Jak pozbyć się łupieżu – 3 niezbędne kroki do wyleczenia

Jak pozbyć się łupieżu – 3 niezbędne kroki do wyleczenia

Łuszcząca się skóra głowy to problem przede wszystkim natury estetycznej. Dlatego każdy, kto dostrzega coraz większe ilości jasnego naskórka na swoich włosach i ubraniu, zastanawia się, jak pozbyć się łupieżu i zrobić to skutecznie.
W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat domowych sposób na łupież głowy. W praktyce jednak okazuje się, że nie zawsze, a nawet bardzo rzadko okazują się one na tyle skuteczne, by łupież nie tylko zniknął, ale też więcej nie powrócił.

Co zatem zrobić, by w końcu się od niego uwolnić i poczuć się komfortowo w trakcie spotkań z innymi?

Rodzaje i przyczyny łupieżu

Zanim zdobędziesz i zaczniesz wprowadzać w życie wiedzę na temat tego, jak pozbyć się łupieżu, przyda Ci się kilka podstawowych i niezbędnych informacji na jego temat.

Rodzaje łupieżu

Na skórze Twojej głowy może się pojawić łupież:

  • suchy – występuje w postaci białych lub srebrzystobiałych łusek i nie towarzyszy mu nienaturalnie duży łojotok skóry głowy, ale możesz odczuwać przy nim niewielki świąd,
  • tłusty – w przeciwieństwie do łupieżu suchego, żółtym łuskom łupieżu tłustego towarzyszy nasilony łojotok, co może też być związane z łojotokowym zapaleniem skóry lub łysieniem,
  • czerwony mieszkowy – nie ogranicza się jedynie do skóry głowy, co oznacza, że możesz go też zauważyć na skórze dłoni, łokci, twarzy, kolan i kostek, a rozpoznasz go po rumieniu i rogowaciejących grudkach przy mieszkach włosowych (na skórze głowy),
  • kosmetyczny — będący objawem nadmiernie złuszczającego się naskórka, co jest objawem złej pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz ubocznym skutkiem składników środków myjących, stylizujących i odżywiających.
Łupież na kobiecej głowie - jak pozbyć się łupieżu

Choć wydawać by się mogło, że to wystarczy, by widzieć, jak pozbyć się łupieżu, to okazuje się, że nie. Nie tylko trudno jest samemu bez specjalistycznej wiedzy określić jednoznacznie, z jakim rodzajem łupieżu masz do czynienia. Istotna w doborze skutecznej kuracji jest też znajomość przyczyn, które stoją za jego pojawieniem się.

Przyczyny łupieżu

Przyczyny łupież można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne

Czynniki zewnętrzne

To właśnie wśród czynników zewnętrznych możesz znaleźć odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się łupieżu. Jego powstawaniu sprzyja bowiem:

  • suszenie włosów suszarką przystawioną zbyt blisko skóry głowy,
  • częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub zbyt ciepłych, z powietrzem o niskiej wilgotności,
  • stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów, które:
    • nie są dostosowane do rodzaju włosów i skóry głowy,
    • zbyt mocno obciążają, nawilżają i odżywiają,
    • zapychają pory skóry głowy, blokując naturalne procesy w niej zachodzące,
  • stosowana po każdym myciu i przed spotkaniem z innymi, zbyt duża ilość kosmetyków do stylizacji fryzur,
  • częste chodzenie z nakryciem głowy, również w lecie,
  • nieprawidłowa higiena osobista.
Kobieta suszy włosy suszarką - przyczyny łupieżu

Czynniki wewnętrzne

Pojawieniu się łupieżu sprzyjają też wybrane czynniki wewnętrzne, do których należą:

  • nieprawidłowa dieta uboga w witaminy i minerały niezbędne do utrzymania zdrowych włosów i skóry,
  • stres, szczególnie ten przewlekły,
  • zaburzenia hormonalne,
  • drożdżaki Malassezia, znajdujące się na skórze głowy,
  • alergie,
  • zaburzenia emocjonalne,
  • osłabienie organizmu,
  • predyspozycje genetyczne.

Łupież może też być jednym z objawów atopowego zapalenia skóry lub łojotokowego zapalenia skóry, co wymaga interwencji medycznej i stosowania odpowiedniego leczenia danej choroby.

Jak pozbyć się łupieżu?

Gdy już znasz rodzaje łupieżu i możliwe przyczyny jego pojawienia się, czas dowiedzieć się, jak pozbyć się łupieżu i to skutecznie.

Oto 3 kroki, które warto rozważyć w walce z łupieżem. Każdy z nich jest ważny, podobnie jak kolejność ich zastosowania.

1. Konsultacja u dermatologa-trychologa

Być może pomyślisz, że to przesada. W końcu to tylko łupież, który jest zmorą wielu ludzi, a na pewno wszyscy oni nie chodzą do dermatologa-trychologa, by rozwiązać swój problem. Są przecież szampony, płukanki i inne środki, o których wiele pisze się w Internecie. Czemu nie wystarczy samo ich stosowanie?

Właśnie do tego potrzebna była wiedza na temat rodzajów łupieżu i możliwych przyczyn. Może się bowiem okazać, że polecane metody nie zadziałają na łupież, który nieustannie widzisz na swoich włosach i ubraniu. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z porad dermatologa i nie sprawdziłeś, jaki masz typ skóry, może się okazać, że stosując nieodpowiednie preparaty, jeszcze bardziej sobie zaszkodzisz.
Dlatego właśnie Twoim pierwszym krokiem w walce z łupieżem jest właściwe zdiagnozowanie Twojego problemu skóry. Służy do tego trichoskopia, czyli badane diagnostyczne skóry głowy i włosów.
Lekarz trycholog może Cię też skierować na konsultację do dietetyka. Sprawdzisz w ten sposób, czy dodatkowym czynnikiem odpowiadającym za kondycję Twojej skóry na głowie, nie są błędy żywieniowe.

Dermatolog-trycholog sprawdza stan skóry głowy pacjenta

Na koniec wizyty u dermatologa-trychologa otrzymasz informacje na temat rodzaju łupieżu, z którym się zmagasz. Przekaże Ci on też zalecenia dotyczące sposobu pielęgnacji skóry głowy i włosów. Dowiesz się, jakie specjalistyczne dermokosmetyki powinieneś stosować i z jakich zabiegów przeciwłupieżowych możesz skorzystać. W wybranych przypadkach może się też okazać konieczne zastosowanie miejscowego leczenia farmakologicznego na skórze głowy.

2. Regularne stosowanie dobrze dobranych preparatów i zabiegów na łupież głowy

Drugim krokiem jest stosowanie preparatów przepisanych przez dermatologa-trychologa. Ważne jest, byś robił to dokładnie tak, jak zalecił lekarz oraz dbał o regularność. Tylko w ten sposób możesz oczekiwać spodziewanych rezultatów w postaci ustąpienia łupieżu. Dotyczy to również zabiegów zaproponowanych w trakcie wizyty, jeśli uznasz, że mogłyby one zwiększyć skuteczność stosowanej terapii.

3. Zmiana sposobu pielęgnacji włosów i stosowanej diety

Jeśli w trakcie wywiadu medycznego okazało się, że stosowane dotychczas kosmetyki do włosów oraz sposób ich pielęgnacji sprzyjają utrzymywaniu się łupieżu, powinieneś również tu wprowadzić niezbędne zmiany. Zapytaj lekarza trychologa, na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków, by wzmacniały włosy oraz naturalne procesy zachodzące w skórze głowy.
Dieta również jest ważną częścią odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się łupieżu. I choć niektórzy twierdzą, że dieta nie ma z tym nic wspólnego, to trudno zgodzić się z tym przekonaniem.

Braki dotyczące witamin i minerałów wpływają zarówno na pracę różnych narządów wewnętrznych, jak i na stan Twojej skóry, w tym skóry głowy.
Choćby cynk, którego niedobór może sprzyjać zbyt dużemu wydzielaniu sebum, a jak już wiesz, to łupieżowi tłustemu sprzyjają tego typu warunki na Twojej głowie.
Z kolei nadmiar cukru w diecie sprzyja rozwojowi grzybów, co również może mieć wpływ na nasilenie się łupieżu.
Ważna jest też witamina E, która pomaga w utrzymaniu właściwego nawilżenia skóry głowy. A jak wiesz, gdy ta jest zbyt sucha z powodu choćby złej pielęgnacji, może skutkować pojawieniem się łupieżu suchego.

To tylko 3 kroki, ale za to bardzo ważne w walce z łupieżem. Jeśli chcesz pozbyć się go na dobre, umów się na konsultację do dermatologa-trycholaga. Będziesz miał okazję zadać mu niezbędne pytania, która rozwieją Twoje wątpliwości co do tego rodzaju terapii i jej skuteczności.