Dieta a alkohol – czy lampka wina przeszkodzi w odchudzaniu?

Dieta a alkohol – czy lampka wina przeszkodzi w odchudzaniu?

Zbliżające się ciepłe dni i wizja wakacyjnych wyjazdów skłaniają do pracy nad własną sylwetką. Próbujemy zrzucić zgromadzone przez zimę dodatkowe kilogramy, co nie zawsze jest łatwe. Rygorystyczne utrzymywanie nawyków żywieniowych może sprawiać trudność, zwłaszcza gdy w planach mamy spotkania ze znajomymi czy rodzinne świętowanie. Poza mnóstwem dobroci, słodkości i przekąsek, na stole pojawia się również alkohol. Nawet licząc kalorie i próbując utrzymać określony deficyt, łatwo jest przeoczyć, że nie tylko to, co jemy, ale również to, co pijemy, może być źródłem dodatkowych kilogramów. W tym artykule rozprawimy się z problemem pt. dieta a alkohol. Czy drink na imprezie zniweczy Twoje marzenia o szczupłej sylwetce? Czytaj dalej!

Ile kalorii ma alkohol?

W zależności od wybranego alkoholu powinniśmy spodziewać się różnej ilości zawartych w nim kalorii. Jeden gram alkoholu etylowego dostarcza 7 kalorii! Jednak produkcja napojów alkoholowych wymaga dodatkowych składników, dlatego kaloryczność ta zdecydowanie rośnie. W kuflu jasnego piwa znajdziemy bowiem 245 kcal, a z kolei kufel ciemnego piwa to nawet 340 kilokalorii! Miłośnicy likierów mogą być zaskoczeni, ale kieliszek adwokatu zawiera nawet 130 kilokalorii. Często sięgamy również po kieliszek wina (120 ml), który w zależności od rodzaju zawiera:

– słodkie wino to 120 kcal,

– półsłodkie wino to 105 kcal,

– wino wytrawne to 82 kcal.

dieta a alkohol czy mogę napić się wina na diecie?

Dieta a alkohol – dlaczego tyjemy od alkoholu?

Jak widać, alkohol chociaż jest tylko niewinnym napojem, może być źródłem nadprogramowych kalorii. Jednak to nie on sam jest przyczyną gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Do gry włączają się również słone i słodkie przekąski, tłuste potrawy czy gazowane słodkie napoje. Razem z alkoholem tworzą bowiem istną bombę kaloryczną. Problemem kalorii dostarczanych z alkoholem są tzw. puste kalorie. Spożywanie napoi z procentami nie niesie bowiem dodatkowych wartości odżywczych. Dodatkowo organizm odbiera alkohol jako truciznę. Oznacza to, że po jego przyjęciu, nasz organizm skupia się na szybkim metabolizowaniu szkodliwej substancji (o skutkach spożywania alkoholu przeczytasz TUTAJ). Dieta a alkohol – czy to dobre połączenie? W efekcie – wszystkie pozostałe kalorie dostarczone z alkoholem w postaci przekąsek czy soków są spychane na boczny tor i magazynowane pod postacią tkanki tłuszczowej. Potwierdzony jest również efekt alkoholu powodujący zwiększenie apetytu. Wraz z każdym kolejnym drinkiem, coraz chętniej sięgamy po dodatkowe przekąski. 

Czy można pić alkohol podczas odchudzania, czyli dieta a alkohol.

Okazjonalne spożywanie alkoholu nie powinno zniweczyć naszych planów obejmujących redukcję masy ciała. O tym, jak odróżnić okazjonalne spożywanie alkoholu od nałogowego pisaliśmy już TUTAJ. Warto zauważyć, że napoje procentowe mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a częste imprezy mogą przyczynić się nie tylko do gromadzenia dodatkowych kilogramów, ale także mogą być przyczyną różnych chorób i dolegliwości. Problemem, który czai się za szklanką piwa czy kieliszkiem wina są przede wszystkim przekąski. Dieta i alkohol to nie jest dobre połączenie. Alkohol wzmaga apetyt, a my sięgamy po kolejne koreczki czy chipsy. Nie wpływa to dobrze na regularność spożywanych posiłków i stanowi również ogromne źródło tłuszczów i dodatkowych kalorii. Z kolei drinki zawierają najczęściej soki i słodzone napoje – te również zawierają puste kalorie, o których wspominaliśmy. Jeśli już chcesz napić się nieco alkoholu – wybieraj wytrawne wino. Ma ono stosunkowo najmniej kalorii.

dieta a alkohol słone przekąski odchudzanie

Jestem na diecie, ale nie odmawiam alkoholu.

Niestety jedno przeczy drugiemu. Decydując się na zmianę nawyków żywieniowych, powinniśmy mieć na uwadze również inne aspekty zdrowego trybu życia – aktywność fizyczną, spożywanie co najmniej 2 litrów płynów czy unikanie używek. Jedną z nich jest przecież alkohol. Jeśli czujesz, że ciężko Ci odmówić drinka na imprezie czy nie wyobrażasz sobie spotkania ze znajomymi bez kufla piwa – możesz mieć problem. Odstawienie alkoholu może sprawiać wiele trudności, dlatego pomoc w tym zakresie będzie nieoceniona. W takich sytuacjach proponujemy wszywkę wspomagającą w problemie alkoholowym. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to Cię nie dotyczy – prawda może być zupełnie inna. Wszywka ma za zadanie ułatwić Ci rezygnację z napojów alkoholowych. Z kolei jej pośrednim działaniem jest pozytywny wpływ na pracę nad własną sylwetką i zdrowiem.