Wraz z wiekiem poziom testosteronu u mężczyzn zaczyna spadać. Jedni mają tego świadomość i podejmują kroki w celu jego wyrównania. Z kolei inni nie wiedzą o brakach tego hormonu i zrzucają na wiek objawy, których doświadczają. Problem w tym, że testosteron pełni bardzo ważną funkcję w męskim organizmie. Tym samym jego niedobór może mocno zaburzyć panującą w ciele równowagę. Skutki niedoboru mogą obniżyć jakość życia i negatywnie wpłynąć na relacje partnerskie.
Skuteczną odpowiedzią na te problemy może być terapia testosteronem. Czas, w którym warto o niej pomyśleć, to już kwestia indywidualna, a ostateczną decyzję powinieneś podjąć po konsultacji z lekarzem.
Jakie dokładnie objawy wskazują, że poziom Twojego testosteronu jest dużo niższy, niż powinien i dlaczego nie warto zwlekać z uzupełnieniem jego niedoborów?
Niski poziom testosteronu — objawy, które mogą na to wskazywać
Niedobór testosteronu u mężczyzn może objawiać się na wiele sposobów. Dużo zależy od stopnia niedoboru i innych czynników, niezwiązanych bezpośrednio z tym hormonem.
Do najczęstszych objawów, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza i sprawdzenia poziomu testosteronu, należą między innymi:
- zmniejszenie libido,
- problem z osiągnięciem erekcji w kontaktach seksualnych,
- zmniejszenie spontanicznych porannych i nocnych wzwodów,
- przyrost masy tłuszczowej i wzrost BMI,
- spadek masy i siły mięśniowej,
- zmniejszenie objętości jąder,
- zmęczenie i brak energii oraz obniżenie motywacji i pewności siebie,
- obniżenie gęstości mineralnej kości, co może skutkować złamaniami niskoenergetycznymi,
- problemy z zasypianiem i snem,
- zauważalne zmniejszenie owłosienia na ciele, w tym na twarzy,
- ginekomastia i uczucie dyskomfortu w obrębie gruczołów piersiowych,
- pogorszenie pamięci i koncentracji,
- obniżenie nastroju i rozdrażnienie,
- pogorszenie sprawności psychicznej.

Choć w przypadku wielu osób wyżej wymienione objawy mogą wskazywać na niski poziom testosteronu, to sama ich obecność nie jest wystarczająca do stwierdzenia, że niezbędna jest terapia testosteronem. Czas również, gdy chodzi o Twój starszy wiek, nie musi być tego potwierdzeniem. Wiele z tych objawów może bowiem wskazywać na inne przyczyny, które wymagają pogłębionej diagnostyki.
Dlatego też, jeśli wstępnie podejrzewasz u siebie niedobór testosteronu i zacząłeś zauważać pierwsze objawy, które mogą na to wskazywać, skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzi on niezbędne badania i jeśli tylko okaże się to wskazane, omówi z Tobą możliwość terapii hormonalnej.
Terapia testosteronem — czas, w którym powinno się z niej skorzystać
Pytanie, które się nasuwa przy okazji poruszania kwestii poziomu testosteronu i jego wpływu na jakość życia, brzmi: czy istnieje jakiś graniczny moment, w którym mężczyzna powinien skorzystać z terapii hormonalnej, czy jednak może to zrobić w każdej chwili? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ objawy niedoboru nie zagrażają bezpośrednio życiu. Tym samym sama terapia może być przeprowadzona wtedy, gdy sam uznasz ją za potrzebną i lekarz potwierdzi znaczny niedobór tego ważnego hormonu w Twoim organizmie. Oznacza to, że nie powinieneś na własną rękę przyjmować testosteronu i to jedynie na podstawie domysłów oraz zauważonych objawów. Te bowiem mogą równie dobrze wynikać ze stanów chorobowych, które są w początkowej fazie rozwoju. Dlatego tak ważna jest konsultacja medyczna połączona zarówno z dokładnym wywiadem lekarskim, jak i niezbędnymi badaniami.
Tym samym decyzja o rozpoczęciu terapii testosteronem powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza i Ciebie, w oparciu o przeprowadzoną ocenę medyczną i hormonalną, a także na podstawie objawów i Twoich preferencji dotyczących sposobu leczenia.