Hormony tarczycy – co mówią o naszym zdrowiu?

Hormony tarczycy – co mówią o naszym zdrowiu?

Czujesz się przewlekle zmęczony, twoja waga rośnie, a skóra jest sucha i blada? A może wręcz przeciwnie – chudniesz, czujesz pobudzenie i drżenie rąk? Każdy z tych objawów może świadczyć o zaburzeniach funkcji wydzielniczej tarczycy – nadczynności bądź niedoczynności tego gruczołu. Dowiedz się więcej o tym, jak działają hormony tarczycy i jakie badania możesz wykonać.

hormony tarczycy kiedy należy je zbadać objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy

Tarczyca i jej hormony

Choroby gruczołu tarczowego, czyli tarczycy, dotyczą około 22% polskiego społeczeństwa. Do tego grona należą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku. W ludzkim organizmie tarczyca wraz ze swoimi hormonami spełnia funkcje, takie jak:

– udział w przemianach metabolicznych,

– regulacja układu nerwowego,

– warunkowanie prawidłowej pracy jelit,

– wpływ na samopoczucie,

– pobudzanie wzrostu kości i regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej.

To tylko część zadań, za które odpowiadają hormony tarczycy w naszym organizmie. Od ich stężenia zależy nasze samopoczucie, dlatego kontrolowanie ich w badaniach pozwoli ustrzec się przed nieprzyjemnymi objawami ich nadmiaru bądź niedoboru.

Do hormonów tarczycy należą:

– tyroksyna (T4),

– trójjodotyronina (T3),

– kalcytonina.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy – objawy 

Na badanie hormonów tarczycy najczęściej decydujemy się, kiedy dokuczają nam pewne objawy i poszukujemy ich przyczyny. Dlatego myśląc o chorobach tarczycy, najczęściej na myśl przychodzi nam nadczynność i niedoczynność tarczycy. Pierwsza z nich świadczy o tym, że hormony tarczycy znajdują się w nadmiarze, co skutkuje przyspieszonym działaniem organizmu na różnych płaszczyznach. Z kolei niedoczynność tarczycy wynika ze zbyt małej ilości hormonów tarczycy, przez co procesy metaboliczne zachodzące w organizmie zachodzą wolniej.

Objawy nadczynności tarczycy to:

– utrata wagi, mimo zwiększonego apetytu,

– szybsze bicie serca,

– zwiększona potliwość,

– nerwowość,

– drżenie dłoni i mięśni,

– biegunki,

– pogorszenie koncentracji i skupienia.

Z kolei w przypadku niedoczynności tarczycy zauważymy objawy takie jak:

– ogólne osłabienie organizmu,

– przybieranie na wadze, przy takiej samej jak dotychczas ilości przyjmowanych pokarmów,

– szorstka skóra, łamliwe włosy i paznokcie,

– zaparcia,

– częste uczucie zimna.

kiedy trzeba zbadać hormony tarczycy

Kiedy należy zbadać hormony tarczycy?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy zbadanie hormonów tarczycy jest konieczne.  Wskazaniem do oznaczenia stężenia tyroksyny i trijodotyroniny we krwi jest:

– nieprawidłowe stężenie TSH,

– diagnostyka w kierunku niedoczynności lub nadczynności tarczycy,

– monitorowanie skuteczności leczenia nowotworów tarczycy,

– kontrola skuteczności leczenia przeciwtarczycowego,

– monitorowanie leczenia niedoczynności i nadczynności tarczycy.

Hormony tarczycy – normy i funkcje

Tyroksyna (T4) 

Jej ogromne znaczenie ma swój początek już podczas życia płodowego. Tyroksyna stanowi jeden z głównych hormonów produkowanych przez tarczycę i jest jednocześnie prekursorem dla hormonu T3, czyli trijodotyroniny. Na podstawie wyników tego badania, w połączeniu ze stężeniami T3 oraz TSH możemy wywnioskować, czy tarczyca działa prawidłowo lub rozpoznać jej nadczynność bądź niedoczynność. 

Normy:

Tyroksyna całkowita (TT4): 58–154 nmol/l, 

Tyroksyna wolna (FT4): 11,8–24,6 pmol/l

Trijodotyronina (T3)

Aktywność trijodotyroniny, czyli hormonu T3 jest praktycznie pięć razy większa od aktywności tyroksyny (T4). Tak samo, jak tyroksyna, tak i trijodotyronina odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, a w późniejszym życiu wpływa na istotne procesy metaboliczne. Ważnym wskazaniem do zbadania stężenia hormony T3 we krwi jest podejrzenie zaburzeń tarczycy. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie również badania tyroksyny (T4). Aby badanie było wiarygodne, zaleca się zbadanie również trijodotyroniny wolnej, czyli niezwiązanej z żadnymi białkami, oznaczanej jako FT3. 

Normy:

Trijodotyronina całkowita (TT3): 1,3–3,1 nmol/l

Trijodotyronina wolna (FT3): 4,0–7,8 pmol/l

jak wygląda badanie hormonów tarczycy

Hormony tarczycy – jak się przygotować do ich zbadania?

Chcąc zbadać hormony tarczycy, musimy udać się na pobranie krwi.  Wykonując badania laboratoryjne w naszej placówce Vigor Point, nie potrzebujesz skierowania. Dodatkowo na badania powinieneś zgłosić się w godzinach porannych, na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Nie ma istotnych przeciwwskazań do wykonania tych badań, zwłaszcza że do oznaczenia hormonów tarczycy wymagana jest niewielka ilość krwi. 

Wybierz najbliższą dla siebie placówkę Vigor Point i umów się na badanie: