Czas dla siebie — dlaczego jest taki ważny

Czas dla siebie — dlaczego jest taki ważny

Czas dla siebie to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Tak naprawdę może stać się częścią wszystkich trzech filarów, czyli odpoczynku i regeneracji, zdrowej diety i aktywności fizycznej. Co więcej, gdy go zabraknie, wszystko, czym wypełniasz każdy swój dzień, nie tylko może stracić na jakości, ale też stać się ciężarem nie do uniesienia.

Czym jest me time, jak określany jest przez niektórych czas dla siebie? I dlaczego warto na stałe znaleźć mu miejsce w swoim codziennym życiu?

Czas dla siebie — dlaczego tak bardzo jest zaniedbywany

Wydawać by się mogło, że nikogo nie trzeba przekonywać do spędzania czasu w ulubiony sposób. W końcu to coś, o czym marzymy, gdy jesteśmy zajęci pracą, czy dbaniem o dom. A jednak nie. Ci, którzy codziennie znajdują czas dla siebie, wciąż należą do mniejszości. Większość pochłonięta jest działaniem i realizowaniem kolejnych zadań. Tych zaś, pomimo ogromnego wysiłku, nie ubywa, a nawet pojawia się ich więcej, niż jesteśmy w stanie ogarnąć.

Poza tym, od dzieciństwa wpaja się nam, że robienie czegoś z myślą tylko o sobie to egoizm, a ten z natury swej jest zły. Dlatego powinno się być dobrym dla innych i to o nich myśleć w pierwszej kolejności. Niestety w ten sposób z każdym rokiem coraz bardziej spychamy siebie na dalszy plan i tym samym czas dla siebie zostaje odłożony na nieznane „kiedyś”. Tym samym staje się on luksusem, na który mogą sobie pozwolić nieliczni, którym dobrze się powodzi i których nie wciągnął wir niekończących się obowiązków zawodowych.

Zmęczony mężczyzna wieczorem w pracy

Wydaje się to dziwne, ponieważ z drugiej strony dobrze wiemy, jak ważny jest czas spędzany z dzieckiem, partnerem czy całą rodziną. To coś, co buduje i wzmacnia relacje oraz sprawia, że osoby te czują się szczęśliwe. Zwłaszcza wtedy, gdy obecni jesteśmy przy nich nie tylko ciałem, ale też skupiamy na nich i na tym, co z nimi robimy, całą swoją uwagę. To coś, co sprawia, że osoby te czują się ważne, kochane i szczęśliwe.

W takiej sytuacji pomyśl, co się stanie, gdy w ten sam sposób zaczniesz codziennie spędzać czas ze sobą samym.

Czym tak naprawdę jest czas dla siebie?

Zanim pomyślisz o korzyściach, jakie niesie spędzanie czasu w ulubiony sposób, zastanów się, czym dla ciebie jest czas dla siebie.

Pomyśl, co lubisz robić

Przede wszystkim pomyśl, co chciałbyś w czasie przeznaczonym specjalnie dla siebie robić. Tu nie chodzi o znalezienie godziny na nadrobienie zaległości w domowych porządkach, załatwianiu spraw w urzędzie, czy wizytę kontrolną u dentysty.


Przeczytaj także: Zdrowy styl życia w praktyce — co oznacza i dlaczego jest taki ważny


Aby czas dla siebie był tym, czym jest w swej istocie, powinieneś go wypełnić tylko tym, co związane jest z tobą. To chwila, w której jesteś cały dla siebie i skupiasz się na sobie. Spędzasz go tak, jak lubisz i wypełniasz czynnościami, które sprawiają Ci przyjemność. Bez pośpiechu, czasem wręcz bez konkretnego celu. Bo czas ten możesz spędzić na nic nierobieniu. Jeśli tylko czujesz taką potrzebę, to nie ma powodu, by tego nie zrobić.

Zaplanuj czas dla siebie

Jeśli chcesz, aby czas dla siebie przyniósł jak największe korzyści, warto go wcześniej zaplanować. Co nie znaczy, że nie możesz wybrać tego, na co akurat masz ochotę. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o mechaniczne odhaczenie tych chwil na liście zadań do zrobienia. W ten sposób możesz dać się jedynie okraść tym wszystkim złodziejom Twojej uwagi, którzy nie tylko nie pomogą Ci odpocząć, ale wręcz ograbią Cię z energii. Dla każdego może to być coś innego. Dlatego przyjrzyj się temu, co w ciągu dnia sprawia, że czas przecieka Ci między palcami. To może być scrollowanie mediów społecznościowych, odruchowe sprawdzanie poczty, czy też czytanie przerażających i dołujących wiadomości w Internecie.

Kartka z napisem Break Time na czarnej klawiaturze. Czas dla siebie — dlaczego jest taki ważny

W czasie dla siebie warto trochę się wyłączyć z nurtu, w którym spędzasz cały dzień. Pomyśl o wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu i odsunięciu od siebie wszystkich rozpraszaczy uwagi. Niezależnie, czy będzie to kwadrans, czy godzina, spędź ją w ulubiony sposób, który pomoże Ci zdystansować się od codziennych spraw i poczuć się dobrze. To chwila, w której skutecznie możesz obniżyć poziom stresu, a zwiększyć ilość hormonu szczęścia.

Jak przeznaczanie określonego czasu tylko dla siebie może wpłynąć na Twoje życie?

Gdy spędzasz czas w ulubiony sposób, przełączasz się w trym odpoczynku. Wpływa to zarówno na Twoje ciało, jak i umysł. Twój mózg dostaje wolne od działania nastawionego na realizację konkretnych zadań oraz rozwiązywanie problemów i przełącza się w tryb domyślny, odpowiedzialny za twórcze, kreatywne myślenie. Być może niejeden raz doświadczyłeś tego stanu, gdy w trakcie odpoczynku pojawiały się najlepsze pomysły.

Korzyści płynące z codziennej chwili dla siebie w dużej mierze zależą od tego, czym ją wypełniasz. Jeśli lubisz aktywność fizyczną, czas dla siebie pomoże ci zadbać o swoje ciało i kondycję. Gdy do Twoich ulubionych zajęć należy gotowanie, możesz tworzyć zdrowe i wartościowe posiłki, które na stałe wejdą do Twojego menu.

Czas dla siebie możesz też wypełnić relaksem, medytacją, lekturą ulubionych książek, czy też zajęciami artystycznymi, które w pełni pochłaniają Twoją uwagę.
To nie tylko sposób na oderwanie się od rzeczywistości, ale także inwestycja we własną produktywność. Wypoczęty umysł działa bardziej efektywnie, podejmuje lepsze decyzje i radzi sobie z wyzwaniami bez nadmiernej presji.

Młoda kobieta w fotelu z książką, patrzy przez okno - me time

Osoby, które umieją znaleźć równowagę między obowiązkami a potrzebami indywidualnymi, doświadczają też większej satysfakcji, poczucia spełnienia i harmonii. Są też mniej narażone na syndrom wypalenia zawodowego, czym grozi brak regularnego odpoczynku.

Znajdując regularnie czas dla siebie, bardzo duże korzyści odczujesz przede wszystkim w sferze emocjonalnej. To zaś pozytywnie wpłynie zarówno na Twoje relacje z bliskimi, jak i ogólne poczucie zadowolenia ze swojego życia.

Dbanie o siebie to inwestycja w jakość życia

Współczesne społeczeństwo często gloryfikuje pracoholizm i nieustanne poświęcanie się dla sukcesu zawodowego. Jednak bardzo często to zbyt mało, by poczuć się naprawdę szczęśliwym i spełnionym. Sporadyczne wyjazdy na urlop okazują się niewystarczające zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.
Jeśli naprawdę chcesz polepszyć jakość swojego życia, pomyśl o czasie dla siebie, który może się okazać najlepszą życiową inwestycją. Twórcze pomysły, wypoczęte i zrelaksowane ciało, chłonny nowej wiedzy i kreatywnie podchodzący do zadań umysł to coś, czego nie doświadczysz bez codziennej chwili zatrzymania się i pielęgnowania relacji ze sobą.