Pobieranie krwi, a alkohol – czy mogę iść na badanie po imprezie?

Pobieranie krwi, a alkohol – czy mogę iść na badanie po imprezie?

Badania krwi są istotnym wskaźnikiem diagnostycznym dla wielu schorzeń. Ponieważ jest to bardzo bezpieczne badanie i w większości przypadków miarodajne, lekarze często zlecają je pacjentom w pierwszej kolejności. Chociaż to proste badanie i nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta, należy trzymać się jednak pewnych zasad przez jego wykonaniem. Pacjenci często pytają, czy mogą iść na badanie dzień po imprezie. Pobieranie krwi, a alkohol – czy spożywanie alkoholu przed badaniem to dobry pomysł?

Zasady pobierania krwi do badań.

Zanim udasz się na badanie krwi do wybranej przez Ciebie placówki (lista naszych placówek dostępna TUTAJ), warto dopytać czy parametry, które badasz, wymagają konkretnego przygotowania. W niektórych przypadkach może to być odstawienie pewnych leków, wstrzemięźliwość seksualna czy też unikanie nadmiernego wysiłku przed badaniem. Wiele badań wymaga również pobrania krwi na czczo, a ostatni posiłek możesz zjeść najpóźniej o godzinie 18:00 w dniu poprzedzającym. Przed pobraniem krwi nie powinno się również palić papierosów. Pobieranie krwi, a alkohol – jak sprawy mają się w przypadku tego połączenia? Jak długo przed badaniem krwi należy zachować abstynencję?

pobranie krwi po alkoholu
pobieranie krwi a alkohol jak wpływa na wyniki badań

Pobieranie krwi, a alkohol – czy mogę się napić drinka przed badaniem?

Zdarzają się sytuacje, kiedy dzień przed zaplanowanymi badaniami krwi, pojawia się propozycja wyjścia na miasto ze znajomymi, zaproszenie na grilla czy na imprezę. Podejmując decyzję, warto mieć na uwadze, że spożywanie alkoholu dzień przed badaniem krwi nie jest dobrym pomysłem. Pobieranie krwi, a alkohol – to ma znaczenie! Nawet jeśli byłoby to „tylko jedno piwo” czy też „tylko jeden drink”, Twoje wyniki badań prawdopodobnie zostaną zaburzone. Co więcej, przed planowanymi badaniami krwi, warto zachować wstrzemięźliwość alkoholową nawet przez 3 dni. Dzięki temu możesz mieć pewność, że otrzymasz wyniki, które nie będą zafałszowane.

Alkohol może mieć wpływ na wzrost stężenia enzymu GGTP. Jest to jednocześnie enzym, którego wzrost sugeruje kamicę pęcherzyka żółciowego. Kolejnym wynikiem, który może ulec zafałszowaniu po spożyciu alkoholu, jest MCV (wskaźnik średniej objętości krwinki czerwonej). Napoje procentowe wpływają bowiem na przejściowe zmniejszenie objętości erytrocytów. Jednak zbyt niski wynik MCV wskazuje na zaburzenia pracy wątroby lub niedokrwistość. Jak widać, pobieranie krwi i alkohol to nie jest dobry pomysł, a Ty możesz niepotrzebnie wystraszyć się zafałszowanymi wynikami. Alkohol może zaburzać nie tylko badania krwi, ale również analizę moczu.

analiza krwi pobieranie krwi a alkohol

Jak długo przed badaniem krwi nie mogę pić alkoholu? Pobieranie krwi, a alkohol.

Po spożyciu alkoholu, pewna niewielka ilość może utrzymywać się we krwi nawet do kilku dni. Aby mieć pewność, że Twoje wyniki nie są fałszywie zawyżone bądź zaniżone, lepiej wstrzymać się od spożywania alkoholu przed badaniem. Udając się na badanie, które należy wykonać na czczo, możesz napić się niewielkiej ilości wody. Pamiętając jednak, aby nie była to woda z dodatkiem soku z cytryny czy słodzików. Nie sięgaj po wody gazowane i wysoko zmineralizowane.

Jeśli powstrzymanie się od spożywania alkoholu na kilka dni stanowi dla Ciebie problem – rozważ naszą ofertę wsparcia w problemie z nadużywaniem alkoholu. Jeśli nie potrafisz odmówić sobie drinka – ta forma pomocy może okazać się bardzo skuteczna. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!