Suplementacja w sporcie – o czym powinieneś pamiętać

Suplementacja w sporcie – o czym powinieneś pamiętać

Czy suplementacja w sporcie jest konieczna? To pytanie powinieneś sobie zadać szczególnie wtedy, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodą z wybraną dyscypliną. Niezależnie, czy będą to sporty siłowe, wyczynowe, czy trening fitness, ważne jest byś stale dbał o równowagę w swoim organizmie.
Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na zaspokojenie potrzeb zarówno żywieniowych, jak i tych dotyczących witamin i ważnych składników odżywczych. Wiele zależy od czasu trwania treningu, jego intensywności oraz charakteru uprawianego przez Ciebie sportu.

Na co w takim razie powinieneś zwrócić uwagę i jak podejść do tematu, by nie tylko nie wyrządzić sobie krzywdy, ale też odpowiednio zadbać o swoje ciało i osiągnąć zamierzone wyniki?

Napis z tabletek. Suplementacja w sporcie - o czym powinieneś pamiętać

Suplementacja w sporcie – czy na pewno jej potrzebujesz

Zastanów się nad tym, a jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady dietetyka sportowego lub trenera personalnego. Pomogą Ci oni dopasować zarówno dietę do uprawianej dyscypliny sportowej, jak i zlecą odpowiednie badania w celu wykrycia ewentualnych braków.
Nigdy nie przyjmuj niczego dodatkowego na własną rękę. Stosowanie odżywek i nieznanych Ci preparatów bez posiadania odpowiedniej wiedzy na ich temat, może się dla Ciebie bardzo źle skończyć. Zamiast tego, na dobry początek skup się na dobrze zbilansowanej diecie i na bieżąco monitoruj zapotrzebowanie Twojego organizmu na inne ważne składniki. To suplementy powinny stanowić uzupełnienie Twojej diety, a nie na odwrót. Poza tym, nie powinny jej też zastępować. Dopiero, gdy przeanalizujesz skład swojej diety, czyli jej kaloryczność, ilość węglowodanów, tłuszczy, czy białka, możesz przejść do przyjmowania witamin i mikroelementów oraz innych składników, które wesprą Twój organizm na czas treningów.

Witaminy i niezbędne składniki mineralne

To kluczowe elementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Ponieważ suplementacja w sporcie jest bardzo ważna, nie może w niej zabraknąć witamin. Byś miał wystarczająco dużo energii podczas ćwiczeń, a Twój organizm mógł się w krótkim czasie regenerować, zadbaj o właściwe dawki witamin i składników mineralnych.

Pamiętaj o:

  • witaminie:
    • C – odpowiada za wchłanianie białka z jedzenia oraz bierze udział w syntezie białek w mięśniach, dzięki czemu możliwy jest przyrost Twoich mięśni.
    • B6 – wspomaga proces rozrostu tkanek białkowych w mięśniach,
    • D – wspiera wchłanianie wapnia i fosforu niezbędnych do skurczów mięśniowych oraz wpływa na utrzymanie wytrzymałości i siły w trakcie ćwiczeń siłowych
    • E – odpowiada za normowanie pracy mięśni i zmniejszenie zmęczenia, które pojawia się w trakcie i po treningu,
    • B12 – wpływa na gospodarkę energetyczną organizmu i ma wpływ na komórki nerwowe odpowiedzialne za funkcjonowanie mięśni,
    • A – odpowiada za tworzenie nowych komórek mięśniowych i regenerację po treningu,
  • Magnezie – ma duży udział w w procesach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych oraz zapobiega bolesnym skurczom,

Korzyści może przynieść też kurkuma, wapń, żelazo, kwasy Omega 3 i kreatyna.

Suplementacja w sporcie – ważna zarówno przed, jak i po treningu

Nie tylko dobra rozgrzewka odgrywa istotną rolę przy uprawianiu różnych dyscyplin sportowych. Ważne jest też przemyślane i kompleksowe wsparcie okołotreningowe. Szczególne jeśli przed Tobą intensywny czas, gdy Twój organizm narażony będzie na duże obciążenia i wysiłek.
Musi on nie tylko znieść jego odpowiednią dawkę oraz intensywność, ale też być odporny na zmęczenie. Pomyśl więc o poprawie transportu glukozy i tlenu do komórek mięśniowych, co będzie miało pozytywne przełożenie na wydolność około treningową.
Poziom glikogenu, czyli zapasów glukozy magazynowanych przez wątrobę, spada w trakcie każdego intensywnego treningu. By przystąpić do kolejnych ćwiczeń, pamiętaj o okresie regeneracji i uzupełnieniu braków przez dobrze zbilansowaną dietę lub z pomocą kroplówki wydolnościowej.

Kobieta na siłowni. Suplementacja w sporcie - o czym powinieneś pamiętać

Dobrze wiesz, jak czujesz się po mocnym treningu i ile trwa powrót do równowagi. Nie pozostawiaj swojego organizmu bez wsparcia również w tym momencie. Jest ono niezbędne, by zmniejszyć ból spowodowany stanami zapalnymi w mięśniach oraz pomóc im w szybszej regeneracji. Odpowiednio dobrana mieszanka witamin, mikroelementów oraz substancji aktywnych znacząco przyspieszy proces detoksykacji organizmu i trwającą regenerację. To nie wszystko, bowiem pomogą one również kształtować prawidłową strukturę i funkcje białek mięśni.
Kompleksowe działanie kroplówki regeneracyjnej, którą możesz włączyć przystępując do uprawiania sportu, wpłynie też pozytywnie na Twój układ ruchu. Jej składniki biorące udział w syntezie białek i stabilizacji kolagenu, nadadzą elastyczność skórze, chrząstce i tkance łącznej.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Uprawiając jakikolwiek sport, patrz na swoje ciało całościowo i nie wybieraj dróg na skróty. To, czego Ty potrzebujesz, by zredukować masę ciała, poprawić wydolność, zbudować mięśnie i zwiększyć kondycję, jest sprawą indywidualną. Dlatego pamiętaj, by zarówno dietę, jak i suplementację dostosować do swoich potrzeb. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy lekarza i dietetyka sportowego. Po przeprowadzeniu wywiadu, badań i analizy, przygotują oni dostosowaną do Twoich potrzeb dietę i skład suplementów w najlepszej dla Ciebie formie oraz bezpiecznej dla Twojego zdrowia.

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA