Ważne składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko

Ważne składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko

Ciąża to dla organizmu każdej kobiety bardzo trudny i wymagający czas. Dlatego tak ważne jest wspieranie go na każdym etapie tego wyjątkowego procesu, jakim jest poczęcie i urodzenie dziecka. Oprócz regularnych wizyt u ginekologa, badań profilaktycznych, profilaktyki stomatologicznej i testów określających stopień ryzyka wystąpienia wad genetycznych, powinnaś też wiedzieć, które składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko, mogą okazać się kluczowe. Mowa o tych, które mają wpływ zarówno na zdrowie przyszłej mamy, jak i rozwijającego się płodu.

Co powinnaś wiedzieć oraz na co zwrócić uwagę, gdy chodzi o dietę i suplementację, jeśli starasz się o dziecko?

Składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko — o które warto zadbać

Gdy planujesz powiększyć swoją rodzinę, przede wszystkim powinnaś zwrócić uwagę na swoją dietę. Nawet jeśli nie chorujesz na otyłość i nie masz nadwagi, nie musi to świadczyć o tym, że Twoje posiłki są wartościowe. Ryzyko jest tym większe, w im większym pośpiechu żyjesz na co dzień i tym samym nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie wartościowych posiłków.
Gdybyś potrzebowała wsparcia dietetycznego, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty w dziedzinie zdrowego odżywiania. Dzięki temu unikniesz błędów żywieniowych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kondycję Twojego organizmu i przełożyć się na problemy zdrowotne dziecka.

Z czego powinna zrezygnować przyszła mama, gdy chodzi o dietę?

Zdrowe odżywianie to nie tylko to, co powinno się jeść, ale też, z czego warto zrezygnować, albo ograniczyć spożycie. Mowa tu przede wszystkim o produktach mocno przetworzonych, czyli tak zwanych gotowcach, które są łatwo dostępne i bardzo smaczne. Niestety, zwykle nie idzie to w parze z zawartością w ważne składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko.

Dlatego warto zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i skreślić z jadłospisu mocno słodzone napoje, jedzenie typu fast food, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, produkty o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans kwasów tłuszczowych oraz ograniczyć ilość spożywanych słodyczy. Tym bardziej że dodatkowo wiele z tych potraw jest ubogich w błonnik pokarmowy.

Trudności z zajściem w ciąże mogą być spowodowane przez spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Powodują one nagły wyrzut insuliny i szybki wzrost glukozy we krwi. Tym samym rośnie ryzyko insulinooporności, która nierzadko zaburza gospodarkę hormonalną i może negatywnie wpłynąć na Twoje starania o dziecko.

Kobieta w ciąży odmawia zjedzenia słodyczy

Dieta bogata w składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko

Jedną z wartościowszych diet i tym samym bogatych w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu diet, jest dieta śródziemnomorska. Bogata jest w produkty o niskim stopniu przetworzenia i w antyoksydanty działające przeciwzapalnie. Znajdziesz w niej:

  • warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach,
  • chude mięso i nabiał w odpowiednich ilościach,
  • owoce morza i tłuste ryby,
  • pełnoziarniste zboża,
  • zdrowe oleje roślinne i oliwę,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy,
  • migdały,
  • pestki dyni.

Te ostatnie idealnie nadają się na przekąski, którymi możesz zastąpić te niezdrowe i kuszące różnymi smakami.

Z wartościowych produktów możesz przyrządzać naprawdę smaczne posiłki. Dzięki temu Twoja dieta nie będzie monotonna, a potrawy będą źródłem niezbędnej energii. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu.

Kluczowe witaminy i minerały dla przyszłych mam

W zależności od aktualnego poziomu witamin i minerałów w Twoim organizmie zawarte w posiłkach składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko mogą okazać się niewystarczające. Porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem i poproś o pomoc dietetyka. Być może wskazane będzie zastosowanie odpowiednio dobranej suplementacji. Nie tylko pozytywnie wpłynie ona na Twoją płodność, ale też przygotuje organizm na czas ciąży.

Do kluczowych składników odżywczych, które będą Cię w tym wspierać, należą:

witaminy:

  • D — bierze udział w syntezie hormonów płciowych, czyli estrogenów i progesteronu, a jej niedobór może spowodować zahamowanie wzrostu płodu i zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu,
  • kwas foliowy, czyli witamina B9 – jego suplementacja zalecana jest kobietom, które planują ciążę lub już w niej są, ponieważ niedobory mogą skutkować wrodzonymi wadami cewy nerwowej u płodu (przepuklina układu nerwowego, bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa),
  • antyoksydanty — mowa tu o witaminie E, C i beta-karotenie, które skutecznie ograniczają szkodliwe działanie wolnych rodników,
  • cholina — ważna z uwagi na prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu oraz zdrowie matki, w tym na utrzymanie właściwych funkcji wątroby i łożyska.
Zdrowe potrawy bogate w składniki odżywcze

minerały:

  • żelazo — odpowiedni poziom w organizmie matki wpływa na jego dotlenienie oraz prawidłowy rozwój płodu,
  • wapń — jako ważny element budulcowy zębów i kości, w przewodnictwie mięśniowo-nerwowym i w procesie krzepnięcia krwi, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu,
  • jod — to ważny element, którego niedobory mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia mózgu, zaburzeń neurologicznych i niedorozwoju umysłowego, a suplementacja może korzystnie wpływać na neuropsychologiczny rozwój dziecka,
  • cynk — z punktu widzenia planowania ciąży i rozwoju płodu, odgrywa kluczową rolę we wzroście i dojrzewaniu żeńskich komórek płciowych, zapłodnieniu oraz rozwoju łożyska, zarodka i płodu
  • magnez — niedobory mogą powodować nieprawidłowy rozwój płodu, zwiększają ryzyko krwawienia z dróg rodnych, a także mogą mieć wpływ na masę urodzeniową oraz kształtowanie się układu kostnego i nerwowego dziecka.

Choć to tylko wstępne informacje, jakie powinna posiadać przyszła mama, to ważne, by nie poprzestawać na teorii. Gdy już wiesz, jakie są kluczowe składniki odżywcze dla kobiet starających się o dziecko, porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem. Badania pomogą sprawdzić ich poziom, a zdrowa dieta i suplementacja uzupełni ich niedobory.

Źródło:

www.zaufajpoloznej.pl/wplyw-witaminy-d-na-przebieg-ciazy-i-rozwoj-plodu/

www.doz.pl/czytelnia/a2558-Kwas_foliowy_przed_ciaza_oraz_w_ciazy

www.forumginekologii.pl/artykul/cynk-i-jego-wplyw-na-plodnosc-dlaczego-nazywa-sie-go-mineralem-plodnosci

www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61949,zapotrzebowanie-na-jod-w-okresie-ciazy