Serce sportowca – to nie zawsze jest komplement

Serce sportowca – to nie zawsze jest komplement

Sport to dla wielu osób całe życie. Każdy wolny czas poświęcają na doskonalenie swoich umiejętności i wyników. Chociaż sport to zdrowie, a miłość do aktywności fizycznej należy wspierać i pielęgnować – wytrzymałość naszego organizmu też ma swoje granice. Układ oddechowy oraz układ krążenia potrafią dostosować się do wysiłku, dlatego wyczynowe uprawianie sportu będzie skutkowało zachodzeniem pewnych zmian w naszym organizmie. Możemy wtedy usłyszeć, że jest to tzw. serce sportowca. Co to jest i jak się objawia?

Sport to zdrowie, ale czy na pewno?

Sport to oczywiście samo zdrowie i bez wątpienia powinniśmy dbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej każdego dnia. Mowa jednak o umiarkowanej, codziennej aktywności w postaci spacerów lub kilku treningów tygodniowo. W przypadku wyczynowego uprawiania wytrzymałościowych dyscyplin sportowych powinniśmy spodziewać się, że dla naszego organizmu jest to stres i ogromny, niefizjologiczny wysiłek. Nie można jednak zaprzeczyć, że sport ma wiele prozdrowotnych korzyści i są to:

– pozytywny wpływ na układ odpornościowy,

– poprawa samopoczucia,

– wpływ na kondycję i wydolność organizmu,

– redukcja stresu,

– poprawa wyglądu i sylwetki,

– pozytywny wpływ na koncentrację i procesy uczenia się,

– zwiększenie siły mięśniowej.

serce sportowca na czym to polega

Czym jest serce sportowca?

Jedną z korzyści sportu dla zdrowia jest bez wątpienia wzmocnienie mięśnia sercowego. Jednak w przypadku sportu wyczynowego powinniśmy mieć na uwadze, że serce jak każdy mięsień – będzie się rozrastać. Mówimy wtedy o sercu sportowca. Są to zmiany zachodzące w mięśniu sercowym na skutek wyczynowego uprawiania dyscyplin wytrzymałościowych. Zaliczamy do nich:

– bieganie długodystansowe,

– kolarstwo szosowe,

– pływanie długodystansowe.

Zmiany, o których mowa to przede wszystkim rozstrzenie komór serca oraz przerost mięśnia sercowego. Zmiany w napięciu nerwu błędnego mogą wpływać na czynność serca, spowalniając jego rytm i powodując bradykardię. U wysoko wytrenowanych sportowców możemy spodziewać się częstości uderzeń nieprzekraczającej 50 uderzeń/min. Takie zjawisko określamy jako bradykardia spoczynkowa. Wynika to ze zwiększenia siły mięśnia sercowego, na skutek przerostu kardiomiocytów. Przerost ten dotyczy przede wszystkim lewej komory serca, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za wyrzut utlenowanej krwi na obwód. Serce ulega wtedy ekscentrycznemu pogrubieniu, a stosunek masy do objętości serca nie zmienia się. 

Czy serce sportowca trzeba leczyć?

Zagrożenia ze strony powiększenia serca w wyniku wyczynowego uprawiania sportu, określanego jako serce sportowca, zależą od wielu czynników. Jest to m.in. wiek pacjenta, rodzaj dyscypliny i dalsze plany sportowe. Intensywne i częste ćwiczenia przy przeroście serca zwiększają ryzyko niedokrwienia serca, zwłaszcza w przypadku osób starszych. U młodych pacjentów może dochodzić do rozwoju wad serca. Osoby, które uprawiają sport, powinny regularnie udawać się na badania, pod kątem diagnostyki chorób serca. Wczesna diagnostyka umożliwia podjęcie odpowiednich kroków, aby zapobiec poważnym powikłaniom dotyczącym nie tylko zdrowia, ale także życia sportowców. Wszystkie niezbędne badania krwi, również te oceniające pracę mięśnia sercowego, wykonasz w naszym ambulatorium Vigor Point. Nie potrzebujesz skierowania, aby umówić badania. Zgłoś się do najbliższej placówki Vigor Point i wybierz jeden z dostępnych pakietów badań. Nasi specjaliści mogą dokładnie przeanalizować Twoje wyniki badań, aby przedstawić Ci kolejne kroki do dalszej diagnozy.