W razie problemów ze snem, zgłoś to swojemu lekarzowi, który pomoże ci wykluczyć bezdech senny i inne możliwe przyczyny.
Zacznij prowadzić bardziej aktywny i urozmaicony tryb życia. Mniej siedź i rzadziej korzystaj ze środków transportu, a więcej się ruszaj.

Uzupełniaj też na bieżąco braki witaminowe. Nie zawsze zmęczenie i brak energii to wynik przepracowania i nawarstwienia problemów. Zrób podstawowe badania i jak najszybciej uzupełnij składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Możesz skorzystać z tradycyjnych form lub też postawić na nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest kroplówka witaminowa Witamin Shot. Kompozycja witamin, mikroelementów, biotyny i kwasu foliowego wprowadzona bezpośrednio do krwiobiegu, bardzo szybko dotrze do wszystkich części organizmu. Jej działanie odczujesz jako regenerujące i wzmacniające.