Gdy twój facet przestaje dbać o siebie – o czym może to świadczyć?

Gdy twój facet przestaje dbać o siebie – o czym może to świadczyć?

Wydawać by się mogło, że w porównaniu z poprzednimi pokoleniami, mężczyźni lepiej dziś dbają o siebie. Zwłaszcza młodzi, którym zależy nie tylko na ubiorze, ale też na wyglądzie. Niestety, w przypadku wielu z nich, nie trwa to wiecznie i w pewnym okresie życia, przestają zwracać uwagę na swój wygląd i kondycję fizyczną.
Powodów, dla których facet przestaje dbać o siebie może być co najmniej kilka. Od tych wynikających z czystego lenistwa, po chorobowe, których w pierwszej chwili możesz nie zauważyć. Niezależnie od przyczyny, nie powinno to umknąć uwadze drugiej strony. Tym bardziej, jeśli chce ona dalej czerpać radość ze związku z osobą, z którą postanowiła iść przez życie.

Tęgi mężczyzna przed monitorem. Gdy twój facet przestaje dbać o siebie - o czym może to świadczyć?

Facet przestaje dbać o siebie – co to oznacza w praktyce?

Jak w wielu dziedzinach życia, również gdy chodzi o dbanie o siebie, wiele zależy od wewnętrznej motywacji. Jeśli bowiem wiesz, dlaczego coś robisz i po co, dużo łatwiej znaleźć na to czas i wprowadzić do życia odpowiednie nawyki. Gdy tego zabraknie, szybko sobie odpuścisz i uznasz, że dobrze jest, jak jest. W czym konkretnie przejawia się brak dbałości o siebie?

Nie szata zdobi człowieka

Co nie znaczy, że strój nie jest ważny. Jednak zarówno jedna, jak i druga skrajność, nie jest godna polecenia, dlatego warto postawić na złoty środek. Bywa jednak, że mężczyzna przestaje przykładać wagę do swojego ubioru. Nie tylko ubiera się w te same znoszone T-shirty i spodnie, ale też nie dba o ich czystość. Jakby zapomniał, że każdy człowiek się poci i choćby z tego powodu, trzeba się przebierać.

Kiedy facet przestaje dbać o siebie, idąc z partnerką lub partnerem do restauracji, na spotkanie ze znajomymi, do kina czy na imprezę, idzie w tym, w czym chodził cały dzień lub zakłada byle co. Nie przeszkadza mu, że jego niechlujny wygląd może sprawić, że druga strona źle się z tym poczuje. Choć nie zmieni swoich uczuć względem niego, to z pewnością takie zachowanie nie wpłynie na ich umocnienie.

Coś więcej, niż tylko ogolona twarz

Bywa, że mężczyźni przestają się regularnie golić i to nie dlatego, by wyglądać bardziej męsko, ale z czystego lenistwa. Zdarza się też, że odpuszczają sobie podstawowe nawyki związane z higieną. Nie zawsze myją zęby i włosy, przestają regularnie zmieniać bieliznę osobistą, nie stosują kosmetyków niwelujących zapach potu, czy też rezygnują ze stosowania jakichkolwiek kremów do twarzy.
Z wiekiem rzadziej się ruszają, zalegając przez telewizorem lub spędzając czas przed komputerem. Nadmiar kilogramów tłumaczą gorszą przemianą materii, a oparte na fast foodach posiłki – wygodą i brakiem czasu na przygotowanie jedzenia zgodnego ze zdrową dietą.

To tylko niektóre przejawy zaniedbywania swojego ciała przez mężczyzn. Z pewnością nie sprzyja to zarówno ich zdrowiu, jak i ogólnej atmosferze w domu.

Nic nie dzieje się bez przyczyny

Kiedy facet przestaje dbać o siebie, nigdy nie pozostaje to bez wpływu na jego związek. Gdy dochodzi do tego brak ochoty na seks, apatia, zniechęcenie i brak motywacji do działań, na które jeszcze nie tak dawno miał czas codziennie, warto zastanowić się, czy przyczyna nie leży głębiej.
To okazja, by na nowo przyjrzeć się kondycji waszego związku, która po latach mogła nieco osłabnąć. Nie chodzi o to, by szukać winnych takich sytuacji, ale nie można tego zlekceważyć. Jeśli chcesz cieszyć się wspólnym życiem, warto zacząć od rozmowy. Być może Twój partner z czymś sobie nie radzi i nie ma odwagi, by się do tego przyznać. Mało który mężczyzna dumny jest z tego, że nie staje na wysokości zadania w łóżku, albo że z niewiadomego powodu traci chęć do życia.

Depresja, spadek libido, brak widocznych efektów mimo wcześniejszego dbania o ciało, czy też pogorszenie nastroju i stan przemęczenia potrafią bardzo mocno zachwiać poczuciem wartości mężczyzny i wpłynąć na jego zachowanie.

Sprawdź poziom testosteronu

Jedną z przyczyn może być obniżony poziom testosteronu, co często ma miejsce po 35. roku życia. By się o tym przekonać, twój facet musi wykonać kompleksową diagnostykę laboratoryjną. Z jej pomocą, lekarz będzie mógł określić wszystkie ważne parametry biochemiczne i hormonalne. Jeśli okaże się, że za zachowaniem partnera stoją braki testosteronu, będzie on mógł skorzystać z zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn. Przynosi ona wiele korzyści zarówno w sferze fizycznej, jaki i emocjonalnej. Do najważniejszych należą:

  • zwiększony poziom energii,
  • mniej tkanki tłuszczowej,
  • poprawa poziomu libido,
  • zadowolenie z erekcji i większej aktywności seksualnej,
  • polepszenie samopoczucia i nastroju,
  • lepsze funkcje poznawcze i pamięć.

Jak widzisz, to, że facet przestaje dbać o siebie, nie musi prowadzić do rozpadu związku, ale ostatecznie może przyczynić się do jego rozkwitu. Wszystko zależy od wspólnego podejścia do problemu, znalezienia prawdziwej przyczyny i podjęcia działań w celu powrotu do równowagi fizycznej i emocjonalnej.