Skuteczne sposoby na kaca – czyli jak sobie radzić dzień po

Skuteczne sposoby na kaca – czyli jak sobie radzić dzień po

Jak bardzo może być źle wie tylko ten, kto choć raz w życiu miał porządnego kaca. Są tacy, których skutecznie zniechęcił do picia w dużych ilościach, ale większość po dojściu do siebie, szybko zapomina o nieprzyjemnych skutkach upojenia alkoholowego. Do następnego razu, gdy znów po udanym i mocno zakrapianym spotkaniu, boli ich głowa, pojawiają się mdłości, rozdrażnienie, dreszcze i suchość w ustach. A to tylko niektóre z częstych objawów, określanych krótkim słowem: kac. Zanim jednak poznasz warte wypróbownia sposoby na kaca, sprawdź, czym on jest i skąd tak naprawdę się bierze.

Skąd bierze się kac?

W przypadku każdego pijącego, alkohol może zadziałać inaczej. Twoje samopoczucie po wypiciu większej jego ilości może być zupełnie różne od tego, jak czują się twoi koledzy przy stoliku. I nie tylko ilość jest ważna. Istotne jest też to ile ważysz, w jakim jesteś wieku, jakiej płci oraz czy pijesz na pełny żołądek, czy może na głodno.
Niezależnie od tego, od pierwszego łyku w twoim ciele zachodzą pewne zmiany i warto byś poznał kilka związanych z tym szczegółów.

Po wypiciu, Twój organizm przystępuje do rozkładu etanolu, zużywając dość dużo energii, przez co w Twojej krwi spada poziom glukozy. Gdy krew z alkoholem trafia do nerek, te odfiltrowują go, zużywając przy tym spore ilości wody. I to właśnie jest główną przyczyną odwodnienia, do którego może dojść w wyniku upojenia alkoholowego. Teraz przynajmniej wiesz, czemu po imprezie zwykle masz tak sucho w ustach.
Możesz też zrobić się głodny, ponieważ Twój organizm właśnie zużywa kolejne zapasy energii. Robi to po to, by poradzić sobie z rozkładem dużych ilości alkoholu, które w niego wlewasz.

Ból głowy, nudności, a nawet wymioty to objawy, które również mogą być Ci znane. Są efektem działania niebezpiecznego dla organizmu aldehydu octowego – produktu utlenienia alkoholu. Choć proces ten zachodzi w wątrobie, to nie tylko ona jest narażona na jego szkodliwe działanie. Drugim organem jest mózg, w którym przy dużych i często przyjmowanych dawkach alkoholu, może dojść do nieodwracalnych zmian.

W tym momencie powinieneś już wiedzieć, że kac to nic innego, jak rozległe objawy zatrucia twojego organizmu aldehydem octowym.
Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zupełnie rezygnować z alkoholu (choć picie go z umiarem jest jak najbardziej wskazane), ani tak bardzo jak do tej pory cierpieć. Oto kilka sposobów, których działanie możesz wypróbować już przy najbliższej okazji.

Sposoby na kaca

Ze względu na różne reakcje organizmu i mnogość przyczyn, które stoją za nieprzyjemnymi objawami, tak naprawdę trudno o jeden uniwersalny sposób na kaca. Nie znaczy to, że nie masz żadnego wpływu na to, jak będziesz się czuć dzień po. Oto, co możesz zrobić:

Zanim zaczniesz pić

Jeśli danego dnia zamierzasz wypić nieco więcej, odpowiednio przygotuj do tego swój organizm.
Zjedz lekko tłusty posiłek i dbaj o solidne nawodnienie. Jak wiesz, do rozkładu alkoholu potrzebne są większe niż zwykle ilości wody.

Kolorowe koktajle. Skuteczne sposoby na kaca

W trakcie

Jak już wiesz, dużo zależy od kilku istotnych czynników, w tym wagi ciała. Warto jednak byś pamiętał o kilku ważnych zasadach w trakcie picia:

 • rób przerwy między jedną dawką alkoholu, a drugą, dając sobie czas na metabolizm,
 • nie mieszaj alkoholi, również tych gazowanych i niegazowanych,
 • między drinkami pij niegazowaną wodę,
 • jeśli to możliwe, nie pal papierosów, gdy pijesz alkohol, by dodatkowo nie obciążać wątroby,
 • zwracaj uwagę na rodzaj alkoholu:
  • kolorowe drinki – to spore obciążenie dla wątroby, która musi uporać się nie tylko z alkoholem, ale też z barwnikami, a gdy mieszanka zawiera gazowane napoje, dodatkowo obciążony zostaje Twój układ trawienny i przemiana materii,
  • ciemne trunki o wyrazistym smaku i aromacie to zapowiedź większego kaca, dlatego jeśli pijesz, to tylko w małych ilościach,
  • czysty i o przezroczystej barwie – po tym alkoholu kac jest najmniejszy, co nie znaczy, że możesz odpuścić sobie kontrolę ilości.
Szklanki z wodą i cytryną. Skuteczne sposoby na kaca

Gdy kac stał się faktem

Gdybyś jednak odpuścił sobie działania przed i w trakcie, możesz się ratować również po, gdy objawy kaca coraz bardziej dają o sobie znać.
Skuteczne sposoby na kaca to takie, które potrafią bardzo szybko doprowadzić Twój organizm do stanu równowagi i uwolnić od skutków zatrucia alkoholowego. Przede wszystkim dobrze nawadniaj się z pomocą wody mineralnej, soku pomidorowego oraz soku z ogórków lub kiszonej kapusty. Z leków przeciwbólowych, dobrym wyborem będzie ibuprofen, ponieważ paracetamol w połączeniu z alkoholem zaszkodzi Twojej wątrobie.
Zanim położysz się spać, idź na spacer by się poruszać i dotlenić, co pomoże Ci złagodzić ból głowy i mdłości. Po powrocie weź prysznic połączony z lekkim masażem skóry, która też bierze udział w wydalaniu alkoholu.

Możesz też wesprzeć wątrobę i resztę organizmu, przyjmując dożylnie kroplówkę na kaca. Ta odpowiednio dobrana kompozycja składników, wzmocni usuwanie amoniaku z organizmu i przyspieszy wątrobowe i mózgowe procesy odtruwania.

Oto jak działa w praktyce.

Relacja uczestnika kroplówki na kaca – czyli, jak to robią w Ameryce.

Wypróbowałem usługę, która obiecuje pozbyć się kaca kroplówką witaminową. Czy okazała się skuteczna i od tamtej pory jestem w pełni przekonany, że warto stosować kroplówki witaminowe, w tym takie, które pomagają uwolnić się od kaca? Oto, jak wyglądała moja przygoda krok po kroku.

Klub Kaca – Standard na Manhattanie

Teraz, jeśli mieszkasz na Manhattanie i masz kilka dodatkowych setek dolarów do wydania, te poranki mogą być przeszłością. Klub kaca, jedna z usług walki z kacem, pozwala zamówić pielęgniarkę na żądanie. Pojawia się u Ciebie w ciągu 45 minut i podaje koktajl medyczny, składający się z płynów i witamin, które według firmy usuwają kaca i dostarczają energii.

Oferta kosztuje od 175 do 249 USD. Skierowana jest do osób, które chcą poimprezować przez całą noc i nadal funkcjonować w pracy następnego dnia. Jestem Nowojorczykiem i zdecydowałem, że muszę spróbować samodzielnie.

Noc przed

Wszyscy przez to przechodziliśmy: wychodzisz trochę za burtę poprzedniej nocy i budzisz się z suchością w ustach, bolącym ciałem, rozsadzającym bólem głowy, a może trochę wymiotami. To jest do bani.

Oczywiście, aby w pełni doświadczyć tego, co oferuje Klub Kaca, trzeba się upić. Osobiście jednak tego nie polecam.
Ze względu na chęć przeprowadzenia eksperymentu i na rzetelność dziennikarstwa, opracowałem plan, aby przywołać ból głowy wywołany alkoholem. Szukałem w Internecie „jak uniknąć kaca” i postąpiłem odwrotnie, niż podają wszystkie instrukcje. Zjedz pełny posiłek? Nie, tylko jedna mała porcja frytek przed piciem. Pij dużo wody? Nie, nie, dziękuję. Unikaj słodkich napojów? Ha! W to mi graj! Dużo słodkich napojów!

Moja bardzo naukowa procedura polegała na tym, by osiągnąć maksymalnego kaca. W tym celu zakupiłem sześciopak alkoholowej lemoniady Mike’a, a każdą nową butelkę przerywałem strzałem mdląco słodkiej, ognistej whisky cynamonowej, podczas gdy cały czas oglądałem serial na Netflix, leżąc na mojej kanapie.
To nie była moja ulubiona mieszanka napojów, ale udało mi się. Gdy przestawałem myśleć o moich kredytach i przyglądałem się mojemu odbiciu w lustrze z rozmazanymi oczami, wiedziałem, że wykonałem swoją pracę. Poszedłem do łóżka i marzyłem o ścigających mnie olbrzymich żurawiach.

Dzień później

Obudziłem się z bólem głowy i telefonem od Isy, certyfikowanej pielęgniarki z klubu kaca, która przyjechała wziąć się za moje leczenie, mówiąc, że jest blisko mojego mieszkania. Ubrałem się trochę i pokuśtykałem na dół, a moje ciało bolało od alkoholu i glukozy.

Isa, która była urocza i bardzo miła, weszła do mojego salonu i rozpakowała duży plecak pełen sprzętu medycznego, który rozłożyła na moim stoliku do kawy. Wszystko wydawało się bardzo oficjalne i czułem, że jestem w dobrych rękach.
Usiadłem na kanapie, Zanim zaczęła serwować „Super pakiet”, który kosztuje 219 USD, zadała mi szereg pytań zdrowotnych. Pakiet, który jest leczeniem klubowym na średnim poziomie, składa się z:

 • jednego worka z solą fizjologiczną oraz elektrolitami i witaminami,
 • zastrzyków B-12 i B-kompleks, które mają wzmocnić układ odpornościowy i pomóc w odzyskaniu energii.

Dano mi również możliwość skorzystania z zastrzyku środków przeciwbólowych lub leków przeciw nudnościom. Ponieważ nie czułem, że mam zamiar zwymiotować, a głowa mi pulsowała, zdecydowałem się na środki przeciwbólowe.

Czego dowiedziałem się przy okazji?

Kiedy usiadłem na kanapie i patrzyłem, jak z kroplówki powoli kapie płyn leczniczy do mojego krwiobiegu, zapytałem Isę o to, jak to jest zarabiać na leczeniu tych, co przedawkowali poprzedniej nocy. Powiedziała, że jest to dla niej zajęcie dodatkowe, gdyż na co dzień pracuje jako pielęgniarka w szpitalu.
Przerwy w Klubie kaca trwają około siedmiu godzin i zwykle leczy dwóch lub trzech pacjentów na zmianę. Powiedziała, że jej głównymi klientami są bankierzy i finansiści, a także ostro imprezujące dzieci bogatych rodziców.
Gdy rozmawialiśmy, a ja siedziałem podłączony do kroplówki, poczułem, że ból głowy ustępuje. Moje ciało też zaczęło się czuć normalnie. Procedura wydawała się działać.

Mężczyzna przy laptopie. Czy warto stosować kroplówki witaminowe

Efekty

Wszystko zajęło około godziny. Kiedy pożegnałem się z Isą i ruszyłem do pracy, zdecydowanie poczułem, jak zaczyna działać mikstura kroplówki z witaminami. Choć nie miałem ochoty w najbliższym czasie przebiec maratonu (a kiedy w ogóle mam ochotę na maraton?), to czułem się tak, jakbym wcześnie położył się spać, nie wypijając więcej niż jedno piwo, a wypiłem przecież bardzo dużo. Czy to znaczy, że warto stosować kroplówki witaminowe?

Z pewnością tak, ale musisz się liczyć też z tym, że mogą pojawić się pewne skutki zatrucia alkoholowego. Tak jak to było w moim przypadku. W ciągu dnia, w miarę upływu czasu zacząłem odczuwać mdłości i pojawiła się zgaga. Czułem też od czasu do czasu uderzenia ciepła. Po południu zacząłem mieć rozstrój żołądka.

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, co kryje się za kacem i co dokładnie go powoduje. Badania wykazały, że nasze ciała muszą przetwarzać alkohol, zanim kac naprawdę zniknie. Część tego zaczyna się od razu, ale produkty uboczne związane z kacem, które powstają podczas rozkładania alkoholu, pojawiają się dopiero po około 10 godzinach od zaprzestania picia i mogą trwać dość długo.
Tak więc podczas nawadniania się (picie wody lub kroplówki dożylnej z witaminami) można pomóc zmniejszyć ból związany z odwodnieniem, które zwykle towarzyszy kacowi, osłabiając skutki samego kaca. Jednak na powrót do całkowitej równowagi w organizmie, zachwianej przez zatrucie alkoholowe, zwykle będziesz musiał jeszcze trochę poczekać.