fbpx
Wpływ BMI na płodność kobiet – czy waga ma znaczenie?

Wpływ BMI na płodność kobiet – czy waga ma znaczenie?

Wśród wielu czynników, które mają wpływ na płodność u kobiet, możemy znaleźć między innymi masę ciała. W ciążę zachodzą kobiety o różnym wskaźniku BMI, gdyż jest to kwestią bardzo indywidualną, jednak nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niepłodności. Wpływ BMI na płodność kobiet jest niepodważalny – wyjaśniamy dlaczego tak jest.

jaki jest wpływ BMI na płodność

Znasz swoje BMI? 

BMI, czyli Body Mass Index, to ważny współczynnik, służący określeniu czy Twoja waga mieści się w normie dla Twojego wzrostu. Aby obliczyć swoje BMI, należy podzielić masę ciała (w kilogramach) przez kwadrat swojej wysokości (w metrach). Zakres wartości został stworzony dla osób dorosłych. Nie wykorzystuje się go w ocenie masy ciała dzieci (do tego służą siatki centylowe). Głównym założeniem obliczenia BMI jest nie tylko ocena, czy nasza masa ciała mieści się w normie, ale też czy możemy ją sklasyfikować jako niedowagę, wychudzenie lub  wygłodzenie, czy jako nadwagę lub otyłość. W przypadku otyłości, za pomocą wartości współczynnika BMI, możemy ocenić także jej stopień – I, II lub III. Poznanie swojego BMI jest o tyle ważne, że możemy określić ryzyko nadwagi lub otyłości, a także chorób, które się z nimi wiążą. Mamy tutaj na myśli nadciśnienie, miażdżycę czy cukrzycę. Wpływ BMI na płodność kobiet również pozostaje nie bez znaczenia. 

wpływ BMI na płodność jakie znaczenie ma nadwaga

Wpływ BMI na płodność kobiet – waga ma znaczenie!

Nadwaga i otyłość to nie tylko zwiększona ilość tkanki tłuszczowej. Do tego dochodzą też zaburzenia w organizmie i choroby, które się z tym wiążą. Za najlepsze BMI dla zachowania płodności u kobiet uważa się wartość w zakresie 18,5 – 24,9. O nadwadze i otyłości mówimy przy następujących wartościach:

– 25 – 29,9 dla nadwagi,

– 30 – 34,9 dla otyłości I stopnia,

– 35 – 39,9 dla otyłości II stopnia,

– > lub równe 40 – dla otyłości III stopnia.

Duża ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Wzrasta także ryzyko insulinooporności oraz wystąpienia zespołu policystycznych jajników. Obie te jednostki chorobowe uważamy za przyczyny zmniejszenia płodności. Wpływ BMI na płodność kobiet objawia się również poprzez wystąpienie stanu zapalnego, powiązanego z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ta tkanka organizmu pełni funkcję wydzielniczą, produkując czynniki zapalne. Te z kolei mogą wpływać na implantację zarodka lub poronienia. 

otyłość a ciąża wpływ BMI na płodność

Jak zwiększyć szansę na ciążę?

Wpływ BMI na płodność kobiet został udowodniony w powyższym akapicie. Jeśli mieścisz się w wyższych zakresach BMI, to możesz mieć problem z zajściem w ciążę. Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoją szansę na macierzyństwo? Zacznij od zdrowej i zbilansowanej diety – w tym celu zgłoś się do naszych dietetyków, którzy pomogą Ci ustalić indywidualny jadłospis. Kolejnym krokiem powinna być aktywność fizyczna – możesz zacząć od spacerów i dopiero po pewnym czasie wdrożyć treningi i ćwiczenia. W Vigor Point oferujemy także terapię z zastosowaniem preparatu Intralipid. Jest to innowacyjna terapia w celu wspomagania leczenia niepłodności. Preparat jest oparty na naturalnych składnikach, które mają pozytywny wpływ na implantację zarodka oraz na jego rozwój w pierwszych tygodniach życia. Wskazaniem do zastosowania terapii są m.in. problemy z zagnieżdżeniem się zarodka, zarówno naturalnie, jak i w procedurze in vitro oraz nawracające poronienia.

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA