Jako facet po 40, zrzucając zbędne kilogramy, zapewne często zwracasz uwagę na redukcję „tłuszczyku” z okolicy brzucha. Gromadząca się tkanka tłuszczowa na tym obszarze, którą nazywamy również zdrobniale „oponką”, jest powodem wielu kompleksów. Otyłość brzuszna u mężczyzn może wynikać z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, co utrudnia redukcję masy ciała. Jak temu zaradzić? Jakie znaczenie ma poziom testosteronu?
Skąd się bierze tkanka tłuszczowa?
Nieprawidłowa dieta, zbyt mała ilość snu, brak aktywności fizycznej czy wysoki poziom stresu, sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Jej nadmierna ilość w obrębie brzucha nazywana jest otyłością wisceralną, czyli otyłością typu brzusznego.
Ten typ otyłości jest najczęściej spowodowany nieprawidłową gospodarką hormonalną. Za nadmiar tkanki tłuszczowej odpowiada zbyt niski poziom testosteronu u mężczyzn. Z kolei stosowanie niewłaściwej diety, spożywanie przetworzonych pokarmów i podjadanie między posiłkami może prowadzić do nadwagi. Zgromadzona w ten sposób tkanka tłuszczowa jest źródłem aromatazy – enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w estradiol. W ten sposób poziom testosteronu spada, a żeński hormon przyczynia się do nieprawidłowego metabolizmu tłuszczów, co w dalszych etapach może być przyczyną otyłości. A im więcej tkanki tłuszczowej, tym więcej aromatazy, która przekształca testosteron w estradiol. W ten sposób wpadamy w pułapkę błędnego koła.
Poziom testosteronu poniżej normy – otyłość brzuszna u mężczyzn
Testosteron jest jednym z najważniejszych męskich hormonów. Warunkuje występowanie typowych męskich cech wyglądu, a także determinuje formę fizyczną. Poziom testosteronu ma również znaczenie w sferze seksualnej – jest odpowiedzialny za libido i potencję u mężczyzn.
Normy testosteronu są zależne od wieku. Szczytowy poziom możemy zaobserwować między 20. a 30. rokiem życia, podczas gdy później – zaczyna on powoli spadać. Na ten spadek i jego prędkość mają wpływ nie tylko procesy starzenia, ale również nieprawidłowa dieta i stosowane używki.
U mężczyzn, którzy chcą zadbać o swoją sylwetkę i pozbyć się nadprogramowych kilogramów, prawidłowy poziom testosteronu ma istotne znaczenie. Unormowanie jego poziomu pozwoli zwalczyć otyłość brzuszną u mężczyzn lub jej zapobiec.
Poziom testosteronu u mężczyzn – normy:
Testosteron wolny – norma
174-792 pmol/l lub 50–210 ng/l
Testosteron całkowity – norma
9,0–34,7 nmol/l lub 260–1000 ng/dl
Prawidłowe wartości testosteronu zależą od przyjętych przez laboratorium norm i wymagają indywidualnej interpretacji przez lekarza. Takie badania możesz wykonać również u nas – TUTAJ znajdziesz więcej informacji.
Facet po 40 i otyłość brzuszna u mężczyzn – jak podnieść poziom testosteronu?
Jak wyżej podkreśliliśmy – przyczyną otyłości brzusznej u mężczyzn może być niski poziom testosteronu. Oczywiście istnieją preparaty doustne zawierające ten hormon, natomiast testosteron ulega praktycznie całkowitemu metabolizowaniu w wątrobie, podczas tzw. pierwszego przejścia. W związku z tym podawanie go w preparatach doustnych jest mało skuteczne i aby zaobserwować poprawę wyników, zaleca się podaż pozajelitową. Dzięki temu testosteron ominie efekt pierwszego przejścia w wątrobie i w dużej ilości może zostać przyswojony przez komórki organizmu.
Terapia hormonalna z użyciem testosteronu nie tylko wpłynie korzystnie na Twoją sylwetkę, ale pozwoli Ci odzyskać witalność i pełnię sił. Pomoże również uchronić się przed groźnymi skutkami niskiego poziomu testosteronu – chorobami układu krążenia, cukrzycą czy osteoporozą.