Cienie pod oczami — o czym mogą świadczyć i jak je usunąć

Cienie pod oczami — o czym mogą świadczyć i jak je usunąć

Cienie pod oczami nie tylko nie są twarzowe, ale też mogą świadczyć o niezbyt dobrej kondycji Twojego organizmu. Poza tym trudno ich nie zauważyć, gdy spoglądasz w swoje lustrzane odbicie, co obniża samoocenę i psuje nawet najlepsze samopoczucie od samego rana. Kobiety mogą próbować ukryć je pod kosmetykami do makijażu, ale nie znaczy to, że problem cieni pod oczami zniknie. Dlatego warto sprawdzić, co może być przyczyną ich pojawienia się i usunąć ją. Dzięki temu nie tylko przywrócisz utraconą równowagę w organizmie, ale też Twoja twarz znów wyglądać będzie na wypoczętą, a Ty na osobę pełną energii.

O czym mogą świadczyć cienie pod oczami i co możesz zrobić, by skutecznie się ich pozbyć?

Cienie pod oczami — co może być przyczyną

Skóra pod oczami nie pomaga w uchronieniu się przed pojawieniem się cieni w tej okolicy Twojej twarzy. Nie tylko jest bardzo cienka i wrażliwsza od tej, która pokrywa inne części ciała, ale też łatwo poddaje się procesom starzenia. To jednak nie wszystko.

W pielęgnacji okolicy oczu nie pomaga też znikoma ilość podściółki tłuszczowej (dodatkowo zmniejsza się wraz z wiekiem), słaba warstwa hydrolipidowa, podatność na alergie, brak gruczołów łojowych i nieustanny ruch powiek, który powoduje dodatkowe zmęczenie oczu.
W takiej sytuacji tak naprawdę niewiele trzeba, by pod Twoimi oczami pojawiły się cienie. Czym dokładnie może to być spowodowane?

Niezdrowa dieta

Twoja skóra bardzo szybko reaguje na to, co jesz i pijesz. Nie wystarczą więc drogie kosmetyki do pielęgnacji skóry pod oczami, by nie stała się ona wręcz przezroczysta. Dlatego zwróć uwagę, czy wraz z pokarmem dostarczasz swojemu ciału niezbędne witaminy, w tym witaminę:

  • A — dba o odpowiednie nawilżenie skóry,
  • E — odpowiada za elastyczność,
  • K — jednym z objawów jej niedoborów są właśnie cienie pod oczami,
  • C — wykazuje działanie pobudzające produkcję kolagenu oraz elastyny przez fibroblasty.
Produkty zdrowej diety na cienie pod oczami

Na cerę Twojej twarzy, w tym skórę pod oczami negatywnie wpływają różnego rodzaju używki. Dlatego, jeśli nie chcesz nieustannie zmagać się z cieniami pod oczami, ogranicz lub wyeliminuj ze swoje diety:

  • kawę — zaburza koloryt skóry i sprawia, że robi się ona matowa oraz poszarzała,
  • alkohol — regularnie wypijany wypłukuje z Twojego organizmu zarówno witaminy, jak i minerały, które pomagają skórze zachować zdrowy wygląd i elastyczność,
  • tytoń — prowadzi do wysuszenia skóry i jej przedwczesnego starzenia się oraz sprawia, że staje się ona ziemista.

Zdrowa dieta powinna też zawierać odpowiednią ilość płynów. A ponieważ cały Twój organizm w ponad połowie składa się z wody, również skóra pod oczami odczuwa jej większe niedobory. Nie wystarczy nawadnianie od zewnątrz z pomocą maseczek i kremów. Niezbędne jest też picie niegazowanej wody w ciągu dnia. Oblicz, jaka jej ilość jest odpowiednia przy Twojej wadze ciała i każdego dnia pilnuj, by zawsze była pod ręką. Przy wzmożonym wysiłku pamiętaj o pici wody z elektrolitami.

Stres i przemęczenie

Natłok obowiązków w domu i w pracy może sprawić, że zaczniesz zaniedbywać czas na odpoczynek i regenerację. Tempo życia jest obecnie tak duże, że nieustannie brakuje nam czasu dla siebie. Jeśli sytuacja ta trwa od dłuższego czasu, Twoje ciało w końcu zacznie się buntować.

Zmęczona kobieta przy biurku - cienie pod oczami - przyczyny

Ogólne osłabienie, stres, zmartwienia, życie w strachu o przyszłość to coś, co nie jest obojętne dla Twojego organizmu. Nie tylko możesz osłabić naturalną odporność, co skutkować będzie coraz częstszym zapadaniem na różne choroby. Jednym z objawów przemęczenia są też cienie pod oczami. Gdy je dostrzeżesz, pomyśl, kiedy ostatni raz udało się odpocząć i zadbać o siebie.


Przeczytaj także: Czas dla siebie – dlaczego jest taki ważny


Sen

Cienie pod oczami mogą się pojawić przede wszystkim jako efekt nieprzespanych nocy albo tych, w których trakcie tego snu było zbyt mało. Również przesiadywanie do późna i odsypianie w ciągu dnia nie wpływa dobrze na Twój organizm. Na kondycję skóry pod oczami wpływa też sen przerywany oraz zbyt długi i nieefektywny. Ważne jest bowiem to, ile godzin przesypiasz, jaką część doby na niego przeznaczasz i w jakich warunkach śpisz.

Alergie

Jeśli jesteś alergikiem, cienie pod oczami mogą też się pojawiać w czasie, gdy nasilenie alergenów jest największe. Również przy alergicznym zapaleniu spojówek i alergicznym nieżycie nosa.
Zwracaj też uwagę na skład kremów pod oczy i na skórę twarzy. Mogą bowiem zawierać elementy, które będą Cię podrażniać i wywoływać niechciane zmiany na skórze.

Upływ czasu

Co jak co, ale to właśnie na twarzy najbardziej widać upływ czasu. Dlatego tak trudno ukryć swój prawdziwy wiek, gdy lata młodości masz już za sobą. Twoja skóra staje się coraz uboższa w kolagen, wodę i inne elementy, które wpływają na jej kondycję. Objawia się to między innymi większą widocznością naczyń krwionośnych pod oczami i pojawianiu się cieni.

Starsza zmęczona kobieta

Duża ekspozycja na słońce

Jeśli lubisz się opalać i chodzić w słoneczne dni bez okularów przeciwsłonecznych, musisz wiedzieć, że może to powodować zwiększoną produkcję naturalnego barwnika skóry, czyli melaniny. Jeśli zgromadzi się ona pod oczami, może wywołać efekt cieni w tej części twarzy.

Jak usunąć cienie pod oczami?

Zarówno domowych, jak i specjalistycznych sposobów na radzenie sobie z cieniami pod oczami jest wiele. Warto jednak zacząć od wyeliminowania możliwych przyczyn, które za nimi stoją. Gdy ponownie przejrzysz te, o których była tu mowa, bardzo szybko dostrzeżesz związek między nimi a swoim codziennym postępowaniem. Zanim więc zaczniesz stosować różnego rodzaju metody, zajmij się wprowadzaniem niezbędnych zmian do swojego codziennego życia.
Nie musisz tego robić samodzielnie. Tu również możesz skorzystać z pomocy specjalistów.

Dietetyk sprawdzi, czy poziom witamin i minerałów jest odpowiedni oraz podpowie, w jakich produktach możesz je znaleźć. Gdy okaże się, że cierpisz na poważne niedobory, możesz po konsultacji z lekarzem przyjąć brakujące witaminy w postaci kroplówki witaminowej.

Jeśli natomiast doszło u Ciebie do dużego odwodnienia, możesz skorzystać z kroplówki nawadniającej. Dzięki temu bardzo szybko przywrócisz w organizmie równowagę wodno-elektrolitową, co nie pozostanie bez wpływu również na skórę pod oczami.

Gdyby jednak okazało się, że pomimo Twoich działań i zmiany stylu życia, Twoje oczy wciąż są podkrążone, skonsultuj się z lekarzem, by znaleźć prawdziwą przyczynę. Cienie pod oczami nierzadko towarzyszą też chorobom przewlekłym, jako objaw wycieńczenia i zmęczenia organizmu. Dlatego ważne jest, by nie lekceważyć tego, wydawać by się mogło błahego objawu, gdy ten utrzymuje się od dłuższego czasu i nie reaguje na żadne Twoje działania.