Stres w czasie pandemii koronawirusa – jak sobie z nim radzić?

Stres w czasie pandemii koronawirusa – jak sobie z nim radzić?

Stres w czasie pandemii, wywołany lękiem o zdrowie Twoje i Twoich bliskich oraz sytuację finansową i przyszłość całej Twojej rodziny, bardzo mocno wpływa na całe Twoje życie. Nie sposób odciąć się zupełnie od tego, z czym przyszło Ci się zmierzyć i udawać, że nic się nie stało. Bo stało się i wciąż się dzieje, wypełniając Twoją codzienność niepewnością i poczuciem braku bezpieczeństwa.
Jak w takiej sytuacji dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, nie zamykając się jednocześnie na to, co dzieje się wokół Ciebie? Czy wiesz, dlaczego tak ważna jest regeneracja organizmu podczas pandemii?

Przedsiębiorca w masce. Regeneracja organizmu podczas pandemii - czyli, jak zmniejszyć stres i lęk

Z czego wynikają zmiany, których doświadczasz?

Od początku trwania pandemii koronawirusa, doświadczasz wielu zmian w funkcjonowaniu i to na różnych płaszczyznach. Wpływają na to między innymi:

  • trudności w przewidywaniu, jak potoczy się cała ta sytuacja,
  • ograniczenia, które wynikają z wielu regulacji sanitarno-epidemicznych,
  • perspektywa utraty stabilności zawodowej i ekonomicznej,
  • niepewność społeczno-gospodarcza,
  • brak poczucia kontroli.

To bardzo silne stresory, na które do tej pory nie byłeś w tak dużym stopniu narażany. Dlatego też mocniejsze i bardziej destrukcyjne jest ich oddziaływanie na Twój organizm oraz sposób myślenia.

Jak stres wpływa na Twoje życie?

Choć stres towarzyszy w obecnych czasach większości ludzi, to rzadko kiedy ma tak nasilony i długotrwały charakter oraz swoim zasięgiem obejmuje ludzi na cały świecie. W czasie pandemii pojawiły się nowe, nieobserwowane dotąd stresory psychospołeczne. Kluczowym wydaje się wzrost poziomu lęku oraz poczucia zagrożenia społecznego i zdrowotnego.

Obserwowane obecnie objawy przewlekłego stresu, do których należą zaburzenia nastroju, problemy ze snem i lęki to jednocześnie integralna część zaburzeń depresyjnych oraz lękowych.
Tym samym coraz bardziej aktualna jest teoria transdukcji sygnału społecznego do depresji, opublikowana przez Slavicha i Irwina z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Według niej, to właśnie stresory psychospołeczne wyzwalają zmiany w obrębie układu immunologicznego. Te zaś skutkują określonymi zmianami neurochemicznymi, co może wywołać zaburzenia depresyjne.

Przewlekły stres psychologiczny może wywołać stan zapalny, mimo braku obiektywnego czynnika powodującego chorobę. Zwykle w takiej sytuacji reaguje układ immunologiczny, regulowany przez ośrodkowy układ nerwowy, wyprzedzając tym samym odpowiedź organizmu na czynnik patologiczny i nie dopuszczając do pojawienia się niekorzystnego zjawiska.

W okresie pandemii, stres wywoływany jest głównie tym, co może, ale nie musi przynieść przyszłość. Jeśli stan taki przedłuża się w czasie, czyli dochodzi do stresu przewlekłego, układ immunologiczny zostaje osłabiony. Podczas gdy w wyniku ostrego stresu wzmacnia on odpowiedź antywirusową, to przy stresie przewlekłym, jest ona osłabiona.
A to tylko jeden ze skutków, którego możesz doświadczać w związku z czasem pandemii i stanem psychicznym, który wywołuje.

Zmartwiona matka z dzieckiem przed laptopem. Przedsiębiorca w masce. Regeneracja organizmu podczas pandemii - czyli, jak zmniejszyć stres i lęk.

Regeneracja organizmu podczas pandemii

Zagrożenia, których nie znasz, powodują większy niepokoju od tych, które znasz. Masz też przy okazji tendencję do wyolbrzymiania reakcji już na samą myśl o nich. Tak właśnie dzieje się w czasie pandemii koronawirusa, kiedy lęk zawładnął umysłami ludzi w rzadko spotykanej dotąd skali.
Na szczęście możesz zmniejszyć jego natężenie i tym samym zredukować wynikający z niego przewlekły stres. Dzięki temu wzmocnisz swój układ immunologiczny, który skuteczniej bronić Cię będzie nie tylko przed COVID-19, ale też problemami natury psychicznej.

Oto na czym powinna polegać regeneracja organizmu podczas pandemii i co możesz zrobić, by z każdym dniem, odzyskiwać coraz większą równowagę w swoim życiu.

Przekieruj uwagę

Codzienne śledzenie statystyk dotyczących osób zakażonych, chorych i zmarłych, nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Również czytanie informacji związanych z pandemią na różnych portalach i oglądanie wiadomości tylko podniesie poziom stresu i zwiększy poczucie niepewności.
Czytaj i oglądaj to, co sprzyja twórczemu i kreatywnemu myśleniu. Szukaj informacji, które pomogą Ci w rozwiązaniu bieżących problemów. Rozmawiaj o możliwościach i dobrych stronach obecnej sytuacji, choćby było ich niewiele.

Wykorzystuj czas

Przyjrzyj się, co robisz w ciągu dnia i ile czasu przecieka Ci przez palce na bezproduktywne i ściągające w emocjonalny dół zajęcia. Potem zacznij go wypełniać czymś twórczym, co pomoże Ci się rozwijać i poszerzyć horyzonty. W przypadku utraty pracy, każda taka minuta jest na wagę złota, bo może Ci pomóc znaleźć inne źródło utrzymania. Tylko musisz ten czas przeznaczyć na naukę, a nie śledzenie wiadomości związanych z pandemią.

Bądź aktywny

Nie w mediach społecznościowych, a w ramach wolnego czasu. Wyjdź na spacer, napraw to, co od dłuższego czasu czeka na naprawę, ćwicz ciało i umysł. Postaw na codzienną rutynę i wyrób w sobie zdrowe nawyki, które pomogą Ci wzmocnić odporność organizmu. Pamiętaj, że w przypadku pandemii to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej.

Zadbaj o relaks

Wróć do zajęć, które sprawiają Ci przyjemność. Wybieraj przy tym świadomie, jakie filmy oraz programy oglądasz, czy też jakie książki czytasz. Jeśli masz hobby, również znajdź na niego czas, by choć na chwilę oderwać umysł od tego, co Cię martwi i stresuje.

Wzmocnij swój układ nerwowy

Regeneracja organizmu w czasie pandemii powinna też obejmować ośrodkowy układ nerwowy. W tej trudnej sytuacji jest on dużo bardziej obciążony i narażony na działanie przewlekłego stresu, niż miało to miejsce do tej pory.
Byś mógł skupić się na rozwiązaniach, a nie samych problemach, potrzebujesz jasnego i zdolnego do koncentracji umysłu. Ważne jest w takiej sytuacji odpowiednie ukrwienie mózgu oraz lepsze wykorzystanie tlenu i glukozy.

W tym zaś bardzo pomocna jest kroplówka nastrój i koncentracja, która dzięki zawartym w niej składnikom, wpływa na poprawę przemian energetycznych w komórkach ośrodkowego układu nerwowego. Zwiększa tym samym wykorzystanie tlenu i glukozy oraz poprawia ukrwienie mózgu. Dzięki regeneracji i wzmocnieniu receptorów nerwowych, nie tylko zwiększy się Twoja pamięć i koncentracja, ale wyraźnie polepszy nastrój. To zaś nie jest bez znaczenia szczególnie w czasie pandemii.