Skuteczne sposoby na kaca – czyli jak sobie radzić dzień po

Mężczyzna z bolącą głową, przed laptopem. Skuteczne sposoby na kaca

Jak bardzo może być źle wie tylko ten, kto choć raz w życiu miał porządnego kaca. Są tacy, których skutecznie zniechęcił do picia w dużych ilościach, ale większość po dojściu do siebie, szybko zapomina o nieprzyjemnych skutkach upojenia alkoholowego. Do następnego razu, gdy znów po udanym i mocno zakrapianym spotkaniu, boli ich głowa, pojawiają się mdłości, rozdrażnienie, dreszcze i suchość w ustach. A to tylko niektóre z częstych objawów, określanych krótkim słowem: kac. Zanim jednak poznasz warte wypróbownia sposoby na kaca, sprawdź, czym on jest i skąd tak naprawdę się bierze.

Skąd bierze się kac?

W przypadku każdego pijącego, alkohol może zadziałać inaczej. Twoje samopoczucie po wypiciu większej jego ilości może być zupełnie różne od tego, jak czują się twoi koledzy przy stoliku. I nie tylko ilość jest ważna. Istotne jest też to ile ważysz, w jakim jesteś wieku, jakiej płci oraz czy pijesz na pełny żołądek, czy może na głodno.
Niezależnie od tego, od pierwszego łyku w twoim ciele zachodzą pewne zmiany i warto byś poznał kilka związanych z tym szczegółów.

Po wypiciu, Twój organizm przystępuje do rozkładu etanolu, zużywając dość dużo energii, przez co w Twojej krwi spada poziom glukozy. Gdy krew z alkoholem trafia do nerek, te odfiltrowują go, zużywając przy tym spore ilości wody. I to właśnie jest główną przyczyną odwodnienia, do którego może dojść w wyniku upojenia alkoholowego. Teraz przynajmniej wiesz, czemu po imprezie zwykle masz tak sucho w ustach.
Możesz też zrobić się głodny, ponieważ Twój organizm właśnie zużywa kolejne zapasy energii. Robi to po to, by poradzić sobie z rozkładem dużych ilości alkoholu, które w niego wlewasz.

Ból głowy, nudności, a nawet wymioty to objawy, które również mogą być Ci znane. Są efektem działania niebezpiecznego dla organizmu aldehydu octowego – produktu utlenienia alkoholu. Choć proces ten zachodzi w wątrobie, to nie tylko ona jest narażona na jego szkodliwe działanie. Drugim organem jest mózg, w którym przy dużych i często przyjmowanych dawkach alkoholu, może dojść do nieodwracalnych zmian.

W tym momencie powinieneś już wiedzieć, że kac to nic innego, jak rozległe objawy zatrucia twojego organizmu aldehydem octowym.
Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zupełnie rezygnować z alkoholu (choć picie go z umiarem jest jak najbardziej wskazane), ani tak bardzo jak do tej pory cierpieć. Oto kilka sposobów, których działanie możesz wypróbować już przy najbliższej okazji.

Sposoby na kaca

Ze względu na różne reakcje organizmu i mnogość przyczyn, które stoją za nieprzyjemnymi objawami, tak naprawdę trudno o jeden uniwersalny sposób na kaca. Nie znaczy to, że nie masz żadnego wpływu na to, jak będziesz się czuć dzień po. Oto, co możesz zrobić:

Zanim zaczniesz pić

Jeśli danego dnia zamierzasz wypić nieco więcej, odpowiednio przygotuj do tego swój organizm.
Zjedz lekko tłusty posiłek i dbaj o solidne nawodnienie. Jak wiesz, do rozkładu alkoholu potrzebne są większe niż zwykle ilości wody.

Kolorowe koktajle. Skuteczne sposoby na kaca

W trakcie

Jak już wiesz, dużo zależy od kilku istotnych czynników, w tym wagi ciała. Warto jednak byś pamiętał o kilku ważnych zasadach w trakcie picia:

 • rób przerwy między jedną dawką alkoholu, a drugą, dając sobie czas na metabolizm,
 • nie mieszaj alkoholi, również tych gazowanych i niegazowanych,
 • między drinkami pij niegazowaną wodę,
 • jeśli to możliwe, nie pal papierosów, gdy pijesz alkohol, by dodatkowo nie obciążać wątroby,
 • zwracaj uwagę na rodzaj alkoholu:
  • kolorowe drinki – to spore obciążenie dla wątroby, która musi uporać się nie tylko z alkoholem, ale też z barwnikami, a gdy mieszanka zawiera gazowane napoje, dodatkowo obciążony zostaje Twój układ trawienny i przemiana materii,
  • ciemne trunki o wyrazistym smaku i aromacie to zapowiedź większego kaca, dlatego jeśli pijesz, to tylko w małych ilościach,
  • czysty i o przezroczystej barwie – po tym alkoholu kac jest najmniejszy, co nie znaczy, że możesz odpuścić sobie kontrolę ilości.

Szklanki z wodą i cytryną. Skuteczne sposoby na kaca

Gdy kac stał się faktem

Gdybyś jednak odpuścił sobie działania przed i w trakcie, możesz się ratować również po, gdy objawy kaca coraz bardziej dają o sobie znać.
Skuteczne sposoby na kaca to takie, które potrafią bardzo szybko doprowadzić Twój organizm do stanu równowagi i uwolnić od skutków zatrucia alkoholowego.
Przede wszystkim dobrze nawadniaj się z pomocą wody mineralnej, soku pomidorowego oraz soku z ogórków lub kiszonej kapusty.
Z leków przeciwbólowych, dobrym wyborem będzie ibuprofen, ponieważ paracetamol w połączeniu z alkoholem zaszkodzi Twojej wątrobie.
Zanim położysz się spać, idź na spacer by się poruszać i dotlenić, co pomoże Ci złagodzić ból głowy i mdłości. Po powrocie weź prysznic połączony z lekkim masażem skóry, która też bierze udział w wydalaniu alkoholu.
Wesprzyj wątrobę i resztę organizmu, przyjmując dożylnie kroplówkę na kaca. Ta odpowiednio dobrana kompozycja składników, wzmocni usuwanie amoniaku z organizmu i przyspieszy wątrobowe i mózgowe procesy odtruwania.