Natłok obowiązków, brak czasu na odpoczynek i coraz większe tempo życia nie sprzyjają regularnej aktywności fizycznej. Jeśli jednak lubisz w ten sposób spędzać czas i chcesz zadbać o swoją kondycję oraz wygląd, z pewnością znajdziesz sposób, by wcisnąć w grafik parę ćwiczeń. Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być siłownia w domu, pod warunkiem, że możesz wydzielić na niezbędne sprzęty trochę miejsca, a najlepiej jedno pomieszczenie.
Zanim jednak przejdziesz do działania i wybierzesz się na zakupy oraz przeorganizujesz pomieszczenia w swoim domu, dobrze wszystko przemyśl. Zrób listę korzyści i możliwych strat w przypadku takiej inwestycji. Wszystko po to, by siłownia w domu nie tylko wyglądała imponująco, ale też spełniała swoje zadanie i pomogła Ci realizować cele treningowe.
Siłownia w domu — czy naprawdę chcesz ćwiczyć, czy może tylko ją mieć
Zanim przejdziesz do realizacji pomysłu na siłownię w domu, dobrze wszystko przemyśl. I nie chodzi tu tylko o kwestię finansową. Bardziej o to, czy naprawdę w pełni wykorzystasz potencjał tego miejsca. Bo temu, że jest on spory, trudno zaprzeczyć. Pytanie tylko, jak bardzo przełoży się on na konkretne korzyści płynące z regularnych ćwiczeń. Wiele osób z zapałem rozpoczyna wyzwania treningowe, kupuje karnety na siłownię, zapisuje się na zajęcia grupowe, po czym prędzej lub później rezygnuje. Powodów może być wiele, ale tylko ci, którym naprawdę zależy na tego rodzaju aktywnościach, osiągają największe korzyści.

Dlatego, zanim opróżnisz jedno z pomieszczeń w domu i zamówisz niezbędny sprzęt do ćwiczeń, sprawdź, w jakim stopniu ten rodzaj aktywności jest właśnie dla Ciebie. Im więcej przyjemności sprawiać Ci będą ćwiczenia i chętniej będziesz osiągać kolejne progi treningowe, tym większa szansa, że siłownia w domu spełni swoje zadanie. W tym celu wykup karnet na siłownię. Wystarczy, że będziesz z niej korzystał 3 razy w tygodniu przez miesiąc lub dwa. To dobry czas, by stwierdzić, czy to dla Ciebie, czy też może warto poszukać czegoś innego.
Dopiero wtedy, bardziej świadomy, z czym wiążą się ćwiczenia na siłowni, jak się po nich czujesz i z jakim nastawieniem je rozpoczynasz, możesz zacząć organizację takiego miejsca w swoim domu. W innym przypadku lepiej sobie odpuść albo daj sobie więcej czasu na przemyślenie tego ciekawego pomysłu.
Dlaczego warto mieć siłownię w domu?
Zalet jest dużo więcej, niż słabych stron, dlatego to na nich warto się skupić w pierwszej kolejności, gdy planujesz urządzić siłownię w domu. Na koniec poznasz też dosłownie kilka słabych stron tego pomysłu.
Siłownia w domu — korzyści logistyczne
Mówiliśmy już, że z powodu natłoku spraw do załatwienia, bardzo trudno dziś znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. I tu pojawia się pierwsza ważna zaleta, jaką posiada siłownia w domu. Jest blisko, co oznacza, że nie musisz tracić czasu na dojazdy do siłowni w mieście lub poza nim.

Poza tym możesz udać się do niej w każdej chwili. Pomysł na siłownie w domu sprawdza się szczególnie wtedy, gdy pracujesz zdalnie z domu. Wtedy dużo łatwiej wyrobić w sobie nawyk aktywnych przerw w pracy. Wystarczy chwila rozgrzewki i co jakiś czas możesz przeznaczyć kwadrans na ćwiczenia.
Nikt też nie zajmuje Twoich ulubionych sprzętów, do których w siłowni nierzadko trzeba czekać w kolejce. To kolejna zaleta własnej siłowni w domu. Nikt też nie przygląda się, jak ćwiczysz, co może być krępujące i nie każdemu jest to obojętne.
Inną ważną zaletą jest własny prysznic, z którego możesz skorzystać po intensywniejszym treningu.
Korzyści płynące z ćwiczeń na siłowni
Znajomość korzyści płynących z ćwiczeń na siłowni wzmocni Twoją motywację i pomoże wytrwać w chwilach kryzysu, które prędzej czy później mogą się pojawić.
Regularne ćwiczenia na siłowni to lepsza przemiana materii. W praktyce oznacza to, że z czasem możesz zrzucić nadmiar kilogramów. Procesy, które temu sprzyjają, rozpoczynają się w trakcie ćwiczeń i trwają przez pewien czas po ich zakończeniu. Możliwe to jest dzięki wzrostowi tempa spoczynkowego przemiany materii.
Jeśli chcesz dodatkowo wymodelować mięśnie, wystarczy wybrać ćwiczenia kondycyjne z niewielkim obciążeniem.
Przeczytaj także: Dlaczego warto ćwiczyć na siłowni?
Regularne ćwiczenia pomogą Ci też zwiększyć wytrzymałość mięśni, stawów i ścięgien. Poczujesz, że możesz więcej i doświadczyć większych możliwości przy wzmożonym wysiłku, a miejsce zadyszki zajmie miarowy oddech
Dobrze dobrane ćwiczenia pozytywnie wpłyną też na działanie Twojego układu odpornościowego.
Siłownia w domu – 4 niezbędne elementy
Choć niektórzy uznaliby, że wystarczy 2 elementy, by w ich domu powstała siłownia, to bez dwóch pozostałych, nie spełniłaby ona w pełni swojej funkcji. Zaczniemy od tych dwóch podstawowych, a po nich dowiesz się, co jeszcze jest ważne, by siłownia w domu miała sens.
Odpowiednie miejsce
Jak łatwo się domyślić, odpowiednia ilość miejsca na wyposażenie siłowni to podstawa. Nie ustawisz maszyn do ćwiczeń w kącie salonu czy w sypialni. Aby realizacja pomysłu była możliwa, potrzebujesz osobnego pomieszczenia z dobrą wentylacją i odpowiednio dużym metrażem. Idealnym miejscem jest to na parterze lub w piwnicy. Przyda się wyłożenie podłogi gumową powierzchnią, która nie będzie śliska.

Sprzęt
Twoja siłownia w domu nie musi mieć wszystkich sprzętów, które widziałeś w siłowniach publicznych. Wyposażenie swojej dostosuj do własnych preferencji i kup taki sprzęt, który umożliwi Ci realizację własnych celów treningowych. Warto przed zakupem skonsultować się z trenerem osobistym i skorzystać z jego rad. Możesz zacząć od urządzeń podstawowych, dostosowanych do kondycji i wydolności Twojego organizmu na ten konkretny moment. W miarę zwiększania swoich możliwości możesz dokupić kolejne sprzęty, dzięki czemu zbytnio nie obciążysz domowego budżetu.
Przeczytaj także: Sprzęt do ćwiczeń cardio w domu – co wybrać?
Plan treningowy i wytrwałość
To dwa ostatnie elementy, bez których nawet najlepiej wyposażona siłownia nie przyniesie Ci żadnych korzyści. Trening powinien być dostosowany do Twoich aktualnych możliwości, byś nie zrobił sobie krzywdy i nie doznał urazu. Z kolei regularność i wytrwałość to coś, co pozwoli Ci cieszyć się efektami ćwiczeń.
To również powinieneś wziąć pod uwagę
Na koniec weź pod uwagę słabe strony siłowni w domu. Pierwszą z nich jest cena sprzętu, która do najniższych nie należy. Poza tym zawsze musisz się liczyć z tym, że w pewnym momencie możesz stracić pierwotny zapał i pokój ze sprzętem stanie się bezużyteczny. Innym minusem siłowni w domu jest brak wsparcia ze strony trenera personalnego.
Nie są to jednak na tyle duże wady, by mogły zniechęcić Cię do realizacji pomysłu, jakim jest siłownia w domu. Jeśli skorzystasz z rad i wskazówek tu zawartych, to naprawdę całość ma szansę się udać i pozytywnie wpłynąć zarówno na Twoje zdrowie, jak i kondycję fizyczną oraz psychiczną.