Równowaga między życiem a pracą – jak ją zachować

Równowaga między życiem a pracą – jak ją zachować

Odkąd praca zdalna w wielu firmach stała się normą i mnóstwo osób musiało zorganizować sobie robocze stanowisko w domu, coraz częściej zaburzana zostaje równowaga między życiem, a pracą. To zaś generuje dodatkowe zmęczenie i stres, przez co stajemy się mniej wydajni i zmotywowani.
Jak przywrócić dawną równowagę i mimo przeszkód, zadbać o zdrowy styl życia?

Home office – dodatkowe korzyści, czy źródło problemów

Cóż może być lepszego, niż praca w domu, prawda? Tak myśleli do niedawna ci, którzy marzyli o późniejszym wstawaniu, pracy w piżamie, przerwach w dowolnej chwili i łóżku w zasięgu ręki. Tymczasem rzeczywistość okazała się dużo mniej przyjemna i na pewno daleka od wizji sprzed nastania ery home office. Owszem, możesz spać dłużej, ale jak się okazuje, później też zwykle kończysz pracę.

Z każdym tygodniem coraz bardziej zaciera się granica między obowiązkami domowymi a zadaniami, które masz do wykonania w ramach pracy. Nieoczekiwane przerwy w postaci nagłych i “ogromnych” problemów, z którymi nie mogą poradzić sobie Twoje dzieci to tylko ułamek spraw, z którym musisz sobie radzić w godzinach pracy. To zaś sprawia, że nie jesteś w stanie wyrobić się ze wszystkim w standardowych ośmiu godzinach. Dlatego też Twoja praca przeciąga się do późnych godzin wieczornych. A gdzie czas na odpoczynek i uwolnienie umysłu od myśli o pracy?

Równowaga między życiem a pracą – trzy formy odpoczynku, o które powinieneś zadbać

Czas, kiedy po ośmiu godzinach pracy mogłeś zamknąć za sobą drzwi i cieszyć się wolnością od tego, czym zajmowałeś się od rana, to już przeszłość. Teraz musisz nauczyć się zamykać drzwi mentalne i stawiać twarde granice między pracą, a życiem osobistym i rodzinnym.

Czas dla siebie

Problem ze znalezieniem czasu dla siebie ma dziś większość osób. Jeśli nie praca, to znajomi lub rodzina, nieustannie dają Ci do zrozumienia, że bez Ciebie sobie nie poradzą. Bardzo łatwo wpaść w skrajny altruizm i zapomnieć o sobie oraz swoich potrzebach. Skąd jednak będziesz czerpać siły i energię do działania i pomagania innym, jeśli wpierw nie zadbasz o siebie i nie dasz sobie czasu na odpoczynek oraz regenerację?

Nie da się pracować i być pomocnym przez całą dobę, tydzień, miesiąc i rok. Nie tylko spadnie Twoja wydajność w pracy, ale też staniesz się nie do zniesienia dla swoich bliskich. Co więcej, przez ciągłe zmęczenie obniży się Twoja naturalna odporność, co jest prostą drogą do zapadania na różnego rodzaju choroby.

Aktywność fizyczna

Twoje ciało lubi ruch i nie da się tego odwlekać w nieskończoność. I nie chodzi tu tylko o zwykłą kondycję, by nie łapać zadyszki przy wchodzeniu po schodach. Musisz dbać o dobre dotlenienie, produkcję mazi w stawach, wspierać pracę jelit i całego układu pokarmowego oraz troszczyć się o swoje serce. Do tego wszystkiego niezbędna jest przynajmniej minimalna aktywność fizyczna i to regularna.

Aktywność fizyczna w mieście. Równowaga między życiem a pracą

Nie wystarczy, że pójdziesz raz na miesiąc na siłownię, czy basen. Dużo lepszym rozwiązaniem jest:

  • korzystanie ze schodów,
  • spacer,
  • proste ćwiczenia w domu,
  • spotkania z kolegami z pracy na sali gimnastycznej przynajmniej raz w tygodniu..

Gdy aktywnie spędzisz codziennie trochę czasu, zupełnie inaczej pracować będzie Twój umysł, przez co znacznie wzrośnie Twoja wydajność w pracy i w lepszym nastroju spędzisz czas z rodziną

Zdrowy sen

Czas na sen skraca się z roku na rok. Dzieje się tak, choć mamy dostęp do coraz większej liczby udogodnień i szybciej przemieszczamy się między pracą, a domem. Mimo to, zamiast dobrze się wysypiać, chodzimy coraz później spać i zarywamy noce na rzecz dodatkowej pracy lub przeglądania serwisów społecznościowych.

Nocny odpoczynek to czas regeneracji dla całego organizmu. Równowaga między pracą, a życiem wciąż będzie czymś nieosiągalnym, jeśli się nie wyśpisz. Tym bardziej, jeśli pracujesz zdalnie i musisz być w pełni skoncentrowany, by oprzeć się wszelkim rozpraszaczom i złodziejom Twojej uwagi. Tych zaś, jak wiadomo w domu nie brakuje. Sen to nie zło konieczne, a niezbędny element zdrowego stylu życia. Wpływa na wszystko, co robisz w ciągu dnia i na ochronę organizmu przed chorobami.

Jeśli z Twojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że nie jesteś w stanie w żaden sposób zadbać o te trzy elementy, to podziel je na mniejsze. Z każdego wybierz coś, co nie wymaga radykalnych zmian w Twoim codziennym grafiku i wprowadź to w życie jeszcze dziś. Nie zrażaj się, jeśli wkrótce i na tym polu polegniesz. Gdy tak się stanie, zaczynaj od nowa.